Ezeket látta már?

Mikor kell kardiológushoz fordulni a mellkasi fájdalom miatt?

Tünet
2025. július 25. 09:44
mellkasi fájdalom milyen orvos

A mellkasi fájdalom kapcsán nem feltétlenül könnyű eldönteni, vajon milyen orvoshoz kellene fordulnunk.

Pulmonológus az esetleg tüdő problémák miatt, esetleg gasztroenterológus, ha refluxra gyanakszunk, pszichiáter, pszichológus a szorongás kapcsán vagy kardiológus a szív- érrendszeri eredet miatt? Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont - Prima Medica szakorvosa arra adott választ, milyen tényezők miatt lehet fontos a kardiológiai kivizsgálás.

Számos oka lehet a mellkasi fájdalomnak

Sokan terheléskor tapasztalják a szorító mellkasi fájdalmat, majd mivel pihenésre elmúlik a kényelmetlenség, nem foglalkoznak vele tovább. Holott ez a tünet akár szívkoszorúér szűkületre is utalhat, így mindenképpen érdemes utánajárni. Ha pedig valaki nyugalomban vagy a terhelés megszűnése után is tartós vagy fokozódó fájdalmat érez a szegycsont környékén, amelyet verejtékezés és más vegetatív tünetek (például hányinger, légszomj, gyors, szabálytalan pulzus) kísérnek, akkor mentőt kell hívni!

- A vizsgálatok során kiderülhet, valóban szívbetegségről van-e szó, vagy akár egy tüdő- vagy mellhártyagyulladás, esetleg pánikbetegség okozta-e a tüneteket. Sokkal gyakoribb, hogy a mellkasi fájdalom nem ennyire határozott, inkább csak bizonytalan érzésként jelentkezik. A jelenség mögött szintén számos ok meghúzódhat, a refluxtól kezdve, az asztmán keresztül a bordaporc gyulladásig. Mivel azonban szív- és érrendszeri betegség is okozhat ilyen tünetet, a panasz ismétlődésekor indokolt a kardiológus szakorvosi kivizsgálás – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter.

Jelek, amelyek szív- érrendszeri eredetre utalhatnak

A legfontosabb szabály, hogy a mellkasi fájdalom, szorítás vagy bármilyen panasz eredetének tisztázása kizárólag orvosi feladat, az öndiagnózis veszélyes és félrevezető lehet. Ugyanakkor vannak bizonyos tényezők, amelyek megléte valószínűsítheti, hogy a probléma szív eredetű. Ezek többek közt:

  • meglévő szív-érrendszeri rizikófaktorok (elhízás, mozgáshiány, magas vérnyomás, koleszterinszint, dohányzás),
  • szívbetegségek a családban,
  • légszomj, hidegrázás jelentkezése,
  • mellkasi fájdalom erősödése, illetve, ha nem múlik gyógyszer vagy masszázs hatására sem.

Ha viszont a fájdalom enyhül, hatékonyan csökkenti a gyógyszer vagy a masszázs, illetve, ha már korábban jelentkezett ilyen fájdalom, aminek más jellegű eredete volt, valószínűleg nem a szívben keresendő a kiindulópont.

Ilyen vizsgálatok lehetnek szükségesek:

Kardiológiai vizit

Elsődlegesen egy kardiológiai vizit ajánlott, bármilyen mellkasi panasz esetén. Ugyanakkor a betegnek ajánlatos tájékoztatnia az első találkozáskor az orvost, hogy milyen gyógyszert szed. Ez nagyon fontos, ugyanis a nyugalmi, de különösen a terheléses EKG-t módosíthatja, bétablokkoló szedése esetén például ezt a vizsgálatot nem is lehet elvégezni. Már az elmondott panaszok és a kórtörténet alapján is el lehet indulni valamilyen irányban, de valószínűleg szükség lehet további vizsgálatokra is.

Nagylabor vizsgálat

A vérkép- és vizeletelemzés számos olyan problémára fényt deríthet, amely a tünetek hátterében állhat. A laboreredmények megfelelő értelmezése egy irányvonalat rajzol ki az orvosnak a páciens állapotáról, így elkerülhetőek a felesleges vizsgálatok, sokkal pontosabban, céltudatosabban lehet kiegészítő vizsgálatokat elvégezni.

Nyugalmi EKG

Az EKG vizsgálat során a készülék a szív elektromos tevékenységét monitorozza, és erről görbéket „rajzol” a papírra. A kardiológus ennek alapján értékelni tudja a percenkénti szívverések számát, szabályosságát, a szív ingerképzését, ingervezetését, esetleges károsodását. Veleszületett vagy szerzett vezetési zavarokról, ritmuszavarokról, elektrofiziológiai eltérésekről és akár az alkalmazott gyógyszerek szívműködést befolyásoló hatásairól is képet kaphatunk a vizsgálatból.

Terheléses EKG

Vannak olyan betegségek is, amelyeknek az EKG-n kimutatható jelei csak terhelésre jelentkeznek. Ezért előfordulhat, hogy fizikai terhelés közben kell, hogy felvegyék az EKG-görbét, ez az úgynevezett terheléses EKG. A vizsgálattal az ellenőrizhető, hogy a koszorúerek mennyire képesek fizikai terhelés mellett megfelelő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak, illetve oxigénhiány esetén a szívizom milyen tünetekkel reagál. Ekkor jelentkezhet például a mellkasi fájdalom, vagy akár a nehézlégzés, ritmuszavar.

Szívultrahang

Az esetleges billentyűhibákat, illetve a szívritmuszavar mögött meghúzódó egyéb okokat lehet ezzel a gyors, fájdalommentes vizsgálattal kimutatni.

A szívultrahang fontos szerepet játszik a szív szerkezeti és funkcionális állapotának felmérésében. Segítségével jól láthatóvá válik a szívkamrák és -pitvarok mérete, falmozgása, az esetleges szívizom-gyengeség vagy falmozgászavar, valamint a szívbillentyűk működése is. A modern echokardiográfiás eljárásokkal, például a szöveti Dopplerrel vagy a strain-analízissel még pontosabb képet kaphatunk arról, milyen finom eltérések állnak a panaszok mögött. Ez különösen hasznos lehet azoknál a pácienseknél, akiknél nyugalomban nem mutatható ki egyértelmű eltérés, de a terhelés vagy stressz hatására panaszokat tapasztalnak.

Szükség lehet továbbá 24 órás Holter EKG-ra is, ha ritmuszavarra gyanakszik az orvos. Ez a vizsgálat a beteg egy teljes napos szívritmusát rögzíti, így a ritkábban előforduló eltérések is észlelhetők. Amennyiben a mellkasi fájdalom epizodikusan jelentkezik, és nem mindig érhető tetten a vizsgálatok időpontjában, ez a módszer hasznos lehet az okok feltérképezésében.

A vérnyomásmonitorozás, más néven ABPM, szintén gyakran része a kivizsgálásnak, hiszen a rejtett magas vérnyomás – vagy épp a túl alacsony vérnyomás – szintén állhat a szorító érzés mögött. A 24 órás vérnyomásmérés segít megérteni, milyen napszakban emelkedik vagy esik a vérnyomás, illetve, hogy éjszaka megfelelően csökken-e – ez utóbbi például alvási apnoe gyanúja esetén fontos információ.

Végül érdemes tudni, hogy ha a kardiológiai kivizsgálás negatív, az még nem jelenti azt, hogy a panasz nem valódi. Sok esetben pszichés eredet – például pánikzavar vagy szorongás – húzódik meg a háttérben, amit nem szabad bagatellizálni. Épp ezért a jó kardiológiai ellátás nemcsak a szív kizárásáról, hanem a beteg irányított továbblépéséről is szól – legyen szó pulmonológusról, gasztroenterológusról vagy mentálhigiénés szakemberről. A kulcs minden esetben az, hogy panasz esetén ne halogassuk a kivizsgálást: a mellkasi fájdalom mindig figyelmeztető jel.

Ebből tudható, hogy ízületi gyulladás okozza a mellkasi fájdalmat
Kapcsolódó cikk

Ebből tudható, hogy ízületi gyulladás okozza a mellkasi fájdalmat

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# mellkasi fájdalom # szorító mellkasi fájdalom # Vizsgálat # kardiológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés