Ezeket látta már?

A zene - gyógyíthat...

Szépségápolás
2010. december 14. 08:50
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Nyugtató hatással van a zenehallgatás a súlyos betegekre. Nyugtató hatással van a zenehallgatás a kórházi lélegeztető gépekre kapcsolt, súlyos állapotban lévő betegekre - derült ki egy új tanulmányból.

Annak érdekében, hogy kiderítsék, a kellemes dallamok valóban jótékony hatással vannak-e a súlyos állapotban lévő páciensek felépülésére, amerikai és ausztrál szakemberek olyan korábbi tanulmányokat vizsgáltak át, amelyek a zenehallgatással kiegészített, valamint a kizárólag általános ellátást biztosító kórházi kezelést hasonlították össze.

hullamok-zene-d00000E70b847b3699aa3

Forrás: Medipress


Az egyelőre nem tisztázott, hogy a zenehallgatás miként "működik", de valószínűleg a kikapcsolódás érzetét kelti, vagy valahogyan kommunikációba lép azokkal az agyterületekkel, amelyek az érzelmek szabályozásáért felelősek - írta egy e-mailben a Reuters hírügynökségnek Joke Bradt, a tanulmány vezetője, aki a philadelphiai Drexel Egyetem munkatársa.

A The Cochrane Library című szaklapban megjelent cikkhez felhasznált tanulmányok mindegyike azt vizsgálta, hogy miként érezték magukat a páciensek egy-egy zenei periódus meghallgatása után. A nyolc tanulmányból hét esetében a betegek maguk választhatták ki, hogy milyen zenét szeretnének hallgatni, míg az egyikben egy zeneterapeuta énekelt, vagy zenélt és az igényeikhez igazította a zenehallgatási periódusokat.

Mindörökre zene...!

A szerkesztő maga is gyakorló zenész... néhány szó saját tapasztalataimról.

Az igen régóta tudott dolog, hogy a zene, pontosabban az ének az ember ember mivoltával szinte egyszerre született... a legegyszerűbb tevékenységek, "munkák" végzése zene, emberi hang mellett zajlott, van ebben valami nagyon ősi "rezonálás". Bizonyosan az agy fejlődéstanilag legősibb, érzelmekkel kapcsolatos területei a felelősek ebben.

Nagy ugrással: ma szinte mindenki hallgat zenét. Szálljunk fel a metróra, és minden 2. ember füle be van dugva... mp3-at hallgat. amíg utazik, sokszor még a munkahelyen is a számítógépes munka közben.

Lehetne közvéleménykutatást tartani, hogy ki milyen zenét szeret, de nyilvánvalónak tűnik, hogy 1. főként "könnyűzenét", ámbár vannak klasszikus rajongók, 2. mindenféle irányzatot, talán kivéve a sokkoló, felzaklató zenéket, dalokat. A halk zene egyébként is kiváló háttér, "szőnyeg" sokféle tevékenységhez, ahol elsődlegesen valami másra kell figyelni, de a zenei háttér olyan mintha "bebútoroznánk" magunkat.

A pszichiátriában is alkalmaznak a sokféle pszichoterápia között zeneterápiát. Ősi húrokat rezget meg az emberben, mán-már elfeledett emlékeket, élményeket éleszthet újra.

(a szerk.)

Természetesen a páciensek elől nem lehetett eltitkolni, hogy az általános, vagy a zenehallgatással kiegészített kezelésben részesülnek, így könnyen lehet, hogy csak azért érezték jobban magukat, mert hittek abban, hogy a zene tényleg képes segíteni - magyarázta a szakember. Mindazonáltal, ha a betegek jobban érzik magukat a zenehallgatástól, akkor nem számít, hogy ez csupán placebo hatás, vagy tényleg működik a dolog.

A zeneterápia egyszerű és olcsó megoldás, amelynek nincsenek mellékhatásai. Az egyetlen problémát az jelenheti, ha a páciens nem szereti a kiválasztott zenét, és emiatt, nemhogy ellazul, hanem tovább erősödik nyugtalansága. "Ezért valakinek mindenképpen ott kell lenni, hogy figyelje a reakciókat" és ha kell, lecserélje a zenét, vagy kezelje a hangerőt - mondta a szakember, aki szerint addig nem szabadna zenét játszani az öntudatlan állapotban lévő betegeknek, amíg valamelyik közeli hozzátartozójuk meg nem mondja, hogy pontosan milyen zenét szeret hallgatni a beteg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés