Ezeket látta már?

Atopiás dermatitisz gyógymódjai

Orvos válaszol
2009. november 09. 11:21
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Atopiás dermatitisz gyógyításának lehetőségeiről érdeklőnék.

Válasz:

Tisztelt Olvasó!

Az atópiás dermatitisz, más nevén ekcéma egy nem fertőző, allergiás eredetű bőrbetegség. A bőrön először kifejezett szárazság, viszketés, majd kipirosodás jelenhet meg, foltokban. Vannak olyan testtájak, ahol előszeretettel jelenik meg a dermatitisz: a kézhát, az alkar, a könyök, az alsó végtagokon pedig a térd és a lábszár feszítő oldalának bőrén.

Egyeseknél már kora csecsemőkorban megjelenik az ekcéma, ilyenkor többnyire az arc és a felső mellkasbőre lehet érintett.

Hátterében sikerült genetikai hajlamot bizonyítani, megjelenéséhez azonban ezen kívül külső-belső tényezők megléte is szükséges: tejfehérje- és egyéb ételallergia, pszichés tényezők, detergensekkel, légúti allergénekkel (por, pollen, atka, gombaspóra, stb.) szembeni érzékenység. Bizonyított az a tény is, hogy a bőr szárazságát fokozó faktorok - gyakori, vízzel történő érintkezés; szoros, meleg öltözet, stb. - indíthatják, vagy tovább ronthatják a már kialakult betegséget.

Ezért a kezelésben is elsődleges fontosságúak a hidratáló fürdők, testápolók, a rövid mosakodások, zuhanyzás ajánlása, laza, szellőző öltözet viselete. A megfelelő hidratálás mellett szinte mindig szükség van gyulladáscsökkentő (szteroid), vagy az immunfolyamatokba beavatkozó (pl. calcineurin-inhibitor) helyi készítményekre. A viszketés - vakaródzás miatt nagy az ekcéma baktériummal történő felülfertőződésének az esélye, ezért fontos mind a helyi, mind pedig a szájon át szedett antihisztaminos terápia. Ilyen bőrfertőzés további kezelést - szájon át vagy krémben oldott antibiotikum - tehet szükségessé. Egyes bőrgyógyászati rendeléseken lehetőség van a fototerápia igénybe vételére. Fontos azonban, hogy míg egyes UV sugárzási tartományok ronthatják a kialakult ekcémát, léteznek olyan hullámhosszok, ahol kifejezett gyógyulás érhető el.

A betegség egyéni hátterének ismeretében a bőrgyógyász szakorvos személyre szabott gyógymódot, javaslatokat, életviteli tanácsokat fog adni.

Jó egészséget kívánok,

dr. Altorjai Péter

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Allergológia és klinikai immunológia # bőrgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés