Ezeket látta már?

Hidrogén kilégzési teszt: ezeket az ételeket, italokat kell előtte kerülni

kávé, szívbetegség

A hidrogén kilégzési teszt laktóz, laktulóz, fruktóz érzékenység, valamint kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) kimutatására alkalmas.

A tünetek betegségekként különbözőek, de az intoleranciákra és a kontaminált vékonybél szindrómára is általánosan jellemzőek a puffadás, felfúvódás és a hasi görcsök érzése. A SIBO-nál tünetként jelenhet még meg a B-12 hiány és a csontritkulás.

A hidrogén kilégzési tesztnek az alapját a tápcsatornában nem megfelelően felszívódott szénhidrátok képzik, melyek baktériumok általi lebontása során hidrogén keletkezik. A gáz egy része bekerül a vérkeringésbe, majd a tüdőbe, onnan pedig a kilélegzett levegőbe. A mérőműszer a normális mennyiséghez képest megnövekedett hidrogén koncentrációt detektálja a kifújt levegőben.

A vizsgálat menete

A művelet során tesztoldatot itatunk a pácienssel, mely oldott laktózt, laktulózt, vagy fruktózt tartalmaz. Ennek elfogyasztását megelőzően és azt követően 20 percenként vizsgáljuk a páciens lélegzetének hidrogén tartalmát. A teljes vizsgálati időtartam 120-180 perc.

A vizsgálat elemzése alkalmával összehasonlítjuk az első mérést (alap érték) az azt követő eredményekkel, emellett figyeljük, hogy mutat-e a beteg laktóz- vagy fruktózérzékenységre jellemző tünetek. Ilyen tünet lehet például a hányinger, görcsös hasi fájdalom, puffadás és a hasmenés. A kapott értékek alapján többféle betegségre fény derülhet, mint például laktóz érzékenységre, kontaminált vékonybél szindrómára (SIBO), illetve a fruktóz felszívódási zavarára is.

Laktóz kilégzési teszt

A laktózzal végzett hidrogén kilégzési vizsgálat alkalmas a laktózérzékenység kimutatására. A laktóz (tejcukor) egy diszacharid, melynek szervezetben történő lebontásához laktáz enzimre van szükség, mely a vékonybél falának hámsejtjeiben termelődik. Enzim hiányában a laktóz nem bomlik le, így felszívódni sem tud. Tovább haladva a vastagbél irányába, a laktózt végül baktériumok bontják le, aminek következtében nagyobb mennyiségű hidrogén szabadul fel, kerül be a véráramba, majd a tüdőbe, ahol a léghólyagocskák falán átdiffundálva kerül be a kilélegzett levegőbe, amit a műszer érzékel.

Laktulóz kilégzési teszt

A laktulóz egy diszacharid, amit normális esetben csak a vastagbélben lévő bélbaktériumok bontanak tejsav, metán és hidrogén képződése közben. A kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) esetében a vékonybélben kórosan megnövekszik a vastagbélből származó bélbaktériumok száma, így a laktulóz bontása időben hamarabb megkezdedődik,mint normális bélműködésnél. A normális tranzitidő (a laktulóz vékonybélen történő áthaladási ideje) nagyjából 120 perc. Ha a vékonybélben vastagbél típusú baktériumok szaporodnak el, a tranzitidő megrövidül. Ennek következményeként hasi puffadást és fájdalmat, hasmenést, székrekedést illetve korai teltségérzetet tapasztalhatunk.

Laktózérzékenység: egyetlen laktóz tartalmú tablettától is kialakulhat? Olvasson tovább!

Fruktóz kilégzési teszt

A fruktózzal végzett hidrogén kilégzési vizsgálat segítségével kimutatható a fruktóz felszívódási zavara (fruktóz malabsorptio). Ez esetben a gyümölcscukor emésztetlen formában kerül a vastagbélbe, ahol erjedés következtében fokozott gáztermelődés alakul ki. A tünetek ilyenkor hasi puffadás, hasmenés és görcsök lehetnek.

Kilégzési teszt: így készüljön a vizsgálatra

A hidrogén kilégzési teszt eredményét bizonyos gyógyszerek szedése befolyásolhatja:

  • gyomorsav-csökkentők (vizsgálat elvégzése előtt egy héttel abba kell hagyni)
  • hashajtó, széklet fogó készítmények (vizsgálat előtt 2 nappal abba kell hagyni)
  • antibiotikumok (antibiotikum szedését követően minimum 1 hónap teljen el a vizsgálatig)
  • pro-biotikumok (vizsgálat előtt 2 héttel abba kell hagyni)

Egy nappal a vizsgálat előtt kerülni kell bizonyos ételek, italok fogyasztását:

  • puffasztó ételek (hüvelyesek, olajos magvak, szénsavas italok)
  • kávé, alkohol
  • laktóz és laktulóz érzékenység vizsgálata előtt kerülendők még a tej, tejtermékek, laktóz tartalmú ételek és italok ( laktóz tartalmó gyógyszerek és rejtett laktóz tartalmú élelmiszerek is kerülendők) 
  • fruktóz érzékenység vizsgálat előtt a gyümölcsök, gyümölcslével fogyasztása is kerülendő

A vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni! Fogat mosni, dohányozni a vizsgálat előtt 12 órával lehet utoljára, de a teszt előtt 6 órával enni, inni, gyógyszert bevenni tilos. A kivizsgálás előtt a száj csapvízzel történő kiöblítése engedélyezett, de lenyelni szigorúan tilos.

Forrás: Allergiaközpont

Forrás: Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához