Ezeket látta már?

Úgy érzi, mintha étel akadt volna a nyelőcsövében? Ez a betegség is okozhatja

Tünet
2025. február 28. 10:54
Reflux fel nem ismert allergia nyelőcsőgyulladás oka

Csak nagyobb mennyiségű folyadék elfogyasztásával képes egy-egy falattal megbirkózni? Az étkezések előtt apró darabokra vágja az ennivalót, hogy le tudja nyelni? Ha a fenti kérdésekre igennel válaszolt, akkor elképzelhető, hogy nyelőcsőgyulladása van.

Az úgynevezett eozinofil nyelőcsőgyulladásról dr. Pászthory Erzsébet, az Allergiaközpont gasztroenterológusa, belgyógyász szakorvosa mesélt, aki a háttérben álló okokról és a kezelési lehetőségekről is beszélt.

Ha nem csúszik jól az étel

A nyelőcső (oesophagus) a szájüreget a gyomorral összekötő, nyálkahártyával bélelt izmos cső, ami egyrészt gondoskodik a megrágott falat és a folyadék továbbításáról, másrészt a gyomorhoz csatlakozó terület, a gyomor-száj (cardia) révén gátolja a gyomortartalom visszaáramlását is.

Tápcsatornánk ezen részéről ritkábban esik szó, leginkább a különféle nyelési nehézségek vagy a nyelést kísérő fájdalmak kapcsán keresik fel a betegek a gasztroenterológus szakrendelést, amelyek hátterében leggyakrabban a nyelőcső gyulladásos betegségei állnak; de okozhatja daganatos elváltozás, beidegzési zavar vagy anatómiai eltérés is. Ezek elkülönítésében alapvető a szövettani mintavétellel kiegészített endoszkópos vizsgálat.

Miért gyullad be a nyelőcső?

A nyelőcső gyulladását fertőzések (pl. candidiasis, herpes, cytomegalovírus), kémiai ágensek (pl. savak, lúgok, gyógyszerek és a savas gyomortartalom visszaáramlása), illetve egyéb kórfolyamatok (pl. Crohn betegség) és fizikai, mechanikai okok (pl. nasogastrikus szonda, sugárterápia) is előidézhetik.

– ismerteti dr. Pászthory Erzsébet. A vírus- és gombafertőzés kiváltotta nyelőcsőgyulladás igen ritka, elsősorban a legyengült immunstátuszú betegekben alakul ki, a gyakorlatban legtöbbször a refluxbetegség kiváltotta gyulladásos kórképpel találkozunk.

Figyelmeztető tünetek

A nyelési fájdalom és nehezítettség mellett a nyelőcső gyulladására utalhat a gyomorégés, étvágytalanság, hányinger, hányás és felhasi fájdalom; nem típusos tünetként köhögés, fogszuvasodás, különféle fül-orr-gégészeti panaszok és vissza-visszatérő tüdőgyulladások is megfigyelhetők. Sokszor szembesülünk azonban azzal, hogy a páciens teljesen tünet- és panaszmentes.

Tudta? Fel nem ismert allergia is okozhat nyelőcsőgyulladást

Mint Pászthory doktornőtől megtudtuk, előfordulhat, hogy fel nem ismert allergia okozza a nyelőcső gyulladását. Ilyenkor ún. eozinofil nyelőcsőgyulladásról beszélünk: az elnevezés arra utal, hogy a gyulladás helyén felszaporodnak az eozinofil sejtek. Ezek olyan fehérvérsejtek, amelyek fontos szerepet játszanak az allergiás reakciókban, és a – a nyelőcső kivételével –jellemzően az egész gyomor-bél traktusban jelen vannak. Az eozinofil nyelőcsőgyulladás esetén azonban beszivárognak a nyelőcsőbe is, és ott szövetkárosodást és a krónikus gyulladást idéznek elő.

–Az eozinofil nyelőcsőgyulladás a nyelőcső mozgászavarával járó, krónikus immunmediált kórkép, amely egyre gyakrabban kerül a látóterünkbe – mondja dr. Pászthory Erzsébet. A betegségről tudható, hogy szoros kapcsolatban áll az atópiás megbetegedésekkel: a diagnosztizált betegek között szép számmal vannak olyanok, akiknek az anamnézisében asztma, allergiás nátha, ekcéma, légúti és ételallergia szerepel. A kórképet főként gyermekkorban (iskolás korú gyermekeknél), illetve a harmincas éveikben járó felnőtteknél diagnosztizáljuk, és férfiakban, fiúgyermekekben kétszer gyakoribb az előfordulása.

A gyulladás pontos okai egyelőre nem tisztázottak, valószínűsíthető, hogy bizonyos allergének (étel- és légúti allergének), örökletes és immunrendszeri tényezők játszhatnak kulcsszerepet a kialakulásában. Mivel a tünetek jelentős átfedést mutatnak a reflux betegséggel, ezért a két kórkép elkülönítése gyakran kihívást jelentő feladat lehet a gasztroenterológus szakemberek számára. Felnőttekben a nyelési zavar és a falat gyakori elakadása a legjellegzetesebb tünet, gyermekeknél a hányinger, hányás, hasfájás, regurgitáció, etetési nehézségek és a fejlődés elmaradása lehet alarmírozó tünet. Megfigyelhető, hogy a nyelés akadályoztatottsága miatt a betegek jellegzetes, az étkezést megkönnyítő szokásokat alakítanak ki: apró falatokra vágják, és az indokoltnál többször megrágják az ételt, vagy túlzott mennyiségű folyadékot isznak, hogy ezzel is segítsék az étel zavartalan haladását.

Amennyiben felmerül a nyelőcsőgyulladás gyanúja, endoszkópos vizsgálattal tisztázható a gyulladást kiváltó ok. Ha reflux idézi elő a panaszokat, elsősorban életmódbeli változtatásokat javaslunk a betegnek, de gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A fertőzéses eredetű nyelőcsőgyulladást szintén gyógyszeres terápiával kezeljük. Ha a szövettani vizsgálat eozinofil nyelőcsőgyulladást igazol, akkor ételallergia irányába is vizsgálódnunk az allergén pontos meghatározásához. A leggyakrabban allergizáló ételféleségek a tej, tojás, szója, gabonafélék, olajos magvak, hal, kagyló. Ilyenkor a problémát okozó élelmiszereket kiiktatjuk a beteg étrendjéből, amivel a panaszok is rendeződhetnek.

– avat be Pászthory doktornő, aki az is elmondta, hogy az elkerülő diétát helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő szteroidkezeléssel is ki szokták egészíteni. Bonyolítja a kérdést, hogy a betegek jelentős részénél nem azonosítható ételallergén, illetve a nyelőcsőgyulladás gyakran társul légúti allergiás betegségekkel. A gyógyításhoz ezért immunológus, allergológus, dietetikus segítségére is szükség lehet. Sajnos az eonizofil nyelőcsőgyulladás kezeletlen esetben a nyelőcső szűkületéhez is vezethet, amelyet endoszkópos beavatkozás során tágítanak ki, ezért is fontos a mielőbbi diagnózis és hatékony kezelés.

Nyom, fáj a mellkasa? Infarktust vagy pánikrohamot jelez?
Kapcsolódó cikk

Nyom, fáj a mellkasa? Infarktust vagy pánikrohamot jelez?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Allergiaközpont
# nyelőcsőgyulladás # reflux # allergia # fogszuvasodás # hányinger

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés