Ezeket látta már?

Őszi óraátállítás: itt egy tipp, hogy jobban viselje az azt követő napokat

óraátállítás, őszi időszámítás, alvászavar

Ezen a héten mindenkinek be kell tartania az alvásszabályt, hogy az óra átállítás után ne érezze magát folyton nyűgösnek.

Az óraátállítás Európa-szerte visszatérő kérdés, kutatások szerint például ilyenkor több közúti baleset történik, rosszabb döntések születnek és a munkavégzés terén is gyakoribbak a hibák. Sokan ennek ellenére nagy reményekkel várják az őszi óraátállítást, mondván többet lehet reggel aludni. Tény, hogy nyerünk vele hatvan percet, de ez önmagában kevés, sőt rövid távon kifejezetten káros.

Hogyan vészeljük át az óraátállítást?

Egy szakértő megosztotta, hogy van egy módja annak, hogy felkészüljünk a visszamenő órákra és ez csak 10-15 percet vesz igénybe a napból.

Ezen a vasárnapon már hivatalosan is lerövidülnek a nappalok, hiszen október 29-én, mindenki egy órával visszaforgatja az óráit. Ezzel megkezdve a rövidebb nappalok és a sötétebb reggelek időszakát. Hivatalosan is búcsút inthetünk a nyárnak és üdvözölhetjük a hidegebb napokat, a jeges reggeleket és talán még a havat is, ahogy a tél tényleg elhatalmasodik.

Az átállítás eredményeként plusz egy órát kapunk az ágyban, de bizonyítottan sok ember a szokásosnál nyűgösebbnek és fáradtabbnak érezheti majd magát. Az is lehet, hogy teljesen felborítja a test ritmusát. Viszont Alison Jones, a Sealy UK vezető matracmárka alvásszakértője elmagyarázta, hogyan lehet leküzdeni a visszamenő órákat követő görcsösséget.

Alison azt javasolta, hogy a test órájának szinkronban tartásához „következetesnek” kell lenni, mivel ez rendkívül fontos, „különösen, ha szervezete érzékeny az idő változásaira”.

"Ezzel együtt a legjobb, ha fokozatosan eltolja a lefekvés idejét a visszafelé mutató órák felé, hogy teste egyenletes maradjon, és egyensúlyban tartsa cirkadián ritmusát."

A Sleep Foundation szerint: "A cirkadián ritmusok számos folyamatot diktálnak a szervezetben, beleértve az éberséget vagy álmosságot, az étvágyat és a testhőmérsékletet."

Azt is mondták: "A cirkadián ritmus megfelelő beállítás esetén elősegítheti a következetes és helyreállító alvást. De ha ez a cirkadián ritmus felborul, az jelentős alvási problémákat okozhat, beleértve az álmatlanságot. A kutatások azt is feltárják, hogy a cirkadián ritmusok szerves szerepet játszanak a a testi és lelki egészség sokféle aspektusa."

Ha néhány nap alatt apró változtatásokat hajtunk végre, akkor szervezet természetes módon alkalmazkodik, nem pedig sokkolja a változás. Ennek a legjobb módja az, ha minden este 10-15 perccel megváltoztatja lefekvés idejét. Vasárnapra készülve, minden nap kicsit korábbra hozva azt. Így a test órája már szinkronizálva lesz az új időponthoz, amikor ez megtörténik.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

biológiai óra

Forrás: https://www.mirror.co.uk/
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához