Ezeket látta már?

Ami fáj a szívnek: gyermekek az onkológián...

Betegségek
2010. augusztus 15. 12:32
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Bár az előforduló tumoros betegségek típusaiban vannak eltérések, ugyanazokat az onkológiai gyógyszereket kapják, s hasonló mellékhatásokkal kell megküzdeniük a rákbeteg gyerekeknek, mint a középkorú vagy idős betegeknek.

A fiataloknál könnyebbség, hogy kevesebb a társbetegség, ám a fejlődésben lévő szervezetet így is megviselik a terápiák. Ugyan arányaiban sokkal kevesebb gyereket, mint felnőttet támad meg daganatos betegség, ám egy maciját szorongatva kemoterápiára váró kislány vagy a sugárkezelő várójában a felnőttek között képregénnyel a kezében ücsörgő tinédzser kitörölhetetlen emléket hagy csaknem mindenkiben. A RÁKGYÓGYÍTÁS magazin ezért látja létjogosultságát annak, hogy bemutassuk, miként küzdenek a gyerekek és orvosaik a rák ellen. Talán ebből a hasonló cipőben járó felnőttek is erőt meríthetnek.

rakgyogyitas-2010nyar-d000009DD9afb36fd3461

Forrás: Rákgyógyítás


Amíg a felnőttek körében 60 ezer fölé teszik az évente újonnan diagnosztizált rákos megbetegedések számát, a 14 év alatti gyerekek körében egy évben 200-250 esetben közli rosszindulatú daganat diagnózisát a kezelőorvos a családdal. Ugyan ez a szám nem tűnik magasnak, ám az 1 és 14 év közötti gyerekeknél a daganatos megbetegedések miatti halál a balesetek után a második leggyakoribb halálok. Egy gyerek súlyos, halállal fenyegető betegsége nagyon komoly érzelmi – és anyagi – tehertétel az érintett családok és környezetük számára. Ezt a társadalom is elismeri, legalábbis ez tükröződik abban, hogy a személyi jövedelemadó 1 százalékaiból sok felajánlást évről-évre a beteg gyerekeket támogató civil szervezetek gyűjtenek össze.

Miért lesz rákos egy kisgyerek?

Amint arra prof. dr. Kiss Csongor, a debreceni Gyermekgyógyászati Intézet Gyermekhematológia-Onkológia Tanszékének vezetője rámutat, a gyerekeknél a felnőttekhez képest más jellegűek a daganatos betegségek. Egyáltalán nem vagy csak rendkívül ritka esetben fordulnak elő azok a – sok esetben a több évtizedes károsodások összeadódásaként jelentkező – daganattípusok, mint például a tüdőrák vagy a nyelőcsőrák, gyakorlatilag nincs prosztatarák, emlőrák, méhnyakrák vagy vastagbélrák. A fiataloknál a vérképzőrendszer (leukémia) és a nyirokrendszer (limfóma) daganatai a leggyakoribbak, emellett az agyban és a központi idegrendszerben, a csontokban vagy támasztószövetekben, néha a vesében, a májban vagy a szemben fordulnak elő tumorok.

Miközben bizonyított tény, hogy a tüdődaganatok döntő többségét a dohányzás, a melanómát nagyrészt az összeadódó napártalmak, a méhnyakrákot a hosszú ideje fennálló HPV vírusfertőzés okozza, adódik a kérdés: mi okoz rákot azokban a gyerekekben, akikben még efféle hosszú távú károsító hatásokról nem lehet szó? Kiss Csongor rámutat: ahogyan a felnőtteknél, úgy a gyerekeknél sincs egyértelmű magyarázat, azaz egy konkrét betegnél nem lehet egyenes vonalon visszafejteni azt, vajon miért is lett beteg. A nagyszámú beteget bevonó nemzetközi kutatások alapján ugyanakkor fedeztek már fel összefüggéseket.

– Egyre nyilvánvalóbb, hogy a gyerekkori rákbetegségek egy része a méhen belüli fejlődésre vezethető vissza. A károsodás lehet örökletes jellegű és szerzett is, azaz egyrészt befolyásolják a gének, amelyeket a magzat a felmenőitől megörökölt, másrészt kihatással lehetnek rá a szülők foglalkozásából, életmódjából adódó génkárosodások is. Nemcsak az anyáé, hanem az apáé is, mert a vegyszerek vagy a sugárfertőzés nyomán kialakult károsodás az ivarsejtekkel átvihető az utódokra – fogalmaz Kiss Csongor.

A szülőknek sok esetben ugyanakkor nem róható fel a gyermek betegsége: például a csernobili atomerőmű 1986-os felrobbanásakor felszabadult sugárszennyezés mind a mai napig emeli egyes területeken a génkárosodással születő vagy pajzsmirigyrákban szenvedő gyerekek számát, és sok más olyan környezeti ártalom is előfordul, amelyet nem tudunk egyértelműen, visszamenőleg beazonosítani.

A cikk folyatását ld. itt:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# Daganatos betegségek # gyermekbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés