Ezeket látta már?

Ebben az életkorban vagyunk a legboldogabbak - és ekkor a legboldogtalanabbak

Orvostudományi kutatások
2025. április 09. 14:34
orvostudományi kutatások mikor legboldogabb legboldogtalanabb életkor

Ön szerint fiatalabb vagy idősebb korunkban vagyunk boldogabbak?

A tudományos közösség nemrégiben érdekes felfedezésre jutott: a boldogságunk az életkor előrehaladtával dinamikusan változik, amelynek eredményeként létrejött egy boldogsági görbe.

Kutatások alapján a boldogság és az élettel való elégedettség fiatal korban éri el a csúcsát, majd fokozatosan csökken, ám ötven éves kor után újra emelkedni kezd. Ön hol helyezkedik el ezen a görbén?

Változások a boldogságban

Ha már átlépte a negyvenet, észreveheti, hogy nem olyan boldog, mint húsz évvel ezelőtt volt. Ne aggódjon, nem Önnél van a hiba, ez egy teljesen természetes folyamat.

Dr. David Blanchflower, a Dartmouth College professzora olyan kutatásokat végzett, amelyek azt mutatják, hogy a boldogság görbéje különböző kultúrákban hasonló mintázatot mutat. A legnagyobb elégedettséget általában 18 éves korunkban tapasztaljuk, majd a következő években folyamatosan csökken - írja az Onet.

Az a rettegett középkorú válság

Ugye Ön is ismeri a "középkori válság" kifejezést? Ez a jelenség leginkább az ötvenes éveikben járó embereket érinti, különösen a férfiakat. Blanchflower professzor kutatásai szerint a boldogság görbéjének mélypontja 47,2 éves korra tehető, ami azt jelenti, hogy ekkor vagyunk a legkevésbé elégedettek életünkkel. Érdekes megjegyezni, hogy ezek a megfigyelések mindenhol, a gazdag és a fejlődő országokban egyaránt érvényesek. Tizenöt különböző "boldogtalansági paraméter" – mint például a szorongás, álmatlanság, szomorúság, depresszió, fáradtság és stressz – elemzése után kiderült, hogy ezek a problémák egy adott életkorban hasonló intenzitással jelentkeznek, függetlenül az alanyok gazdasági helyzetétől.

Miért vagyunk boldogtalanabbak középkorúként?

Blanchflower professzor szerint a magyarázat a jövőre vonatkozó optimista elvárásainkkal kapcsolatos. Amikor fiatalok vagyunk, 18 és 20 éves kor között, hajlamosak vagyunk optimistán tekinteni a jövőre, azt gondolva, hogy a legjobb még előttünk áll, és a világ a mi kezünkben van. Az idő múlásával azonban ez a naiv hiedelem csalódást okozhat, amikor az élet nem mindig a fiatalkori álmaink szerint alakul. Ennek következtében sokan tapasztalnak nagyobb krízist ötven éves koruk előtt, hogy nem azt az életet élik, nem oda jutottak, mint azt fiatalon eltervezték.

És hogy később miért leszünk mégis boldogabbak? Röviden azért, mert egy bizonyos kor előtt hajlamosak vagyunk másokkal összehasonlítani magunkat. Fiatalabb éveinkben gyakran részt veszünk a "Versenyben", szakmai és társadalmi sikerekre összpontosítva, próbálva felülmúlni másokat. 50 éves korunk körül azonban ezek elveszíthetik fontosságukat. Kezdjük felismerni, hogy az egészség, a családi kapcsolatok, a lelki béke és a belső nyugalom azok, melyek valódi értéket képviselnek. Ekkor már nem érezzük annyira a siker iránti nyomást, ami lehetővé teszi számunkra, hogy fellélegezzünk.

Éppen ezért a statisztikai adatok azt mutatják, hogy ötven éves korunk után újra elégedettebbek leszünk az életünkkel, és elkezdjük értékelni a mindennapi élet különböző aspektusait. Ahogy öregszünk, egyre értékesebb bölcsességet gyűjtünk, amely gazdagítja életünket. Az évek során szerzett tapasztalatok ráadásul segíthetnek abban, hogy más perspektívából tekintsünk az életre, és megbecsüljük annak apró örömeit.

A boldogság-lista végén kullognak a magyarok
Kapcsolódó cikk a témában

A boldogság-lista végén kullognak a magyarok

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: onet.pl
# Kutatás # boldogság # boldogtalan # életközépi válság # középkori válság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés