Ezeket látta már?

Szájszag, krákogás, torokkaparás: garatcsorgás is okozhatja

Tünet
2025. július 24. 10:54
szájszag, rossz lehelet, betegség, lehelet

Ez alapvetően nem számít kóros jelenségnek, de ha túl sok vagy sűrű váladék keletkezik, az olyan tüneteket okozhat, mint az éjszakai köhögés, a torokkaparás, a gombócérzés vagy a rossz lehelet.

Nem mindenki tudja, hogy az orrban vagy az orrmelléküregben termelődő váladék jó része nem előrefelé, az orron keresztül távozik, hanem a garat hátsó falán csorog le a torok irányába. Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa azokról az okokról beszélt, amelyek hátsófali garatcsorgást okozhatnak.

Mi az a hátsófali garatcsorgás?

Az orr, a melléküregek és a torok felszínét borító nyálkahártya folyamatos váladéktermelődéssel védekezik a kiszáradás ellen. Már csak azért is fontos ennek a felületnek a nedvessége, mert ezen tudnak megtapadni azok a kórokozók, szennyeződések, pollenek, amelyek bejutnak a légutakba. És hogy hová kerülnek ezután?

A nyálkahártya csillószőrei hátrafelé hajtják azokat nyállal keveredve a gyomorba, illetve a másik út, amikor a külvilág felé ürülnek az orrváladékkal. Hátsófali garatcsorgásról vagy hátsó garatfali váladékcsorgásról akkor lehet beszélni, ha ez a váladék nem az orron keresztül előrefelé távozik, hanem a garat hátsó falán csorog le a torokba. Ezt normális esetben észre sem vesszük, hiszen a szervezet minden nap termel orrváladékot. Probléma abból adódhat, ha a váladék túl sok, nagyon besűrűsödik vagy nem tud szabadon kiürülni az orrüregből.

Milyen tünetek utalhatnak erre?

- Fájdalom vagy kaparó érzés a torokban,

- gyakori torokköszörülés, krákogás,

- gombócérzés a torokban,

- kellemetlen szájszag, rossz lehelet,

- éjszakai erős köhögési inger a fekvő testhelyzet miatt,

- esetleg émelygés a váladék lenyelése következtében.

Ilyen okai lehetnek a hátsófali garatcsorgásnak

A hátsófali garatcsorgás mögött számtalan dolog állhat, ugyanis ez önmagában nem betegség, hanem tünet. Azért fontos a kivizsgálás, hogy kiderítsük, igényel-e kezelést, és ha igen, milyen jellegűt ez a kellemetlen állapot, ami enyhe esetben csupán valamilyen felső légúti betegség miatt alakul ki. Egy jellegzetes nátha vagy influenza kapcsán ugyanis a nyálkahártya megduzzad és fokozott váladéktermelődés indul be, de ez rendeződik, amikor levonul a betegség. Ezen kívül azonban más okok is vezethetnek hátsó garatfali váladékcsorgáshoz.

– mondja dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa.

  • Az allergiás nátha gyakori kiváltó tényező, ugyanis ilyenkor a szervezet túl érzékenyen reagál a levegőben lévő valamely allergénre (pl. pollen), és hogy megszabaduljon tőle, fokozza a nyáktermelést.
  • A krónikus arcüreggyulladás is járhat ilyen panaszokkal, hiszen, ha az arcüregben lévő váladék nem tud megfelelően kiürülni, megreked, majd visszacsorog a garatba.
  • Orrsövényferdülés vagy orrpolipózis is meghúzódhat a háttérben. Ilyenkor mechanikai akadály képződik, ami megakadályozza a váladék kiürülését, áramlását.
  • Refluxnak is lehetnek ilyen jellegű tünetei.

Sok esetben olyan tényezőknek is utána kell járni, mint a fűszeres ételek fogyasztása, a gyerekeknél az orrba dugott apró tárgyak, a gyógyszermellékhatás, a dohányzás, a szennyezett levegő, a légutakat irritáló vegyszereket, erős illatanyagokat belélegzése. Ugyancsak gyakran okoz hátsófali garatcsorgást a kevés folyadék fogyasztása és a száraz levegő.

Ha az otthoni kezelés nem elég, orvoshoz kell fordulni

A hátsó garatfali váladékcsorgás tüneteit csökkenthetjük naponta többszöri orrmosással, amelyhez a patikában, egészségárudákban kapható speciális öblítő készüléket és fiziológiás sóoldatot kell beszerezni. Főként télen, a fűtési szezonban érdemes a lakásban párásítani, ha a túl száraz levegő okozza a problémát.

Nyáron kiemelten fontos a bőséges folyadékfogyasztás. Ha azonban úgy érezzük, hogy a tünetek nem javulnak egy hét alatt sem, esetleg még erősödnek is, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ugyanis lehet, hogy olyan oka van a problémának, amelyet nem tudunk házilag megoldani.

Összegzés

  • A garat hátsó falára csorgó váladék egy normális jelenség lehet.
  • A problémát az okozza, ha a váladék túl sűrű vagy nem ürül ki megfelelően.
  • A kellemetlen tünetek közé tartozik az éjszakai köhögés, torokkaparás és a rossz lehelet.
  • A hátsó garatcsorgás mögött álló okokat ki kell vizsgálni, mert ez egy tünet, nem betegség.
  • A tünetek enyhíthetők például orrmosással, párásítással és elegendő folyadékfogyasztással.
Lepedék a nyelven, dudor a szájban: ekkor jelez gombás vagy bakteriális fertőzést
Kapcsolódó cikk

Lepedék a nyelven, dudor a szájban: ekkor jelez gombás vagy bakteriális fertőzést

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Fül-orr-gégeközpont
# rossz lehelet # éjszakai köhögés # garatcsorgás # szájszag

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés