Ezeket látta már?

ChatGPT: veszélyes vagy hasznos a mesterséges intelligencia az egészségügyben?

chatgpt, mesterséges intelligencia, diagnózis, diagnosztika

Ön bízna a ChatGPT, egy mesterséges intelligencia válaszában, ha egészségügyi problémával kapcsolatban kérdezhetné?

A ChatGPT-ről nem mondhatjuk, hogy a jövő, hiszen nemrégiben már volt rá példa, hogy egy kolumbiai bíró bevonta az ítélethozatalba. Folyamatosan tesztelik a lehető legkülönfélébb területeken, hogy mire lehet képes a ChatGPT, most az egészségügy területén tették próbára.

ChatGPT az egészségügyben

Egy újabb tanulmányban azt vizsgálták az AnsibleHealth egészségügyi vállalat szakemberei, hogy milyen eredményeket tudna elérni a ChatGPT egy komplex, több egészségügyi területet felölelő vizsgasorozaton. Egy - az orvosi engedélyhez szükséges - 3 részből álló bonyolult vizsgasorozatot kellett teljesíteni a ChatGPT-nek, és a végeredményt ígéretesnek lehet mondani a kutatók szerint.

Összesen 350 kérdést tettek fel a robotnak a tavalyi vizsgakérdésekből, és a 3 vizsgán a ChatGPT 52,4 és 75 százalék közötti eredményt ért el - a vizsga egyébként akkor sikeres, ha körülbelül 60 százalékot elért a vizsgázó. Más mesterséges intelligenciát is lekörözött a ChatGPT, mégpedig a kifejezetten az orvostudomány területére kiképzett PubMedGPT-et.

Az eredmények alapján a szakemberek arra jutottak, hogy a ChatGPT-t a jövőben az orvosképzésben is hasznosíthatják, és a klinikai gyakorlatot is segítheti majd.

Mit gondolunk mi, magyarok a ChatGPT-ről?

A Vakcinainfós orvosok is feltették azt a kérdés olvasóinak, hogy használnák-e a Chat GPT-t, megbíznának-e a robot egészségügyi kérdésekre adott válaszaiban. A legtöbb válaszadó szkeptikus volt, az emberi tényezőt, az orvosi szakértelem hiányát emelte ki, és dr. Google-höz hasonlították. De voltak olyan is, aki azt jelezték vissza, hogy kíváncsiságból kipróbálnák. A válaszok közül idézünk néhányat:

"Nem, nekem élő ember kell aki figyel rám, aki nem csak azt nézi amit mondok hanem amit gondolok, akiből sugárzik hogy veled vagyok, érted vagyok, segítek..."

"Kíváncsiságból igen. Nyilván nem orvos helyett De valószínűleg úgy járnék, mint a napokban, rosszul léptem, fájt a bokám, és vándorló bokarákot diagnosztizáltunk a kolléganőkkel."

"A robot dolga a szolgálat. Ám egy mesterséges intelligencia nem rendelkezik olyan mélységű emberi tulajdonságokkal mint az empátia pl., az emberi orvosok pedig nem csak a betegséget látják, hanem magát az embert."

"IT-s válasz: NEM. Hogy miért: Mert a chatGPT mögött nincs tudás, egyszerűen szavakat tesz egymás után úgy, hogy az értelmes szövegnek tűnjön de nem következtet. Orvostól azt várom hogy az általam adott információk alapján és a megtanult tudása alapján következtessen és nem azt hogy szavakat egymás után téve adjon egy választ ami úgy tűnik hogy segít nekem. Ellenben egy orvosnak hasznos lehet mert ő meg tudja szűrni hogy a válasz melyik része használható és melyik része BS."

"Én igen! Ha panaszom van amúgy is kiguglizok magamnak legalább három halálos betegséget és csak utána fordulok orvoshoz."

"Kipróbálnám, hogy tudjam merre irányuljak, milyen orvoshoz. (mondom ezt azok után, hogy 11x voltam orvosnál pár hónap alatt a rettenetesen fájdalmas panaszaimmal, még mentő is vitt kivizsgálásra, hazaküldtek görcsoldóval. Dr Gugli alapos böngészése után kiderítettem, hogy valami daganatom lehet, de azt mondták orvosok, hogy túl fiatal vagyok hozza, biztos nem az. Aztán szerencsérmre 5 műtét és 8 kemoterápia után most itt vagyok. Volt minden is, a legnagyobb baj a vastagbél rák volt. 3 évig kiestem a körforgalomból. Néha jó, ha az ember tudja, hogy kb merre induljon kivizsgálásra. Kipróbálnám, lássam mit mond ez a program."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Jön az érző mesterséges intelligencia - ezzel kontráz rá a ChatGPT-re a Google

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához