Ezeket látta már?

Ákoska, a tejallergia és a súlyos növekedési zavar: tévhitek miatt éhezett a gyerek!

Betegségek
2025. július 09. 09:24
allergia tejallergia tévhit

Egy szomorú de igen tanulságos történetet osztottak meg az orvosok.

Hogyan válhat életveszélyessé az ostobaság, ha támogatásra talál - ezzel a megjegyzéssel tettek közzé egy szomorú és tanulságos történetet a Vakcinainfó - Az orvos válaszol csoport orvosai. Az eredeti posztot a Kiskanál Kommandó Gyermektáplálási Központ jegyzi:

Ákos története

Ákos egy 4 éves kisfiú páciensünk, úgy kerül hozzánk, hogy a szülei szerint nagyon válogatós. Aggódnak, hogy evészavaros.

4 évesen 13 kg és 95 cm magas, sokszor fáj a lábszára, fáradékony. Testi növekedése 1 éves kora óta mutat lefelé tartó percentilis irányt.

Életmódja átlagos, nem sportol, nyugodt kisfiú, viszont anya arra panaszkodik, hogy nem igazán tud sétálni, hamar elfárad. Azt gondolják, ez a nyugodtság miatt van kizárólag.

Nappal rendszeresen fáj a lába (lábszár, térd), mindkét oldalon, éjszaka sokszor erre a fájdalomra ébred.

Anya 170 cm, Apa 191 cm, nincs igazán betegség a családban, csak a nagyszülőknél a "szokásos" (magas vérnyomás, elhízás, stb.).

Ákos 1 évesen kezdett el hasfájósabb lenni, ekkor egy szakember tanácsára elhagyták a tejfehérjét az étrendjéből. Anyatejet 13 hónapos koráig kapott. A hasfájása nem javult, ezért a tojást, a glutént is elhagyták az étrendjéből. Mindig külön kellett neki főzni.

Óvodába kerülve már alig evett meg valamit, édesanya biztosította számára az ételeket, szabály volt, hogy anyától meg kell kérdezni, mielőtt bármit megenne.

2x voltak gyermekgyógyász szakembernél, mikor említették a hasfájást, a szakember látta a rossz növekedést, minden egyéb vizsgálat nélkül megerősítették a szülőket, hogy diétáztassák a kisfiút. A dietetikus, akihez jártak szintén megerősítette ezt, ahogyan a védőnő is.

Sőt, ajánlottak "szuper" gyógynövényes készítményeket, étel-intolerancia panelt. Persze ez is megerősítette a szülőket, hogy a gyermek IgG vérteszt alapján tej, tojás, glutén, citrusfélediétára szorul örökké...

Hozzánk 4 évesen kerül, már nagyon leromlott állapotban

Kiderül, hogy a házi gyermekorvos nem tud a történetről, mindent magánban intézett a család. Elsőként esetmenedzser dietetikus szakemberünk elkéri az ÖSSZES addigi dokumentumot (leletek, felmérések, stb.), 5 napos táplálási napló, stb.

Átnézzük az egész pakkot, elemezzük, és nagyokat sóhajtunk.

A gyermek:

  • nem kapott 1 éves kora óta D-vitamint,
  • kalciumot nagyon minimálisat
  • vasat egyáltalán nem,
  • kalóriaszegény a táplálása,
  • gluténtartalmú ételeket sem.

Éhezik tulajdonképpen.

Gyümölcsöt sem eszik, húst sem, tejfehérjementesen, tojásmentesen eszik, kieső tápanyagokat NEM pótolják.

Tankönyvi példa, hogyan lehet a mai modern világban történelemkönyvből ismert betegségeket kialakítani (angolkór/skorbut/stb.)

Konzultálunk gyermekgyógyász kollégánkkal, pszichológusainkkal S.O.S., háziorvossal is felvesszük a kapcsolatot anya segítségével.

A tanácsadások után közöljük a szülővel: teljesen félrekezelték eddig a gyermeket, veszélyben van a nagyon szűk étrend miatt, súlyosan alultáplált, súlyos tápanyaghiányos állapot miatti kalcium/vas/D-vitaminhiánya van, ez a növekedésére negatívan hat, tüneteit ezek okozhatják. Irány a szakorvos, akikkel előtte konzultálunk.

Ezek szerint:

  • Angolkór?+ csontfájdalom: a csontok mineralizációja nem megfelelő, akár kezdődő rachitis (angolkór) is kialakulhatott.. D-vitamint 3 éve nem kap, emellett kalciumhiány., C-vitaminhiány, kollagénhiány, stb.
  • Izomtömeg csökkenés: vékony végtagok, gyenge testfelépítés, kalciumhiány, fehérjehiány miatt
  • Magasságnövekedési probléma: a kalcium-, D-vitamin- és C-vitaminhiány, vashiány – közvetlenül és drámaian befolyásolhatják Ákos testmagasságának alakulását.
  • Alultápláltság: nincs elég kalória a táplálásban, súlyos következményei lehetnek
  • Fáradékonyság: vashiány, kalóriahiány..

És ez az egyik legnagyobb hiba: Az IgG tesztek nem alkalmasak allergia diagnosztizálására. Az IgG jelenléte inkább normál immunválasz az elfogyasztott ételekre, nem pedig kóros reakció. Az ezekre épített diéták gyakran indokolatlanul szűkítik az étrendet, és tápanyaghiányhoz vezetnek, különösen gyermekeknél, ez alapján nem szabad fiétáztatni!

Addig Ákost válogatósságával nem foglalkozunk, amíg a fenti problémák meg nem oldódnak.

Szakember kollégáink segítették a gyermek kivizsgálását (gyermek-gasztroenterológia és endokrinológus), labor, stb. történt.

A dietetikus az összes tápanyagot elkezdi pótoltatni, Ákost mintha kicserélték volna. Ugyanúgy válogat, de ez egy komplex kérdés.

Ugye úgy nőtt fel, hogy ezt meg azt nem eheti, mert káros. Ezt hallotta, azt hiszi, az ételek bánthatják őt. Ez elég negatív következményekkel járhat, kialakult egy ARFID evészavar a gyermeknél (elkerülő/korlátozó evészavar, nem csupán egy kis válogatósság, sokkal több -kommentben, mi ennek a tünete). A szociális evésből is kimaradt, hiszen a szűk étrend miatt nem is ehetett soha a többiekkel.

Anya jót akart, meg is erősítette őt sok szakember és az anyacsoportok szülei, hogy ezek a diéták szükségesek. Erőn felül minden nap főzött, de teljesen kétségbe volt esve, hiszen a gyermek a szemük előtt fogyott le. Ezért anya még inkább túlkompenzált, nagyon figyelt arra, hogy minden bio legyen, alternatív, cukormentes.

Ákos így a 4 évesekhez ajánlott 1600-1700 kcal helyett jó, ha 1200-at kapott. Főként rizs, kukorica, növényi italok, pufik, növényi alternatív ételekből (pl. reggelire kókusztejes kakaó önmagában, ebéd bio gl.mentes keksz 1 db, vacsora zabpalacsinta, stb.).

Ákos az alultápláltsága miatt volt fáradtabb sokkal

Átbeszélve kiderül, hogy neki volt kedve elindulni túrázni, futkosott, csak 5-10 perc után leült. Elfáradt nagyon hamar, ekkor nyűgös lett - így kerültek egy másik szakemberhez anno, aki azt mondta, idegrendszeri éretlenség, esetleg autizmus, így a diétát ő is megerősítette. Egy szó sem esett sehol a nagyon nagy képről és a tápanyahiányokról.

Mára a szakorvosok folyamatosan kontrollálják

Ákos mára elkezdett növekedni, csontfájdalmai megszűntek, hiányállapotait kezelik, és az ARFID evészavarával foglalkozunk pszichológusainkkal, gyógypedagógusainkkal. Anyával külön, hiszen az a legnagyobb feladatunk, hogy anyát magunk mellé állítsuk, meggyőzzük, hogy nem kell ennyire veszélyes étrend, ne aggódjon, a gyermeke NEM tejallergiás, nem cöliákiás vagy egyáltalán nem allergiás vagy érzékeny ételösszetevőkre, hanem alultáplált (nem él autizmussal sem). Nyugodtan ihat (kell is neki) immár tejes kakaót, sajtot, túró rudit, a többit, amit nem akar pedig muszáj pótolnunk (vas/kalória/C-vitamin/D-VITAMIN/ stb.). Ehet a többi gyerekkel.

Hangsúlyoznánk, a szakemberek itt is hibáztak korábban. Nem akartak ők is rosszat, ne érezze magát egyik kolléga sem megszólítva, de ha nem követjük az alapelveinket (folyamatos továbbképzés, anamnézis alapos kikérdezése, kompetenciahatárok, stb.), annak ilyen következményei lehetnek.

Összegezve

  • Ne diétázzon feleslegesen egy gyermek sem: súlyos tápanyaghiány mellett növekedési probléma, mentális probléma, szociális probléma, evészavar fog kialakulni elég hamar sajnos.
  • NE csináljunk csak úgy többszáz összetevőt tartalmazó IgG tesztet, ez alapján nem allergiás a gyermek, a teszteket bízzuk szakemberre (kiértéselését is, tünetekkel együtt figyelve - kis tünetnél ma már nincs is diéta). Szakember: gasztroenterológus és allergológus elsőként - ők mondjanak diétás javaslatot a fenti tünetek mellett. Nem a dietetikus, nem a védőnő, nem a gyógypedagógus, nem kompetencia. Ha hozzájuk kerül egy extrém szák étrenden lévő gyermek, segít, ha nagyon elkezdenek gyanakodni: biztos, hogy ez a gyermek jó kezekben van, jól van kivizsgálva??
  • Ne gondoljuk, hogy minden viselkedési eltérést, mentális problémát, idegrendszeri folyamatot stb. a diéta old meg, ez nem igaz!
  • Csak akkor diétázzunk, ha a szakember ezt megalapozott döntésre alapozza, és mellette pótoljuk a kieső tápanyagokat! Kalória, vas, fehérje, D-vitamin, kalcium, rost, stb. szükséges minden gyermeknek!

A fenti eset egy a sok közül, hozzánk rengeteg feleslegesen diétáztatott gyermek jár, akik emiatt alultápláltak. És ezt mi, felnőttek tesszük velük.

Szóljunk egymásnak, segítsünk, ha ilyet látunk! Ismerjük meg, mi a tejallergia, és mi nem az. Evésprobléma esetén pedig minden szakember először a gyermek testi tüneteit, bevitelét stabilizálja, utána jöhet a mentális/pedagógiai felmérés, addig sajnos nem sok értelme van, félrevihet 1-1 tünet.

Ezek lehetnek a D-vitamin hiány első jelei gyermekeknél
Figyelmébe ajánljuk

Ezek lehetnek a D-vitamin hiány első jelei gyermekeknél

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# allergia # tejallergia # növekedési zavar # angolkór # vitaminhiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés