Ezeket látta már?

Új, izgalmas antibiotikumiot fedezett fel a mesterséges intelligencia

Orvosi lexikon
2023. június 18. 17:14
Acinetobacter baumannii antibiotikum rezisztencia AI

Áttörésnek is tekinthető eredmény született az AI-nak köszönhetően. Többé már nem lesz szükség kutatókra?

Több ezer potenciális gyógyszermolekula közül mesterséges intelligencia alkalmazásával sikerült kiválasztani azt az egyet, amely célzottan és hatásosan léphet fel a jövőben az Acinetobacter baumannii okozta életveszélyes fertőzésekkel szemben. A vegyület neve abaucin.

Valóban gyógyszereket hozhat létre a mesterséges intelligencia?

A hír igaz, a mesterséges intelligencia életeket mentő gyógyszerek megalkotására is használható. A tudományos áttörésnek is tekinthető eredményről tájékoztató közlemény a neves Nature szakfolyóiratban jelent meg, a szerzők USA-beliek, a híres MIT és a McMaster University munkatársai.

A hír két szempontból is mérföldkőnek számít. Egyrészt, rámutat arra, hogy a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) milyen lényeges szerepet kaphat a gyógyszerkutatásban, másrészt pedig bővülhet az antibiotikumok sora.

Ez utóbbi kiemelten fontos napjainkban, amikor a bakteriális rezisztencia széles körű térnyerése miatt egyre több antibiotikum válik hatástalanná. Az új antibiotikumok iránt hatalmas igény mutatkozik. Elegendő csupán azt az aggodalomra okot adó tényt említeni, miszerint a rezisztens bakteriális fertőzések évente körülbelül 5 millió emberéletet követelnek világszerte; és a tragikus következmények alól a fejlett országok sem kivételek.

A baktérium, amely ellen a mesterséges intelligenciát is bevetették

Az Acinetobacter baumannii (A. baumannii) egy Gram-negatív baktérium, amely tüdőgyulladást, meningitist és egyéb súlyos fertőzéseket okozhat. A baktérium maga rendkívül szívós, és ajtókilincseken vagy eszközök felületén hosszú ideig életképes marad.

Nem véletlen, hogy számtalan kórházi fertőzés hátterében is ez a kórokozó áll. Emellett, ez a baktérium a felelős az Irakban és Afganisztánban megsebesült katonák fertőzéseinek jelentős részéért is. Mint a Nature folyóiratban publikált közlemény szerzője, Jonathan Stokes mondja, az A. baumannii „No. 1 közellenség”. Mindeközben az A. baumannii egyre több, korábban és jelenleg is használt antibiotikummal szemben válik rezisztenssé, így lassanként nem lesz „fegyver” a kezünkben a vele szembeni harcban.

Így született meg az abaucin

Az A. baumannii elleni antibiotikum kiválasztásához ún. gépi tanulási folyamatot alkalmaztak. A gépi tanulás az a folyamat, amely során az AI magát tanítja adatok és tapasztalat alapján. Jelen esetben 7500 kémiai vegyületet képletét és főbb fizikai-kémiai adatait táplálták be a számítógépbe, illetve azt az információt, hogy – laboratóriumi kísérletek alapján – az adott vegyület képes-e az A. baumanni növekedésének gátlására vagy sem. Vagyis az AI „megtapasztalhatta” azt, hogy milyen kémiai struktúra és milyen sajátosságok bizonyulnak a leginkább hatékonynak az A. baumannii-val szemben.

Ezután egy 6680 különféle kémiai vegyületből álló listát zúdítottak az AI-re, amely a „tapasztalatai” alapján ezek közül kiválasztotta azokat, amely a legalkalmasabbnak bizonyulnak az A. baumannii ellen. A 240 legjobbnak bizonyult javasolt vegyületet a kutatók laboratóriumi körülmények között letesztelték, és az egyikük különösen hatásosnak és szelektív hatásúnak bizonyult; ez volt az abaucin. Érdekesség, hogy az abaucint eredetileg cukorbetegség kezelésére tervezték (a kutatók, nem a mesterséges inetlligencia).

Abaucin: szelektív hatás az A. baumannii ellen

Az abaucin nemcsak, hogy az A. baumannii növekedését és szaporodását gátolja, de a hatása szelektívnek is bizonyul az A. baumannii baktériummal szemben. Mindez azért lényeges, mert a valós életben egy antibiotikum-kezelés során a cél az, hogy a kórokozó baktérium elpusztuljon, ugyanakkor a többi bélbaktérium (nagyrészt jótékony bélbaktériumok) minél kisebb mértékű károsodást szenvedjen.

Vagyis, a terápiás célt követve az ideális antibakteriális hatóanyag az adott baktérium ellen hatásos, miközben a többi baktériumra, a bélflórára nincs vagy alig van hatással. Úgy tűnik, hogy az abaucin – mint az A. baumanni lipoproteinjeit szelektíven támadó hatóanyag – eleget tesz ezeknek a kritériumoknak.

Itt az AI, már nem lesz szükség kutatókra?

Sokan attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia „átveszi az irányítást az ember felett”. Mint azt a jelen példa is mutatja, a mesterséges intelligenciát az ember működteti, az ember nélkül nincs gépi tanulás, az ember nélkül nincs eredmény-kiértékelés.

Vagyis, a mesterséges intelligencia nyújtotta előnyök csak az emberi gondolkodás és tudás segítségével kamatoztathatók. Tény azonban, hogy okosan élve az AI nyújtotta lehetőségekkel, az AI jelentősen képes felgyorsítani és pontosabbá tenni a folyamatokat a gyógyszerkutatás területén is.

(via)

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan működik a sugárterápia? Ennyit fejlődött a feltalálása óta!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# antibiotikum-rezisztencia # AI # Abaucin # mesterséges intelligencia # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés