Ezeket látta már?

Mit tegyek, ha egyszerre száraz és hurutos a köhögésem?

Tünet
2025. július 14. 12:24
száraz és hurutos köhögés egyszerre

A köhögés lehet száraz, lehet hurutos – de lehet mindkettő egyszerre is? Igen, és érdemes komolyan venni.

Az egyszerre jelen lévő száraz és hurutos köhögés - az úgynevezett kevert köhögés - hátterében többféle ok állhat, és ha nem kezelik megfelelően, akár heteken át elhúzódhat, kellemetlen következményekkel.

A köhögés nem betegség – hanem jelzés

A köhögés egy védekező reflex, amely segít megtisztítani a légutakat. Száraz köhögés esetén nincs váladék – ilyenkor az ingert az irritált, érzékeny nyálkahártya okozza. Hurutos köhögésnél viszont nyák termelődik, amit a szervezet megpróbál felköhögni.

Ám nem mindig ilyen egyértelmű a helyzet. Sokan számolnak be arról, hogy napközben váladékot köhögnek fel, de estére vagy éjszaka már csak száraz, kínzó köhögési rohamok gyötrik őket. Másoknál épp fordítva: a kezdeti száraz köhögést később hurutos váladékképződés követi.

Mi okozhat kevert köhögést?

A kevert köhögés több, egymást átfedő okból is kialakulhat :

Légúti fertőzések különböző fázisai

A megfázás, influenza, vagy COVID-19 által okozott légúti fertőzések gyakran először száraz köhögéssel kezdődnek. Ez az első napokban a légutak gyulladásának következménye, amikor még nincs váladék. A gyulladás előrehaladtával azonban beindul a nyáktermelés – ekkor válik a köhögés hurutossá.

Ám a gyógyulás vége felé ismét visszatérhet a száraz köhögés – úgynevezett post-infekciós köhögés, amely akár hetekig is eltarthat. Ez gyakran a nyálkahártya túlérzékenységének jele, nem fertőzésé már, hanem gyulladás utáni maradványtünet.

Asztma, allergia vagy krónikus hörgőgyulladás

Az allergiás eredetű asztma és a nem-allergiás hörgőgyulladás egyaránt okozhat váltakozó típusú köhögést. Az asztmás beteg például napközben hurutos köhögést tapasztalhat, este viszont, amikor a légutak összehúzódnak, száraz, rohamokban jelentkező köhögés is felléphet.

A gyermekgyógyászatban például gyakori, hogy a kora reggeli köhögések hurutosak, de napközben a fizikai aktivitás inkább száraz köhögést provokál.

Reflux – a rejtett tettes

A gyomorsav visszafolyása, a reflux gyakran nem okoz klasszikus gyomorégést, de krónikus, száraz, vagy kevert típusú köhögést kiválthat – különösen éjszaka, fekvő helyzetben. A nyelőcső és garat enyhe savas irritációja köhögési reflexet indíthat be, miközben napközben a váladék felszaporodása hurutos köhögést okoz.

Gyógyszerek, például ACE-gátlók

Bizonyos vérnyomáscsökkentők, például ACE-gátlók (enalapril, ramipril), jellegzetes mellékhatása a száraz, kínzó köhögés. Ha ezt egy meglévő hörghurut vagy vírusfertőzés súlyosbítja, akkor a kettő keveredhet.

Idegi eredetű köhögés – hiperszenzitív köhögési szindróma

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a köhögés lehet idegi eredetű, ún. köhögési hiperszenzitivitás is. Ilyenkor a légutak érzőidegei fokozottan reagálnak enyhe ingerekre (hideg levegő, beszéd, rágás), és ez váltakozó köhögési mintázatot okozhat – hol száraz, hol enyhén nyákos.

A legújabb kutatások szerint a P2X3 receptor szerepet játszhat ebben a túlérzékenységben, és az ezt célzó új gyógyszerek (pl. gefapixant) jelentős javulást hozhatnak.

Mit tehet, ha kevert köhögést tapasztal?

Ha azt veszi észre, hogy köhögése nem egyértelműen száraz vagy hurutos, hanem a kettő váltakozik, akkor az első és legfontosabb lépés, hogy ne próbálja meg önállóan kezelni véletlenszerűen választott patikaszerekkel. Egy jó tünetnapló – amelyben leírja, mikor milyen típusú a köhögés, mi váltja ki, mikor enyhül – sokat segíthet a háziorvosnak vagy tüdőgyógyásznak abban, hogy kiderítse a valódi okot. A leggyakoribb hiba, hogy valaki egyszerre alkalmaz köptetőt és köhögéscsillapítót – ez azonban egymás hatását gyengítheti, vagy akár rontja a tüneteket.

Ha a köhögés több mint két-három héten át fennáll, különösen, ha éjszaka sem csillapodik, vagy fokozódik, mindenképp indokolt a szakorvosi kivizsgálás. Már nyolc hét után krónikus köhögésről beszélünk – ez nem ritkán asztmát, refluxot, allergiát, vagy akár idegi túlérzékenységet jelez.

Mivel kezelheti?

A természetes módszerek – például izlandi zuzmós szirup, lándzsás útifű tea, vagy a házi praktikák közé tartozó mézes, meleg italok – enyhíthetik a tüneteket, főként, ha még a betegség kezdeti szakaszáról van szó.

Érdemes azonban kikérnie orvosa, illetve gyógyszerész véleményét, hiszen vannak komplex köhögéscsillapítók, amelyek nyákoldót és csillapítót is tartalmaznak, és bár praktikusnak tűnnek, egyéni reakciók alapján akár visszafelé is elsülhetnek – például csillapítják a köhögést, miközben a váladék nem tud kiürülni.

Köhögés ellen ezeket ajánlja a szakgyógyszerész
Figyelmébe ajánljuk

Köhögés ellen ezeket ajánlja a szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# köhögés # száraz köhögés # hurutos köhögés # tünet # köhögéscsillapítás # köhögéscsillapító kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés