Ezeket látta már?

EGYPERCES

Kiábrándító a kórházi sorozatok realitása a valódi orvos szemével

Orvos válaszol
2022. augusztus 27. 11:04
kórházi sorozatok, dr house, Hugh Laurie

Beszéljünk egy kicsit mindenki kedvenceiről, a kórházi sorozatokról, és azok realitásáról. Illetve annak hiányáról - hívta fel a figyelmet egy magyar orvos, a Vakcinainfó - Az orvos válaszol csoportban.

Kedves Csoporttagok! Ha megengedik, személyes történettel kezdeném: gimnazista koromban imádtam a Doktor House-t, alig vártam az új epizódokat, majd miután felvételt nyertem az egyetemre, izgatottan vártam, milyen lesz, mikor már érteni is fogom a hihetetlen tudományosnak tűnő, latin diskurzust. Sikeresen el is végeztem a harmadévet, leszigorlatoztam kórélettanból, patológiából, mikrobiológiából. Itt a nyár, szuper, pótoljuk az elmaradt részeket. Majd eljött az első differenciáldiagnosztikai team, és én székestül vágtam hanyatt magam megrökönyödésemben.

Össze-vissza keverik a fogalmakat, teljes hülyeségekre következtetnek a tünetekből, abszolút alap dolgokra napokon keresztül nem jönnek rá, és végül a kedvencem: gyakorlatilag mindent kezelnek, a lehető legveszélyesebb szerekkel/műtétekkel, azonnal, a diagnosztika lassúságára hivatkozva. Akkor is, ha a diagnózis egy darab labor lenne, aminek az eredménye maximum 1 óra alatt megvan.

Bizonyos szituációk egyébként a laikusoknak is gyanúsak lehetnek: például mikor Ház Doktor hasi ultrahanggal akarja bizonyítani a szkizofréniát, vagy amikor napokon keresztül kotlanak egy alacsony nátriumszint okozta eseten, mely a sürgősségin készült legelső rutinlaborban kiderült volna.

Ennyit a ventillációról, nézzük szempontok szerint.

1. Szerelmi szálak

Na igen, a kórházi sorozatok szerint nincs olyan műszak, hogy az adott orvos/nővér ne szexeljen az ügyeleti szobában legalább egy alkalommal valamely munkatársával, lehetőleg a Patrick Dempsey-George Clooney-Olivia Wilde hármas valamelyikéből. Lehetőség szerint persze illuminált állapotban, mert annál menőbb az éjszaka közepén beeső kamionsofőr agyába állt féltéglát kibányászni (ami a általában szintén szexbaleset következménye, mert mi más lenne).

Valóság: előfordul persze, hogy szerelmi szálak szövődnek a munkahelyen, mint bármely más szakmában, de ezt azért többnyire a kórház falain kívül szokás leművelni. És általában nem Patrick Dempseyvel.

2. Szabadidő

Mivel a sorozatokat alapvetően a párbeszéd mozgatja, a készítők kénytelen a szereplőket számtalan alkalommal a Grace Klinika büféjébe, vagy a sürgősségi előtti kosárpályára elhelyezni, elvégre itt van lehetőség kibeszélni, ki mászott rá tegnap Patrick.... Izé, szóval itt tudják megbeszélni, kinek miért nehéz az élete.

Valóság: mikor az elgyötört egészségügyi dolgozó meglátja a tévében, hogy egy sürgősségi osztály dolgozói este 9-kor békésen kosaraznak, vagy hogy a Princeton kórház diagnosztikai teamjének vezetője munkaidőben csocsózik az onkológia főnökével (lehetőség szerint a háttérben extrém dekoltázzsal megjelenő orvosigazgatónővel együtt), akaratlanul is falhoz akarja vágni, ami épp a keze ügyébe kerül. Egy ebédre, kávére, pár levegővételre szokott idő jutni, de erre azért nehezen.

3. A betegségek felhozatala

Evidens, hogy egy cukorbetegségből, mezei vakbélgyulladásból, kiugró vérnyomásból nem lehet sok izgalmat kihozni. Épp ezért ezek a sorozatok ritka betegségek teljes armadáját hozzák előtérbe, de jó tudni, hogy a valóságban nem minden második embernek van lupusza, aki betér a sürgősségire.

4. Diagnosztika, terápia

Természetesen itt is az izgalom fokozása a cél, így a főszereplőknek lehetőség szerint minél nehezebben, minél veszélyesebb módon kell rájönniük, mi a páciens baja, lehetőség szerint pedig egy ritka bonyolult műtéttel kell ezt végül megoldaniuk, amire az egész kórház bemegy statisztálni (mert mi más dolguk lenne munkaidőben...).

Röviden tehát: ha Klári néni bemegy hasi fájdalommal a sürgősségire, a valóságban egyetlen kikérdezéssel kiderülhet, hogy sima gyomorrontás áll a háttérben. A sorozatban ez inkább úgy zajlana, hogy Klári nénire ráküldik a PET CT-t, az agyi MR-t, megkezelik antibiotikummal, majd ha nem jön be, szteroiddal, Ház dokiék napokig tanácstalanul csocsóznak, majd miután valakinek beugrik ez a zseniális ötlet, szólnak Bent doktornak, hogy egy életveszélyes manőverrel szedje ki Klári néni teljes gyomrát és bélrendszerét, mert attól majd elmúlnak a panaszok. Ja, és Klári néni legyen mondjuk 25 éves, minden nap frissen vasalt, belőtt hajjal, sminkben, mert ez a kórházban hihetetlen praktikus, pláne altatásnál.

Órákig tudnánk még folytatni, de talán a poszt hosszúságára való tekintettel érdemes itt megállni.

Röviden: izgalmasak, érdekesek a kórházi sorozatok, de véletlenül se ezeket vegyük a mindennapi valóság alapjául.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# kórházi sorozatok # Hugh Laurie # Doktor House # Diagnosztika

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés