Jól belakmározott egy finom sajttálból? Egyes hiedelmek szerint rémálmai lehetnek tőle!
Kevés ember van, aki nem szereti a sajtokat, ezért számos fesztivál és esemény középpontjában áll, ahol ezeket az ételeket különféle módokon ünneplik. A sajt körül több mítosz és feltételezés is kering - az egyik ilyen az, hogy a túlzott sajtfogyasztás rossz vagy élénk álmokat eredményezhet. Vajon ennek van valóságtartalma?
Annak ellenére, hogy bizonyos körökben igen népszerű ez a feltételezés, csupán kevés és hiányos tudományos bizonyítékok támasztják alá. Ez persze nem jelenti azt, hogy a mítosz teljesen alaptalan lenne, de valószínűleg nem abban az értelemben igaz, ahogyan azt eredetileg gondoltuk - írja az IflScience.
A sajt és az álmok
A sajt és álmaink közötti kapcsolat valószínűleg hosszú évszázadokra visszanyúlik, még ha nem is teljesen önállóan. Az ókori görögöktől a 17. század végéig fennálló elmélet szerint bizonyos nehezen emészthető ételek, mint például a sajt, rémálmokat válthatnak ki. Bár ez a feltételezés később háttérbe szorult az empirikus kutatások előretörésével, az étkezés és álmok kapcsolata továbbra is fennmaradt a köztudatban.
A 19. század során nem csak a sajtot, hanem más ételeket, például a mandulát, uborkát és az avokádót is felelőssé tették a rémálmokért. Ennek a gondolatnak a híres irodalmi példája Charles Dickens "Karácsonyi ének" című művében is fellelhető, ahol Ebenezer Scrooge az étkezését okolja Robert Marley szellemének látogatásáért.
Nem mindegy a sajt típusa
2005-ben a (már nem működő) British Cheese Board egy, a sajtokkal és az almokkal való kutatást finanszírozott. Ennek során a kék sajt fogyasztását az élénkebb álmokkal, míg a cheddar sajtot a hírességekről való álmokkal kötötték össze. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy a kutatás nem volt különösebben tudományos és nem jelent meg lektorált folyóiratban, mégis hozzájárult a sajt és az álmok közötti kapcsolat elmélyítéséhez a köztudatban.
Most akkor okozhat rémálmokat vagy sem?
Jelenleg nincs szilárd tudományos bizonyíték arra, hogy a sajt rémálmokat okozna. Egy 2015-ös kutatás, amely ezt vizsgálta, megállapította, hogy a résztvevők 17,8 százaléka a tejtermékeket okolta rossz álmaiért és az alvás minőségének romlásáért. Ennek ellenére a kutatás nem talált ok-okozati összefüggést köztük. A kutatók szerint inkább különböző tényezők, köztük a „folklór hipotézis” magyarázhatja ezt az összehasonlítást, mely generációkon át terjedő hiedelmeken alapul, és a családokban, csoportokban, tágabb kultúrában is terjednek.
A kutatók szerint emellett néhányan tévesen hiszik, hogy az ismert népmesék, történetek rájuk is vonatkoznak, valamint felvetik az ún. téves attribúció lehetőségét is, ahol az emberek hamisan kapcsolják össze bizonyos ételeket az álmaikkal.
Bármi is legyen az igazság, az emberek évszázadok óta összekapcsolják az étkezést az álmokkal, és lehetséges, hogy a jövőben valamilyen közvetett kapcsolatot fedeznek fel köztük. Jelenleg azonban joggal mondhatjuk, hogy ha valaki rossz álmot lát egy sajttál után, a vacsorája valószínűleg ártatlan az ügyben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!