Ezeket a dolgokat bánják meg a legjobban az emberek 80 évesen
Két olyan dolog is van közte, amit ma még megváltoztathat.
Az időskor egyik sajátos ajándéka, hogy visszatekintve sok mindent más fényben látunk. A HuffPost nemrég idős embereket kérdezett arról, mit bánnak meg leginkább az életük során – és bár a válaszok egyediek voltak, két gondolat újra és újra felbukkant. Olyan felismerések ezek, amelyekből mi, fiatalabbak is tanulhatunk – még időben.
1. Túl sok aggódás amiatt, hogy mások mit gondolnak
Fiatal koromban nagyon sokat törődtem azzal, mit gondolnak rólam mások. Ma már tudom, hogy ez felesleges volt
– vallja a New Yorkban élő Jackie Stricker, aki tavaly töltötte be a 100. életévét. Hozzá hasonlóan sok idős ember említi, hogy a mások véleményétől való félelem megfosztotta őket az önazonos döntések örömétől. Hogy miért pazaroltak ennyi energiát arra, hogy mások mit szólnak majd? Mert nem tudták, amit ma már tisztán látnak: az emberek valójában sokkal kevesebbet gondolkodnak rólunk, mint hinnénk – leginkább önmagukkal vannak elfoglalva.
A tanulság? Ne engedje, hogy mások véleménye határozza meg az életét. A saját út, a saját döntések mindig többet érnek, mint az elvárásoknak való megfelelés.
2. Túl erős félelem a jövő miatt
A másik gyakran megemlített bánat az volt, hogy túl sok időt és energiát vitt el a jövőtől való félelem. Félelem attól, mi lesz, ha nem sikerül. Ha megbetegszik. Ha nem talál párt. Ha elveszíti az állását. Ha rosszul dönt. És még hosszan sorolhatnánk.
Sokan visszatekintve azt mondják: a legtöbb dolog, amitől féltek, soha nem következett be. És e közben kimaradtak lehetőségek, elmaradtak örömök, meg nem élt pillanatok. A bizonytalanság bénító ereje elvette tőlük az „itt és most” megélésének képességét.
A legnagyobb bátorság néha nem a veszélyek elkerülése, hanem a cselekvés ellenére. A felmérésben megszólalók egybehangzóan állítják: a bátorság mindig kifizetődik.
Mit vihetünk magunkkal ebből?
A tapasztalat egyszerű és mély:
- Ne éljünk mások elvárásainak árnyékában.
- Ne hagyjuk, hogy a félelem ellopja a jelen örömeit.
Az aggódás ritkán tesz jót – a cselekvés viszont épít, formál és felszabadít. Nem minden félelmünk alaptalan, de a legtöbbjük kevésbé súlyos, mint ahogyan elsőre tűnik.
Ahogyan az egyik megszólaló bölcsen fogalmazott:
Ne hagyd, hogy az aggodalom megakadályozzon abban, hogy élj.
Összefoglalva: kevesebb aggódás. Több élet. Ez az üzenet, amit a nyolcvan felettiek a szívünkre helyeznének.
Ne hagyja, hogy az időskor a betegségekről szóljon! Így változtasson szokásain
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!