Ezeket látta már?

A kullancsokról - "háromgazdás" pókszabásúak

Betegségek
2016. május 02. 14:03
Módosítva: 2016. május 02. 14:35

Úgy tűnik, hogy a mostani áprilisi tél után újból beköszöntött a tavasz esővel, jó idővel, napsütéssel és - sajnos - az ilyenkor tömegesen felbukkanó kullancsokkal is. Valamennyien találkozhatunk velük, főleg füves-bokros területeken bóklászva.

Megjelenésükben szezonalitást mutatnak: főleg tavasszal és ősszel jelentkeznek tömegével, de nyáron sem tűnnek el. A fagyok beállta előtt, illetve a nyári kánikula elől a fakérgek zugaiba és a kisrágcsálók föld alatti járataiba húzódnak be. Általában március elején a tavaszi meleg hatására aktivizálódnak, amikor a napi átlaghőmérséklet meghaladja a 7 Celsius fokot, a páratartalom pedig a 85 százalékot.

A pókszabásúak közé tartoznak, vérszívó élősködők. A Földön majdnem 800 fajuk ismert, hazánkban 42 fordul elő. A földfelszín közelében, a talajszinttől mintegy egyméteres magasságig a fűszálak árnyékos fonákján, a bozótosokban, a bokrok levelein üldögélnek. Vannak szemmel rendelkező és szem nélküli kullancsok. Az utóbbiak a lombos erdők lakói. Elülső pár végtagjukat széttárják, miközben áldozatra lesve radaroznak. Úgynevezett Haller-féle szervvel rendelkeznek, amely megkönnyíti a gazdaállat megtalálását. A szerv alapvetően három tényező változását érzékeli: a szén-dioxidét (CO2), a hőmérsékletét és a tapintási ingerületét. A tájékozódáshoz cserjékre, illetve facsemetékre kell felmászniuk. A leveleken tapadókorongjuk segítségével kapaszkodnak meg, áldozatukra pedig felülről vetik rá magukat.

A szemmel rendelkező kullancsok a rétek lakói. Gyakran csimpaszkodnak a füvön sétáló emberre, ezért érdemes alaposan átvizsgálni séta után a zokninkat, lábunkat, a hajlatokat, de még a lábujjközöket is Állatainkon a feji tájék, a fültő, a hónaljtájék, a combbelső és a lábvég azok a területek, amelyeken a kullancs előszeretettel megtelepszik.

Alapvetően fontos tényező számukra a hőmérséklet. Nyáron, a rekkenő melegben árnyékmentes helyen nemigen találkozhatunk velük. A másik fontos tényező a páratartalom. Számukra a magas, 98 százalékos relatív páratartalom az ideális. A dombvidékeken és a magasabb hegyek napsütötte oldalain (1500 méter magasságig), valamint az északi oldalakon (1300 méter magasságig) élnek kullancsok. A fenyvesekben és a magasabban fekvő területeken a gyér aljnövényzet, a táplálékforrást jelentő állatok hiánya és a szélsőséges klíma gátat vet a kullancsok behatolásának.

Méretük általában 1-4 milliméter, de vérrel teleszívott állapotban rettenetesen megduzzadhatnak. Kifejezett szexuális dimorphismus (kétalakúság) jellemzi őket: a hímek egész háti felületét, míg a nőstények csupán elülső részét fedi pigmentált kitinlemez. A 2-3 mm nagyságú hímek csupán annyi vért szívnak, amennyi a spermatermeléshez szükséges, majd miután feladatukat beteljesítették, elpusztulnak. A 3-4 mm hosszú nőstények mérete a vérszívás hatására ellenben akár 15 milliméterre is megnövekedhet. Szükség van erre, hiszen hely kell mind a felvett vér, mind a peték részére. A petéket (morfológiailag tojások) nagy mennyiségben termelik és rakják le, egyszerre akár 3000-5000 darabot is, majd többnyire elpusztulnak. A peték átmérője 0,1 mm, a belőlük kikelő 0,3 mm hosszú lárvák a talajon vagy a növényzeten 20 centiméteres távolságot képesek megtenni. Útjuk során a talaj üregeiben élő kisrágcsáló vagy a talajon fészkelő madár fiókáján szívják meg magukat vérrel.

Három fejlődési alakjuk van. Ahhoz, hogy az egyik fejlődési alakból átjussanak a másikba, vérre van szükségük. Következésképpen életük folyamán összesen három alkalommal szívnak vért, minden alkalommal más erdei állatfajból, ezért "háromgazdás kullancsoknak" is nevezik őket. A fiatal nimfa "már" 1 mm hosszú, és akár 50 centiméteres távolságot képes leküzdeni mind vízszintesen, mind függőlegesen. A nimfa kisebb erdei állaton telíti magát vérrel, majd kifejlett állattá vedlik, amely a talajon akár 10 métert, a növényzeten pedig 1,5 métert képes haladni.

Vérszívás és vérszívás között is van különbség. Először úgynevezett gyors "szippantás" történik (igyekszik minél rövidebb idő alatt minél nagyobb mennyiséget felvenni), majd ezt követi a lassú vérszívás. Ekkor azonban már a felvett és részben megemésztett vérrel kórokozó ágenseket is visszajuttathat a gazdaállat szervezetébe (Babesiosis, Lyme borreliosis). A kórokozók a vérszívás kezdetéig inaktív állapotban vannak, csak a vérszívással válnak aktívvá és fertőzővé. A teljes fejlődésmenet 6-36 hónap is lehet, annak függvényében, hogy sikerül-e gazdaállatot találni, és ideális-e minden környezeti tényező.

A kullancsok elleni védekezés legfontosabb eleme a megelőzés: sétáltatás után alaposan vizsgáljuk át állatainkat. Ha kullancsot találunk, fertőtlenítsük le a környékét, majd távolítsuk el, vigyázva arra, nehogy a feje beszakadjon. Ha erre nem vállalkozunk, akkor minél előbb forduljunk állatorvoshoz, aki egyrészt eltávolítja azt, illetve megfelelő szert (nyakörvet, cseppet, megelőző oltást) ajánl.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diagnózis # fertőző betegség # kullancscsípés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés