Ezeket látta már?

Miért hazudnak a tinik?

Vizsgálat
2011. augusztus 22. 11:16
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Miért hazudnak a tinik? Mit tegyen a szülő, ha a tini gyermeke úgy érzi, a hazudozás járható út? Hazugságok a kamasz szájból.

A szülők tiltó szava miatt a tinik hazugsággal igyekeznek elérni azt, amire vágynak. Amikor azt érzik, az igazmondás nem lesz hasznos számukra, és csak egy cél lebeg a szemük előtt, képesek valótlant állítani, hogy teljesüljön akaratuk. Kinek, mikor és miért hazudnak a tinik? Hogyan kezeljük, ha fény derül a füllentésre?

lany-depresszios-d00000DACee7c4785c8be

Forrás: Napidoktor


Bizalom-játék

A szülőknek nehéz feladat egy ponton túl hagyni, hogy gyermekük meghozza saját döntéseit. Azonban bízniuk kell abban, hogy az évek alatt már sikerült megtanítaniuk csemetéjüknek, hogyan lehet etikusan és helyesen dönteni. Persze nem mindig elég a szülői nevelés, olykor eltéved a tini. Ha azon kapjuk gyermekünket, hogy hazugságokkal próbál félrevezetni minket, az első teendő kideríteni, miért érez erre kényszert.

Túl nagy a szigor?

A hazugságot több tényező is kiválthatja. Fontos, hogy ilyen esetekben partnerként kezeljük a gyermekünket és közvetlenül tőle is megkérdezzük, miért érzi szükségét a hazudozásnak. Legtöbbször az őszinte beszélgetés feloldja a feszültséget a fiatalban, és orvosolható a probléma. A füllentések oka lehet a szigortól való félelem, a környezet szimpátiájának kiváltása, bizonytalanság, vagy önértékelési zavar.

Beismeri-e a tini?

Ha a viselkedészavarral tisztában van a kamasz, az már az első lépésnek tekinthető. Ha konzekvensen tagadja hazugságait szülei, vagy környezete előtt, mindenképpen orvosi segítségre van szükség, mivel bizonyos esetekben ez a magatartás más betegség előjele lehet.

Sorozatos füllentés

A beteges hazudozás egyelőre nem definiált és lejegyzett pszichés betegség, azonban ha a következő tüneteket észleljük, érdemes a dolgok mélyére ásni. Általában ismétlődő viselkedésről van szó, melyre nem külső okok kényszerítik a személyt, illetve nem minden esetben van tudatában a történetek valótlanságának. A hazugságok sorozatosan előfordulnak, és hosszú idő elteltével sem képes meggátolni az illető, hogy ismét füllentsen.

Mi a teendő?

A hazugság mértékétől és gyakoriságától is függ, szükséges-e orvosi segítséget kérni, vagy kivizsgáltatni a tinit. Abban az esetben, ha a füllentés oka nyilvánvaló, általában a szülői szó, és a közös megbeszélés elegendő megoldást jelent. Amennyiben a kamasz tagad, illetve magának sem ismeri be, hogy problémái vannak - és lesznek, ha folytatja a viselkedést -, már nem elegendő a családon belüli segítségnyújtás.

A fiataloknak szükségük van a szülői útmutatásra, emellett mindig törekedjünk arra, hogy gyermekünk merjen beszélni érzelmeiről, gondjairól. Ha bizalommal fordulhat hozzánk, nem fogja a hazugság árán elérhető könnyebb utat választani. Ilyen esetben szócsatára számíthatunk, de füllentésre nem.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# gyermeknevelés # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés