Ezeket látta már?

Egyre többen ellenőrzik nem cukorbetegként is a vércukorszintjüket - van értelme?

Vizsgálat
2025. március 20. 12:24
vércukor szint csökkent hogyan gyorsan

Az utóbbi években egyre többen figyelnek az egészségükre, étkezésükre, és ennek részeként sokan követik nyomon a vércukorszintjüket, annak változásait – még akkor is, ha nem érintettek cukorbetegségben. De valóban van-e ennek haszna?

Hogyan követhető nyomon a vércukorszint?

A glükózszint ellenőrzésének egyik legnépszerűbb módja egy folyamatos glükózmonitor (CGM) használata. Ez jellemzően a felkaron levő apró, fehér korong, mely a bőrbe van erősítve.

Fontos megérteni, hogy a CGM-ek nem közvetlenül a vérben mérik a cukorszintet, hanem az úgynevezett intersticiális folyadékban – ez az a folyadék, amely körülveszi a sejtek közötti teret, és amelybe a vérből származó glükóz átszivárog. Mivel a glükózszint ezen a folyadékon keresztül tükrözi a vércukorszintet, az értékek nagyjából megfelelnek a vérben mérteknek.

Azok, akik nem alkalmaznak ilyen eszközöket, a glükózszintjüket a hagyományos módon, vércukormérő készülékkel ellenőrzik értékeiket.

Van-e valódi előnye az ellenőrzésnek a nem cukorbetegek számára?

A szakértői álláspont egyértelmű: nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték arra, hogy a a folyamatos ellenőrzések valódi előnyökkel járnának azok számára, akik nem cukorbetegek - bár egy 2023-as tanulmány azt sugallta, hogy állóképességi sportolók számára előnyös lehet az edzés során végzett vércukorszint-monitorozás, mivel az ő szervezetük másképp reagálhat a glükózszabályozásra. Azonban még ebben az esetben is további bizonyítékokra van szükség - írja az IFLScience.

Lehetséges problémák

A Bathi Egyetem kutatói friss vizsgálatukban összehasonlították a CGM-ek mérési eredményeit az ujjszúrásos vércukorméréssel, és az eredmények azt mutatták, hogy a CGM-ek gyakran felülbecsülték a vércukorszintet az egészséges személyeknél.

Ez különösen problémás lehet azok számára, akik normális vércukorszinttel rendelkeznek, hiszen esetükben az eltérések jelentősebbek lehetnek. Dr. Adam Collins, a Surrey Egyetem táplálkozástudományi szakértője szerint ezek az eltérések félrevezethetik az embereket, és akár téves következtetésekhez is vezethetnek.

- A látszólagos vércukorszint-emelkedéseket könnyen félre lehet értelmezni, ami felesleges aggodalmat kelthet, és indokolatlan életmódbeli változtatásokat eredményezhet – magyarázta Collins.

Nem feltétlenül érdemes egészségesként folyton ellenőrizni értékeit

A folyamatos vércukor ellenőrizgetés akár káros is lehet azok számára, akik nem cukorbetegek, mégpedig az alábbiak miatt:

Túlzott aggódás

A folyamatos adatmérés miatt előfordulhat, hogy valaki feleslegesen aggódik egy-egy apró eltérés miatt, amely teljesen természetes.

Dr. Michael B. Natter, az NYU Langone orvosi központ endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy egy kisebb vércukorszint-emelkedés étkezés után teljesen normális jelenség. Ezeket a változásokat sokan félreértelmezik, és tévesen kórosnak vagy problémásnak gondolják.

Indokolatlan étrendi változtatások

Bár a cukorbetegeknek való diéta alapból egészséges, ám egészségesként felesleges olyan szigorú étrendet követni. Természetesen azért az mindig jó pont, ha teljes kiőrlésű gabonákat fogyaszt, sok rostot és mellőzi a cukrot és az erősen feldolgozott élelmiszereket.

Étkezési zavarokhoz vezethet

Korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy ha valaki már-már megszállottan az étkezésével foglalkozik, az jelentősen megnövelheti az étkezési zavarok kialakulásának kockázatát.

Mikortól számít kórosnak a vércukorszint értéke? Ez a diabetológus válasza
Kapcsolódó cikk a témában

Mikortól számít kórosnak a vércukorszint értéke? Ez a diabetológus válasza

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# vércukor # vércukor ellenőrzés # CGM # Cukorbetegség # folyamatos glükózmonitor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés