Ezeket látta már?

Baktérium okozhatja az Alzheimer-kórt: visszafordítható lehet a betegség

Betegségek
2019. január 24. 15:32
Alzheimer-kór visszafordítható

Tudományos áttörés: a napokban publikálták a tanulmányt, melyben az Alzheimer-kór okait vizsgálták. Az eredmények szerint egy baktérium állhat a betegség mögött.

Az Alzheimer-kór és a Porphyromonas gingivalis nevű baktérium szorosabb összefüggésben van, mint eddig gondolták a tudósok. Ez a baktérium felelős a krónikus fogínybetegségért is. Ami rossz hír, hiszen körülbelül az emberek harmada szenved valamilyen fogínybetegségben.

De a jó hír, hogy feltaláltak egy olyan gyógyszert, amit képes a P. gingivalis baktériumot blokkolni. Ebben az évben fogják tesztelni. A kutatók az eddig tapasztaltak alapján abban bizakodnak, hogy nem csak megállíthatja, de akár vissza tudja fordítani az Alzheimer-kórt. Még oltást is lehet belőle gyártani a jövőben, ami hatalmas előre lépés a betegség kezelésében - jelent meg a newscientist oldalán.

Az Alzheimer egészen idáig az egyik legnagyobb rejtély volt az orvostudomány számára. Az idősödő társadalmakban az ötödik leggyakoribb halálnem a demencia.

Baktérium az agyban?

A betegség hátterében fehérjék felhalmozódása áll. Az amyloid és tau fehérjék plakkokat képeznek az agyban. Az eddigi tudományos találgatások közül vezető hipotézisnek számított, hogy az Alzheimer a fehérjehalmozódás miatt uralkodik el a betegen. De az elmúlt években arra jöttek rá, hogy demencia nélkül is plakkosodhat az amyloid molekula.

A további kutatások és kísérletezések során a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az amyloid fehérjék növekedését valójában egy baktérium okozza. Szervezetünk így védekezik ellene, így ezt a baktériumot kezdték el jobban megvizsgálni, amiről kiderült, hogy a fogínysorvadás hátterében áll.

Az agyunkban Alzheimer nélkül is van P. gingivalis baktérium és előfordulhat a fehérjék felhalmozódása, csak kisebb mértékben. Azt már eddig is tudtuk, hogy az amyloid és tau fehérjék már 10-20 évvel az Alzheimer-kórt megelőzően elkezdenek sokasodni. Lynch professzor, a kutatás vezetője szerint ez azt mutatja, hogy a P. gingivalis okozza az Alzheimert, és nem az Alzheimer következtében jön létre.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: newscientist
# Alzheimer-kór # alzheimer # tünet # baktériumok # baktérium # fogínysorvadás # fogínyvérzés # demencia # agy # kutatás # visszafordítható # gyógymód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés