Allergiaszezon, érettségi, nyaralás – a bélflóránkat is fel kell készíteni a kihívásokra
Szimbiotikumokkal (probiotikum+prebiotikum) támogathatjuk immunrendszerünket, mentális állapotunkat és közérzetünket.
Ahogy közeledik a nyár, szép lassan kezdetét veszi az allergiaszezon is. A diákoknak megkezdődött az egyik legnagyobb mentális megterhelést jelentő érettségi időszak, míg sokan már az év első nyaralását várják. Bár a kihívások sokfélék, a megoldás lehet közös: a bélflóra egyensúlyának megtartásával vehetjük fel a harcot a szervezetünket érő hatásokkal szemben.
Egyre többen szembesülnek az újra és újra jelentkező szezonális allergiával. Tavaszra a szervezet tartalékai is kimerülnek, sokan nehezebben viselik a stresszt. Az utazások idején pedig gyakran jelentkezik gyomor- és bélrendszeri kellemetlenség, panasz. Kevesen tudják azonban, hogy ezek a tünetek mind összefüggésbe hozhatók a bélflóra egyensúlyának felborulásával. A bélflóra támogatása – például szimbiotikumok segítségével – ilyenkor különösen aktuális.
„Minden időszakban van ok arra, hogy erősítsük a bélflóránkat és probiotikumot, vagy ha lehet, szimbiotikumot fogyasszunk” – hangsúlyozza dr. Budai Marianna szakgyógyszerész.
A szakértő kiemeli, hogy a bélflóra – vagyis a bélrendszerünkben élő több milliárdnyi jótékony mikroorganizmus – kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében, az emésztésben, sőt, a mentális egészségünk fenntartásában is. A bél és az agy között fennálló úgynevezett „bél–agy tengely” révén a bélflóra állapota hatással van a hangulatunkra, a stressztűrő képességünkre, sőt az alvás minőségére is.
A tavasz a kihívások ideje
A tél végére legyengült immunrendszer nehezebben birkózik meg az allergénekkel, különösen, ha a bélflóra sincs rendben. Kutatások szerint, ha a bélrendszer mikrobiomja kiegyensúlyozott, az allergiás tünetek is enyhébbek lehetnek.
„Emellett a stresszes időszakok, mint például az érettségi és vizsgaidőszak, gyakran járnak együtt szorongással, alvászavarral – ezek hátterében is gyakran meghúzódhat a bélflóra rossz állapota” – tette hozzá dr. Budai Marianna.
Jönnek az utazások – és velük a hasmenéses betegségek
A közelgő nyári hónapok sokak számára az utazás, az ismeretlen tájak, új ízek, különlegességek felfedezésének időszaka. Ezek azonban gyakran járnak együtt gyomor- és bélpanaszokkal, amelyek szinte mindig felborítják a bélflóra egyensúlyát.
„Ilyenkor különösen indokolt lehet probiotikumok, lehetőleg szimbiotikumok alkalmazása, amelyek egyszerre pótolják a jótékony baktériumokat és biztosítják számukra a megfelelő tápanyagot (prebiotikumot) is” – magyarázza a szakértő.
Mi az a szimbiotikum?
A szimbiotikum olyan készítmény, amely egyszerre tartalmaz probiotikumokat – élő, jótékony baktériumokat – és prebiotikumokat, amelyek ezeknek a baktériumoknak táptalajt biztosítanak. Ezáltal a prebiotikumok a jótékony baktériumok bélrendszerben való megtelepedését és elszaporodását elősegítik, és a hozzájuk köthető kedvező hatásokat fokozzák. Vizsgálati eredmények alapján a szimbiotikumok alkalmazása kedvezőbb hatású lehet, mint a probiotikum önmagában való adagolása.
„A szakemberek azután vezették be a szimbiotikum elnevezést a mindkét típusú összetevőt tartalmazó készítményekre, hogy megismerték, milyen előnyöket kínál a pro- és prebiotikumok együttes alkalmazása” – ismertette dr. Budai Marianna.
Nemcsak antibiotikumok esetén hasznos
Sokan csak antibiotikumos kezelés esetén gondolnak a probiotikumra. Közismert, hogy az antibiotikumok nemcsak a kórokozókat, de a hasznos baktériumokat is pusztítják, így a bélflóra támogatása ilyenkor különösen fontos. De kevesen tudják, hogy az antibiotikumok mellett a gyógyszerek közel egynegyede – például gombaellenes szerek, gyomorsavcsökkentők, sőt akár pszichiátriai készítmények – szintén módosíthatják a bélflóra összetételét.
„Sok készítményt évekig, akár évtizedekig is szednek a betegek. A hosszú távú alkalmazás, a magas dózis, az életkor, az általános egészségi állapot, az étrend és más egyidejűleg szedett gyógyszerek mind befolyásolják, hogy mennyire károsodik a bélflóra” – emeli ki a szakértő.
Hogyan válasszunk szimbiotikumot?
A szakgyógyszerész szerint érdemes megbízható, jól ismert gyártót választani, az életkornak megfelelő készítményt keresni, olyan terméket fogyasztani, amely minél többféle – legalább hét humán baktériumtörzset tartalmaz, prebiotikummal kiegészítve. Ugyanakkor a kúra alatt és azon túl is figyelni kell a kiegyensúlyozott táplálkozásra.
A tapasztalatok és a tudományos kutatások azt mutatják, hogy a mikrobiom egészsége kulcsfontosságú az általános közérzet, a betegségek megelőzése és a mentális stabilitás megőrzése szempontjából is. Ezért nemcsak antibiotikumos kezeléskor, hanem bármikor, amikor a szervezet fokozott megterhelésnek van kitéve, érdemes a szimbiotikumok fogyasztását fontolóra venni.
Szimbiotikumok: alig hallottunk róluk, pedig a bélflóra egészsége múlhat rajtuk
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!