Ezeket látta már?

Szerencsés-e az erős ragaszkodás a párkapcsolatban?

Szépségápolás
2014. július 24. 11:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

"Vad, őrült szerelem…" Egy új kapcsolatot mindannyian határtalanul élvezünk, amíg süt a nap, és kék az ég. Egész világunk csak a kedves körül forog, és minden óvatosságunkat messzire hajítjuk, hatalmas terveket szövögetünk. A New York Times egyik szerzője ezt a "eszetlenül romantikus" (itt jobb az eszetlen, mint az esztelen, kedves Olvasó) címkével látta el.

Valóban, sok esetben egy ilyen vadromantikus kapcsolat hosszantartó, szép kapcsolattá nemesülhet. Ha viszont csapkodnak a mennykövek, és tragikus dolgok történnek, az mindig megmutatja egy kapcsolat igazi erejét. A cikkíró arra figyelmeztet, hogy érdemes lassítani a szerelem országútján, főleg ha hosszú távra tervezünk. A kapcsolat nemcsak túlél, de meg is őrzi minőségét ily módon.

parkapcsolat-konfl-d00000C0128099d5589d5

Forrás: Napidoktor


Alford cikke a New York Times-ban elgondolkoztatott, hogy az "őrült" kapcsolatok is nagyon függnek az egyéni tulajdonságoktól. Egyes emberek még ilyen helyzetekben is képesek racionális döntésekre, míg mások egyik romantikus kapcsolatból zuhannak a másikba.

Melyik hát az a személyiségtípus, aki a legjobb alany erre? Az ún. kötődő, ragaszkodó személyiség. Kutatások szerint a pszichológusok megállapították, hogy a kisbaba- és gyermekkori szülő-gyermek kapcsolat szorossága határozza meg, hogy a későbbiekben milyen intim kapcsolatokat tudunk felnőttként kiépíteni. Hatalmas irodalma van mindennek, amely segít a felnőttkori kapcsolatok megértésében.

Várható módon az a tanulság, hogy felnőttként megélt romantikus kapcsolataikhoz a mintát kora gyermekkorunk szülőkkel való kötődésének képe szolgáltatja, ez nem meglepő. A felnőttek nagy része képes a "biztonságos kötődésre", azaz nem kell ahhoz állandóan szoros közelségben lennünk a másikkal, és jól átélhetőek az egymástól távolt töltött, akár hosszabb időszakok is.

A bizonytalan kötődés alapesetei a következőek:

1. Ha a kapcsolatot szorongás szövi át, akkor minden apró jelre túlérzékenyen fog reagálni a partnerünk, állandóan az elhagyástól fél. Ennek eredménye általában az, hogy egy szoros függés alakul ki.

2. Ennek ellenkezője az a partner, aki inkább távolságtartó, és kerüli a szoros kötődést, nem akar érzelmi problémákba keveredni.

Ezek alapján mondhatjuk, hogy a szorongó típus esetén gyakori a "betegesen erős" kötődés a partnerhez, a vad és őrült szerelem... Állandóan attól félnek, szinte bénító módon, hogy a másikat elveszítik, az elhagyja őket stb. Forgatókönyvszerűen az történik, ha tényleg egyik elhagyja a másikat, a szorongó partner "új tárgyat" keres vágyainak, és egyik kapcsolatból zuhan a másikba, szinte átmenet nélkül. Vélhető, hogy ez általában rosszul végződik.

Történtek ezzel kapcsolatban klinikai pszichológiai vizsgálatok, ahol Kínában, több mint 21 ezer ember bevonásával vizsgálták ezeket az emberi kapcsolatokat. A tapasztalatok szerint az elkerülő típusú intim kapcsolatot folytató személyekre általában is jellemző volt az emberi kapcsolatok hiánya, szűkössége. Ez megint nem meglepő felismerés, a kerülő magatartású személyiség minden kapcsolatában "alulteljesít". A szerelmi kapcsolatban is kizárólag az fontos számára, hogy saját függetlenségét megőrizze. A szorongó ember akkor boldog, ha szoros kapcsolatban él, ez a szoros közelség azonban számos konfliktus forrása, és elveti a magvakat a kapcsolat felszámolásához...

Más pszichológusok megpróbáltak eljutni a probléma gyökeréig, (Lorne Campbell, Tara Marshall, Kanada) és számos okot térképeztek fel a háttérben, a vad és őrült szerelem magyarázatára.

Az ilyen személyek önértékelése általában rossz, alulbecsülik magukat, félnek az elhagyástól, állandóan újabb és újabb megerősítést igényelnek, érzelmi támogatást, közelséget. A stresszhelyzeteket rosszul tűrik, sokszor partnerüket gyötrik.

A szorongó személyiség kapcsolatait át- meg átszövi a sok hangulatingadozás. Ha a partner visszavonul, máris rosszul érzik magukat, pedig a visszavonulás csak azért következik be, mert a másik fél nem bírja az igen szoros kötődést elviselni. Szexuális élete is kevésbé jutalmazó típusú, hiszen a szex számára-számukra csak az önértékelés, önbecsülés helyreállítását szolgálja.

A "már-nem-szeret" szindróma jellemzője a partner elutasító viselkedése, amit a szorongó ember félreért, azt hiszi, hogy egész lényében fenyegetik, a partner elmegy, és soha többé nem fogja látni már.

Helyrehozhatóak-e az ilyen intim, szerelmi kapcsolatok? Tudjuk-e ezt kezelni a mindennapokban? Néhány tanács, javaslat, érdemes átgondolni.

1. Építs ki stabil kapcsolatot! Képzeld azt, hogy biztonságos párkapcsolatban élsz, legyen az múltbéli, jelenlegi, esetleg jövőbeli partner... ahelyett, hogy a legrosszabb variációra gondolnál, képzeld – és tedd is a lehető legjobbat partnerednek.

2. Menedzseld jól a napi gondokat! Ha érzelmileg össze vagy törve, hirtelen minden bizonytalannak tűnik. Ilyenkor bárki jobban fél partnere elutasító viselkedésétől. Légy rugalmas, építs ki megküzdő stratégiákat, amitől jobban érzed magad, és a stresszes helyzetek is megoldhatóvá, kezelhetővé válnak.

3. Beszélj, beszélgess a pároddal. Az intim, hangulatos beszélgetés nagy gyógyír lehet. Mondd el neki, mit érzel. Az őszinteség, a jól küldött "énüzenetek" elérik őt, és meglátja, mi bánt, mi foglalkoztat téged.

Az ember mindig képes a változásra, akár önmaga, akár a partnerkapcsolatban a párok. El kell indulni ezen az úton, és meglátjuk, hogy egy kapcsolat nem kell okvetlenül rossz véget érjen, és ha türelemmel és empatikusan mindketten teszünk érte, akkor még a rossz is jóra fordulhat.

.

http://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201209/why-clingy-partners-cling

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Psychology Today
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés