Ezeket látta már?

Agyköd, Alzheimer, COVID: ijesztő összefüggést találtak a kutatók

Orvostudományi kutatások
2025. július 25. 13:54
alzheimer-kór covid agyköd kutatás

A COVID és az Alzheimer-kór kapcsolata: új nyomok az agyköd hátteréről.

Ahogy egyre többet tudunk meg a SARS-CoV-2 hosszú távú hatásairól, egy izgalmas új kutatás segíthet megvilágítani, miért tapasztalnak sokan még hónapokkal a fertőzés után is tartós mentális ködöt. A Yale Egyetem kutatói új összefüggést tártak fel a koronavírus és az Alzheimer-kórhoz hasonló agyi elváltozások között – és ez nemcsak a hosszú COVID jobb megértését szolgálhatja, hanem egyúttal közelebb vihet bennünket az Alzheimer-kór rejtélyének megoldásához is.

A gondolkodás zavarától a fehérjecsomókig

Az a bizonyos agyköd, amelyre a COVID–19 fertőzésen átesettek gyakran panaszkodnak, nem új jelenség: korábban is feljegyezték fibromyalgiában, hormonális változásokon áteső nőknél, valamint neurodegeneratív betegségek, köztük az Alzheimer korai fázisában szenvedőknél is - írja az IFLScience.

A koronavírus-járvány kezdetén ez a tünet az egyik leggyakoribb volt a tartós poszt-COVID panaszok között, mégis máig homály fedi, pontosan milyen biológiai folyamatok húzódnak meg mögötte. Az Alzheimer-kór pedig még ennél is komplexebb: a tudományos közösség évtizedek óta próbálja eldönteni, hogy az amiloid-β vagy a tau fehérje játszik-e fontosabb szerepet a betegség kialakulásában.

Szokatlan kísérleti módszer, új eredmények

A Yale orvosi kutatói egyedi megközelítést választottak: ahelyett, hogy állatmodelleket alkalmaztak volna, emberi eredetű retinasejtekkel dolgoztak. Mindez azért fontos, mert a retina az agy közvetlen kiterjesztésének tekinthető, és az Alzheimerben már korábban is kimutattak amiloid-β lerakódásokat nemcsak az agyban, hanem a szemben is.

Az emberi donorszövetekből előállított retina-organoidokat SARS-CoV-2 tüskefehérjékkel tették próbára, és azt találták, hogy ezek hatására megnőtt az amiloid-β mennyisége. Ez az eredmény megerősítést nyert akkor is, amikor valós páciensek retinaszöveteit vizsgálták: a COVID-on átesett, de demenciában nem szenvedő betegek esetében is magasabb értékeket mértek, szinte elérve az Alzheimeres betegek szintjét.

A védekezés ára: lehet, hogy az agy így harcol a vírus ellen?

A kutatók szerint ezek a fehérjecsomók nem feltétlenül károsak – legalábbis nem minden esetben. Az egyik elmélet szerint az amiloid-β valójában az agy saját védekezési mechanizmusának része: egyfajta immunválasz vírusokkal, baktériumokkal szemben. Dr. Brian Hafler, a kutatás vezetője úgy fogalmazott:

- A mechanikai szempontból az NRP1 amiloid-béta aggregációban betöltött szerepe konkrét molekuláris célpontot biztosít a további vizsgálatokhoz, beleértve a COVID-19 utáni idegrendszeri következmények esetleges kezelését is.

Ez azt is jelentheti, hogy a COVID–19 és más fertőzések hosszú távon növelhetik az Alzheimer-kór kockázatát – főként, ha az agy nem tudja megfelelően lebontani az ilyen védekezésként felhalmozott plakkokat.

Egy kísérleti gyógyszer biztató eredményei

A kutatócsoport egy NRP1-gátlónak nevezett, kísérleti stádiumban lévő gyógyszert is tesztelt, amelynek alkalmazása mellett csökkent az amiloid-felhalmozódás. Ez különösen ígéretes lehet a jövőbeli terápiák szempontjából, nemcsak az Alzheimer-kór, hanem a vírusfertőzésekhez kötődő idegrendszeri zavarok megelőzésében is.

A főbb tanulságok

  • A COVID-19 egyik tartós tünete, az agyi köd, kapcsolatban állhat Alzheimer-szerű fehérjecsomók kialakulásával.
  • Ezek a plakkok nemcsak az agyban, hanem a retinában is megjelenhetnek.
  • A retinamodellek segítségével azonosították, hogy a vírus tüskefehérjéi növelik az amiloid-β szintjét.
  • A folyamatot egy kísérleti gyógyszer képes volt visszafordítani, ami új terápiás lehetőségeket vet fel.
  • Az eredmények alátámaszthatják azt az elméletet, hogy az amiloid-β az agy fertőzések elleni immunreakciójának része lehet.

Merre tovább?

A kutatás, amely a rangos Science Advances folyóiratban jelent meg, új irányokat nyithat az Alzheimer-kór kialakulásának megértésében – és abban is, hogyan előzhetjük meg a hosszú COVID neurológiai hatásait.

- Elsődleges szándékunk a COVID-19 hosszú távú idegrendszeri következményeinek megelőzése, és ezzel együtt annak feltárása, hogy az NRP1-gátlók, illetve más gazda–vírus kölcsönhatásokat szabályozó molekulák hogyan alkalmazhatók terápiás céllal a vírus okozta amiloid-patológia, sőt, akár az Alzheimer-kór visszaszorításában is - mondta Dr. Hafler.

A Covid-19 olyan gyulladást okoz az agyban, mint a Parkinson-kór
Figyelmébe ajánljuk

A Covid-19 olyan gyulladást okoz az agyban, mint a Parkinson-kór

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# Kutatás # Alzheimer-kór # covid # agy # hosszú covid # agyköd

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés