Szájszag, krákogás, torokkaparás: garatcsorgás is okozhatja
Ez alapvetően nem számít kóros jelenségnek, de ha túl sok vagy sűrű váladék keletkezik, az olyan tüneteket okozhat, mint az éjszakai köhögés, a torokkaparás, a gombócérzés vagy a rossz lehelet.
Nem mindenki tudja, hogy az orrban vagy az orrmelléküregben termelődő váladék jó része nem előrefelé, az orron keresztül távozik, hanem a garat hátsó falán csorog le a torok irányába. Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa azokról az okokról beszélt, amelyek hátsófali garatcsorgást okozhatnak.
Mi az a hátsófali garatcsorgás?
Az orr, a melléküregek és a torok felszínét borító nyálkahártya folyamatos váladéktermelődéssel védekezik a kiszáradás ellen. Már csak azért is fontos ennek a felületnek a nedvessége, mert ezen tudnak megtapadni azok a kórokozók, szennyeződések, pollenek, amelyek bejutnak a légutakba. És hogy hová kerülnek ezután?
A nyálkahártya csillószőrei hátrafelé hajtják azokat nyállal keveredve a gyomorba, illetve a másik út, amikor a külvilág felé ürülnek az orrváladékkal. Hátsófali garatcsorgásról vagy hátsó garatfali váladékcsorgásról akkor lehet beszélni, ha ez a váladék nem az orron keresztül előrefelé távozik, hanem a garat hátsó falán csorog le a torokba. Ezt normális esetben észre sem vesszük, hiszen a szervezet minden nap termel orrváladékot. Probléma abból adódhat, ha a váladék túl sok, nagyon besűrűsödik vagy nem tud szabadon kiürülni az orrüregből.
Milyen tünetek utalhatnak erre?
- Fájdalom vagy kaparó érzés a torokban,
- gyakori torokköszörülés, krákogás,
- gombócérzés a torokban,
- kellemetlen szájszag, rossz lehelet,
- éjszakai erős köhögési inger a fekvő testhelyzet miatt,
- esetleg émelygés a váladék lenyelése következtében.
Ilyen okai lehetnek a hátsófali garatcsorgásnak
A hátsófali garatcsorgás mögött számtalan dolog állhat, ugyanis ez önmagában nem betegség, hanem tünet. Azért fontos a kivizsgálás, hogy kiderítsük, igényel-e kezelést, és ha igen, milyen jellegűt ez a kellemetlen állapot, ami enyhe esetben csupán valamilyen felső légúti betegség miatt alakul ki. Egy jellegzetes nátha vagy influenza kapcsán ugyanis a nyálkahártya megduzzad és fokozott váladéktermelődés indul be, de ez rendeződik, amikor levonul a betegség. Ezen kívül azonban más okok is vezethetnek hátsó garatfali váladékcsorgáshoz.
– mondja dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ – Prima Medica orvosa.
- Az allergiás nátha gyakori kiváltó tényező, ugyanis ilyenkor a szervezet túl érzékenyen reagál a levegőben lévő valamely allergénre (pl. pollen), és hogy megszabaduljon tőle, fokozza a nyáktermelést.
- A krónikus arcüreggyulladás is járhat ilyen panaszokkal, hiszen, ha az arcüregben lévő váladék nem tud megfelelően kiürülni, megreked, majd visszacsorog a garatba.
- Orrsövényferdülés vagy orrpolipózis is meghúzódhat a háttérben. Ilyenkor mechanikai akadály képződik, ami megakadályozza a váladék kiürülését, áramlását.
- Refluxnak is lehetnek ilyen jellegű tünetei.
Sok esetben olyan tényezőknek is utána kell járni, mint a fűszeres ételek fogyasztása, a gyerekeknél az orrba dugott apró tárgyak, a gyógyszermellékhatás, a dohányzás, a szennyezett levegő, a légutakat irritáló vegyszereket, erős illatanyagokat belélegzése. Ugyancsak gyakran okoz hátsófali garatcsorgást a kevés folyadék fogyasztása és a száraz levegő.
Ha az otthoni kezelés nem elég, orvoshoz kell fordulni
A hátsó garatfali váladékcsorgás tüneteit csökkenthetjük naponta többszöri orrmosással, amelyhez a patikában, egészségárudákban kapható speciális öblítő készüléket és fiziológiás sóoldatot kell beszerezni. Főként télen, a fűtési szezonban érdemes a lakásban párásítani, ha a túl száraz levegő okozza a problémát.
Nyáron kiemelten fontos a bőséges folyadékfogyasztás. Ha azonban úgy érezzük, hogy a tünetek nem javulnak egy hét alatt sem, esetleg még erősödnek is, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ugyanis lehet, hogy olyan oka van a problémának, amelyet nem tudunk házilag megoldani.
Összegzés
- A garat hátsó falára csorgó váladék egy normális jelenség lehet.
- A problémát az okozza, ha a váladék túl sűrű vagy nem ürül ki megfelelően.
- A kellemetlen tünetek közé tartozik az éjszakai köhögés, torokkaparás és a rossz lehelet.
- A hátsó garatcsorgás mögött álló okokat ki kell vizsgálni, mert ez egy tünet, nem betegség.
- A tünetek enyhíthetők például orrmosással, párásítással és elegendő folyadékfogyasztással.
Lepedék a nyelven, dudor a szájban: ekkor jelez gombás vagy bakteriális fertőzést
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!