Helytelen klímahasználat: meg is betegítheti, erre figyeljen!
A nem megfelelően karbantartott és használt klíma az autókban, az irodákban, közösségi terekben és otthonunkban egyaránt komoly veszélyeket rejthet magában.
A klímaberendezésben, a szellőzőrendszerben, a szűrőkön és a légkezelő gépekben, valamint a légcsatornában felhalmozódott porban megtalálható mikroorganizmusok különböző megbetegedéseket, például allergiát, asztmát okozhatnak.
Komoly megbetegedéssel járhat a rossz működtetés!
Ha a klimatizált helyiség levegője néha túl száraz, szintén légzőszervi panaszokat, a szem, a torok, illetve az orr nyálkahártyája és a bőr kiszáradását okozhatja, továbbá, ha a hideg levegő közvetlenül éri az embert, megfázásos tünetek jelentkezhetnek, ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak. Különösen a gyermekek, kismamák, idősek és valamilyen légzőszervi megbetegedésben, allergiában szenvedők lehetnek ebben a tekintetben a legérzékenyebbek.
A lakásokban, irodákban, bevásárlóközpontokban működtetett klímaberendezések tisztítását és fertőtlenítését évente minimum egyszer, nagyobb porterhelésnek kitett helyeken évente kétszer ajánlott elvégezni. Mérsékelt hűtést alkalmazzunk, és ne tartózkodjunk a kiáramló hideg levegő előtt vagy alatt.
Az autóban használt klímát érdemes a külső hőmérsékletnél maximum 6-8 Celsius fokkal hidegebbre állítani, hogy az autóból kiszállva a hőmérsékletkülönbség ne legyen megterhelő az emberi szervezet számára, és a meghűlés, az ízületi panaszok elkerülése érdekében a hűvös légáramot ne irányítsuk közvetlenül magunkra. A klímaberendezések pollenszűrőjét 10-15 ezer kilométerenként ajánlatos cserélni.
Fontos figyelni a klíma működési idejére és a páratartalomra is
A klímaberendezés nemcsak a hőmérsékletet, hanem a levegő páratartalmát is jelentősen befolyásolja. Ha túl alacsony páratartalom mellett hűtjük le a helyiséget, az kiszáríthatja a légutakat és fokozhatja a vírusfertőzések iránti fogékonyságot. Az optimális beltéri páratartalom 40–60% között van. Ha ez alá csökken, érdemes párásító készüléket használni, vagy természetes módszerekkel – például vízzel teli edényekkel vagy szobanövényekkel – segíteni a levegő nedvesítését.
Tudatos használat: időzítés és szellőztetés
Nem ajánlott egész éjjel működtetni a klímát, különösen hálószobában. A folyamatos hideg levegő nemcsak alvászavart, hanem reggeli izomfájdalmat és torokkaparást is okozhat. Célszerű időzítő funkciót beállítani, vagy elalvás előtt megfelelően lehűteni a helyiséget, majd kikapcsolni a készüléket. Fontos az is, hogy naponta legalább kétszer alaposan szellőztessünk, különösen reggel és este, ezzel friss oxigénhez juttatva a lakást vagy irodát.
Milyen jelek utalhatnak szennyezett klímára?
Ha a klímaberendezés bekapcsolásakor kellemetlen szag árad a készülékből, köhögést, tüsszögést, szemviszketést vagy fejfájást tapasztalunk, akkor nagy valószínűséggel már ideje a tisztításnak. Ezek a tünetek nemcsak kényelmetlenek, hanem hosszú távon komoly egészségkárosító hatásúak is lehetnek.
A rendszeres karbantartás egészség- és pénztárcabarát is
A karbantartás nemcsak egészségügyi szempontból fontos, hanem anyagilag is kifizetődő: egy elhanyagolt, poros hőcserélő, eltömődött szűrő megnöveli az energiafogyasztást, rontja a készülék hatékonyságát, és lerövidíti az élettartamát. A karbantartási költség töredéke lehet egy meghibásodott klíma javításának vagy cseréjének.
A tudatos, higiénikus és mértékletes klímahasználat tehát nemcsak kényelmünket szolgálja, hanem hozzájárul az egészségesebb, élhetőbb környezet kialakításához is – legyen szó otthonról, munkahelyről vagy közösségi terekről.
Mit tehet, ha a légkondi miatt fájnak az ízületei? Ezeket tartsa be
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!