Ezeket látta már?

Puffadásos tünetek

Orvos válaszol
2011. január 10. 12:42
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Üdvözlöm!

Én az édesanyám nevében szeretnék kérdezni. Évek óta erős puffadási és görcsös panaszai vannak. Átesett már több ízben béltükrözésen, ultrahangon, CT-n. Egyetlen dolgot tudtak kideríteni,hogy a májkapuban cysták vannak. Semmilyen kezelés,gyógyszer nem használ neki. Még a teától keksztől,kétszersülttől is nagyon felpuffad. Az összes létező emésztési gyógyszert felírták neki,de semmi nem használ.Nagyon el van keseredve,ezért fordulok Önökhöz.

Tisztelettel:

Válasz:

A haspuffadás hátterében sok tényező állhat, ezek között néhány egyszerűbb probléma is. Lássuk!

A haspuffadás kellemetlen, nem mindig kezelést igénylő állapot. Egyrészt a megnövekedett bélgáz mennyisége okozhatja, másrészt irritábilis bél szindrómában a normális mennyiség is fájdalmat okozhat.

A hatékonyan kezeléshez fontos kideríteni az okokat: ha a beteg pl. táplálkozási naplót vezet. Felírja, mikor tapasztalt puffadást, melyik ételtől, mikor.

A haspuffadás esetében gyakran felelőssé tehető az evés-ivás, beszéd közben gyomorba kerülő levegő. Ez is okozhat haspuffadást, felböfögést.

A szóda, a szénsavas üdítők is sok szén-dioxidot tartalmaznak. Máj-vagy veseelégtelenség esetén ez nehezített. Laktóz-intolerancia és lisztérzékenység is válthat ki haspuffadást. A beteg, idősebb korban már nehezebben emészti a tejben található laktózt.

Parazitafertőzésben (Giardia lamblia) és irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők is tapasztalják a haspuffadást. Ilyen betegség lehet még a bélelzáródás és a Crohn-betegség. Az antibiotikumos kezelések károsíthatják a bélflórát (probiotikummal jól kezelhető) haspuffadást okozva, ill. egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek a tünetek.

Mit tehetünk?

A háttérben leggyakoribb a levegőnyelés és az IBS. Gyógyszeres kezelés nem túl nagy sikerrel kecsegtethet, sokkal inkább az életmód radikális változtatása.

Javulás várható akkor is, ha valaki megtanulja feldolgozni, kezelni a stresszt: autogén tréninggel, mozgással, relaxálással stb.

Májciszta: nem kell foglalkozni vele, valószínűleg nem áll összefüggésben a puffadásos tünetekkel, külön kezelést nem igényel.

Jó egészséget kívánunk!

üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Belgyógyászat # Gasztroenterológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés