Ezeket látta már?

Ismerje fel a szabálytalan szívritmust – ebben az esetben már életveszélyes lehet!

Vizsgálat
2024. december 14. 18:24
félrever szív oka szívritmuszavar

Szívritmuszavart a legtöbb ember tapasztalt már élete során, de életveszélyes helyzet alakulhat ki, ha a szív működése hosszú időn keresztül nem megfelelő.

Ezek a ritmuszavarok az esetek többségében veszélytelenek, ám egyes formái súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek. Fontos megjegyezni, hogy a zavar érzékelt mértéke nem feltétlenül áll arányban az általa hordozott veszéllyel.

Mit jelent a szívritmuszavar?

A szívritmuszavart általában légszomj, gyengeség és zavartságérzet kíséri, és súlyos esetben akár a keringés összeomlását is eredményezheti. A szívritmuszavar korántsem ritka jelenség, a legtöbb embernek élete során legalább egyszer jelentkeznek kisebb ritmuszavarok a szívdobogásában.

A szívritmuszavarok bizonyos típusai, például a kamrai tachycardia, rendkívül gyors és kaotikus szívverést eredményezhetnek. A tartós kamrai tachycardia különösen veszélyes, mivel a kamrák nem képesek megfelelően összehúzódni és vért pumpálni. Ennek következtében a vérnyomás leesik, ami szívelégtelenséget eredményezhet. Ezen ritmuszavar veszélyessé teszi, hogy a kamrai remegés (kamrafibrilláció) alakuljon ki, ami a szívleálláshoz vezethet.

Milyenek a kamrafibrilláció tünetei?

  • ájulás
  • alig érezhető pulzus, alacsony vérnyomás
  • görcsroham

A kamrafibrillációt sürgősségi helyzetként kell kezelni, azonnal mentőt kell hívni! Az újraélesztést azonban nem szabad elhalasztani a mentő kiérkezéséig, azonnal meg kell kezdeni. Ez magában foglalja a 30 mellkas kompressziót és 2 lélegeztetést váltakozva, amíg elérhetővé válik a defibrillátor, vagy amíg meg nem érkezik a szakértő orvosi segítség. A pitvarfibrilláció rejtettebb lehet.

A szív felső üregeiben, a pitvarokban is kialakulhat fibrilláció, amely vérrögök kialakulásához vezethet. Ha a szív nem pumpálja ki teljesen a vért a pitvarokból, a vér ott maradhat és vérrögök képződhetnek. Ha ezek a vérrögök elszakadnak, bekerülhetnek a véráramba és elzárhatják a szűkebb artériákat, például az agyban. Ennek következménye lehet az agyi érkatasztrófa (stroke), bár a vérrögök más szerveket is károsíthatnak.

Milyenek a pitvarfibrilláció tünetei?

  • szabálytalan és gyors szívdobogás érzés
  • fáradtság
  • légszomj
  • szédülés
  • mellkasi fájdalom

Néha a pitvarfibrilláció tünetmentes lehet, és csak rutinszerű kardiológiai vizsgálat során ismerik fel. Fontos azonban tudni, hogy ilyenkor is fennáll a vérrögképződés veszélye. Ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a pulzusunkat, hogy felismerjük a szabálytalan szívritmust, és már az enyhe figyelmeztető jelek megjelenésekor is keresse fel kardiológusát.

A szívritmuszavart néha magunk is észlelhetjük

Ha úgy érezzük, hogy a szívünk nem szabályosan ver, ha észleljük a rendszertelen szívveréseket, szapora szívverést, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni.

  • A legtöbb esetben nem kell túlzottan aggódni, mivel a stressz, a koffein vagy energiaitalok fogyasztása, a túlterheltség is okozhat hasonló tüneteket, azonban fontos ellenőrizni és tisztázni azokat – ismertette dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológusa, intenzív terapeutája.
  • A diagnózis felállítása érdekében nemcsak nyugalmi EKG-re, hanem terheléses EKG-re, 24 órás Holter EKG-re, szívultrahangra, különböző laborvizsgálatokra és egyéb speciális, például elektrofiziológiai vizsgálatokra is szükség lehet. Miután a szívritmuszavar okát meghatározták, megkezdődhet a célzott kezelés.
  • Ez lehet gyógyszeres kezelés, pajzsmirigy-kezelés, vas-kiegészítés, az ionegyensúly normalizálása, defibrillátor vagy pacemaker beültetése, kardioverzió vagy katéteres abláció.

Így vizsgálják ki a szívritmuszavart

A szívritmuszavar diagnosztizálásához az elektrokardiogram (EKG) nélkülözhetetlen. A diagnózis megerősítését nehezítheti, ha a ritmuszavar csak időszakosan jelentkezik, mivel a vizsgálatot a tünetek jelenlétében kell elvégezni.

Az EKG-diagnosztika lehetséges módszerei:

  1. 1 Az EKG-vizsgálat során elektródokat helyeznek el a mellkasra és a végtagokra, így vizsgálják a szív elektromos tevékenységét.
  2. 2 A Holter-vizsgálat egy hordozható EKG-készülék, amely 24 órán vagy akár 7 napon keresztül is képes figyelni a szívműködést, így az időszakos ritmuszavarok könnyebben felderíthetők.
  3. 3 Otthoni EKG-felvételt akkor alkalmaznak, ha a beteg szívritmuszavarra utaló tüneteket észlel magán és eseménymonitorozásra van szükség.

További vizsgálati módszerek:

  • Szívultrahang: hanghullámokkal vizsgálja a szív méretét, szerkezetét és mozgását.
  • Terheléses EKG: szobabiciklin vagy futópadon végzett mozgás közben EKG-val vizsgálják a szívműködést, mivel a szívritmuszavarok gyakran terhelésre jelentkeznek.
  • Billenőasztalos vizsgálat: ájulásos rosszullétek esetén alkalmazott vizsgálati módszer, ahol a pácienst vízszintes asztalon fekve lassan álló helyzetbe billentik, és közben figyelik a szívműködést.
  • Elektrofiziológiai vizsgálat: egy vékony elektródát vagy katétert vezetnek be a beteg szívébe, hogy megfigyeljék a szív elektromos tevékenységét és azonosítsák a ritmuszavar forrását.

A szívritmuszavarok több szempontból is csoportosíthatók.

  1. 1 Az egyik alapvető megkülönböztetés a pulzusszám alapján történik: ha a szív percenként több mint 100 ütést végez, akkor azt tachycardiának nevezzük, ha pedig 60-nál kevesebbet, akkor bradycardiának tekintjük.
  2. 2 A másik megközelítés a ritmuszavar kialakulási helye szerint történik. Az ún. szupraventrikuláris aritmiák esetén a szívritmuszavar a pitvarban vagy a pitvar-kamrai csomópontban alakul ki, míg a kamrai ritmuszavarok (ventrikuláris aritmiák) esetén a szívkamrákban jelentkezik.

A kamrai ritmuszavarok általában veszélyesebbek. Az extraszisztolé is a szívritmuszavarok közé tartozik, ami egy pluszütést jelent, és a leggyakoribb ritmuszavarok egyike. Gyakran tünetmentesen zajlik le, és elősegítheti a stressz, a testmozgás, a koffein és a nikotin fogyasztása.

Ezek a szívritmuszavar tipikus tünetei

A tachycardia, vagyis a gyors szívműködés tünetei közé tartozik a szabályos vagy rendszertelen gyors pulzus érzése, a szívverés káoszszerű érzete, valamint a pulzus rendszertelen verése és a kihagyások vagy extra dobbanások, amelyek tapintásnál is érezhetők.

Gyakori a vérnyomásesés is, amely a ritmuszavar okozta elégtelen szívműködés következménye. A teljesítőképesség csökkenése mellett általában a félelem és ijedtség érzése is jellemző. További lehetséges tünetek közé tartozik a szívtáji fájdalom (angina pectoris), különösen a koszorúér-betegség esetén, valamint a látászavar, légszomj és eszméletvesztés.

A bradycardia, vagyis a lassú szívműködés esetén szintén romlik a teljesítőképesség, és megjelenhet az álmosság és a gyengeség érzése. Idegesség és félelem is előfordulhat, és látászavarok, eszméletvesztés, valamint veseműködési problémák is kialakulhatnak.

Az extraszisztolé során a szívverés nem gyors, és nem lassú; ilyenkor egy-egy ütés kimarad vagy pluszdobbanás jelentkezik. Sokszor nem is okoz panaszokat, de elektrokardiográfiával ekkor is kimutatható.

Összegezve

  • A szívritmuszavarokat sokáig elhúzódó esetek esetén életveszélyes lehet.
  • A pitvarfibrilláció esetén fontos a rendszeres pulzusellenőrzés.
  • Szívritmuszavarok diagnosztizálásához szükséges az elektrokardiogram (EKG).
  • A tachycardia, azaz gyors szívműködés tünetei közé tartozik a pulzus rendszertelen verése.
  • A bradycardia, vagyis lassú szívműködés esetén megjelenhet az álmosság és a gyengeség érzése.
Szívinfarktus jelei nőknél: ezekre a tünetekre érdemes odafigyelni
Cikkajánló

Szívinfarktus jelei nőknél: ezekre a tünetekre érdemes odafigyelni

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szívritmuszavar # szívverés # szívelégtelenség # pitvarfibrilláció # Holter # EKG

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés