Ezeket látta már?

Bővít a GSK: torokgyík és tetanusz elleni vakcinaközpont leszünk

Betegségek
2017. május 02. 08:37
Módosítva: 2017. május 05. 16:11
gsk_difteria

Ki gondolta volna, hogy a torokgyík újra felüti fejét s hogy a kanyaró egy uniós országban ekkora járványt fog okozni? Holott évente kb. 2 millió kisgyermek életét lehetne megfelelő védőoltással megmenteni. A 41-féle védőoltást előállító GlaxoSmithKlein (GSK) töretlenül kutatja az új hatóanyagokat és óriási befektetéssel bővíti gödöllői üzemét. A gyári bejáráson mi is betekinthettünk a vakcinagyártás színfalai mögé.

A GSK -túlzás nélkül mondhatjuk - oltja a világot: naponta 2 millió dózis vakcinát juttat el több mint 160 országba. Legnagyobb sikerei közé tartozik a Hepatitis B, a malária, a rubeola és az ebola ellen kifejlesztett oltóanyag.

Magyarországon 22 éve vannak jelen három divízióval, a gödöllői gyár globális kulcsszerepet játszik a tisztított Diphtheria és Tetanusz antigének előállításában, amelyeket az egész világon használnak a DT vakcinák összetevőjeként, (Di-Per-Te oltásként valószínűleg minden anyuka ismeri).

Gödöllő: diftéria és tetanusz elleni vakcinaközpont lesz

A védőoltások iránti kereslet világszerte folyamatosan növekszik, ehhez kíván alkalmazkodni a vállalat a gödöllői termelésbővítéssel. Az itt termelt gyógyszeralapanyagok ugyanis világviszonylatban több millió csecsemő és kisgyermek védelmét biztosítják majd.

Készül a diftéria elleni vakcina a GSK gödöllői, biológiai üzemében

Készül a diftéria elleni vakcina a GSK gödöllői, biológiai üzemében

Forrás: EgészségKalauz


A több mint 100 új munkahelyet teremtő kapacitásbővítés célja, hogy a vállalat 2023-tól a diftéria (torokgyík) és tetanusz elleni oltóanyag minden komponensét a hazai vakcinaüzemében gyártsa majd.

Ennek eléréséhez a cég két ütemben 21 milliárd forintos fejlesztéssel bővíti hazai gyártóüzemét, így a 41 féle védőoltást előállító gyógyszeripari cég – ezzel együtt hazánk is - a globális vakcinagyártás meghatározó szereplőjévé válik.

Mennyi munkát és költséget jelent kifejleszteni egy oltóanyagot?

A GSK 100.000 munkatársat foglalkoztat a világ 115 országában, kutatócsoportjaiban több mint 2000 kolléga dolgozik új vakcinák kifejlesztésén és a meglévő védőoltások fejlesztésén. A K+F-re jelentős forrásokat fordító vállalatnál jelenleg is 15 új oltóanyag van a klinikai kutatás fázisában.

Torokgyík, tetanusz, szamárköhögés: mit érdemes tudni róluk? Kattintson!

A vakcinafejlesztés idő- és pénzigényes, bonyolult feladat. A GSK csak 2015-ben 500 millió angol fontot (azaz több mint 180 milliárd forintot) költött védőoltások fejlesztésére és vakcinakutatásra.Egy oltóanyag kifejlesztése ugyanis körülbelül 10-12 évet vesz igénybe, és az előállítás sem egyszerű: egy adag vakcina legyártása 6-24 hónapig tart. Ez az oka annak, hogya védőoltások beszerzéséről érdemes időben gondoskodni, a kötelező oltások állami beszerzése esetén is, hiszen hirtelen megnövekedett igény esetén előfordulhat, hogy a vállalatnak külföldről kell a készleteket biztosítania, vagy új gyártási folyamatot kell elindítania, ami akár 1 évig is tarthat.

3 millió kisgyermeken már nem tudunk segíteni

A világszerte egyre szélesebb körben alkalmazott védőoltások 2-3 millió életet mentenek meg – évente. A becslések szerint az életmentő szerepen túl az életminőség javításában is óriási a szerepük: minden évben 750.000 gyerek kerüli el a tartós fizikai károsodást, fogyatékosságot, mert be van oltva.

A világ legszegényebb fejlődő országaiban azonban nem működik jól a vakcináció, 2015-ben közel 6 millió kisgyermek halt meg, mintegy 50 százalékuk olyan betegség következtében, amely védőoltással vagy egyszerű beavatkozással megelőzhető lett volna.

500-szor tesztelnek egy hatóanyagot

A vakcinabiztonság mindig elsődleges: az oltóanyagok gyártási folyamatának 70százalékát a minőségellenőrzés teszi ki. Jellemző, hogy például a GSK pneumococcus vakcinája legalább 500 minőségi teszten megy át, mielőtt piacra kerül. Az oltóanyag-fejlesztés minden szempontból milliókat mozgat meg: az elmúlt 17 évben több mint 1.200.000 ember vett részt a GSK vakcina klinikai kutatásaiban.

Készül a diftéria elleni vakcina a GSK gödöllői, biológiai üzemében

Készül a diftéria elleni vakcina a GSK gödöllői, biológiai üzemében

Forrás: EgészségKalauz


Van olyan vakcina, amit ötszázszor is tesztelnek, mire "kész"-nek nyilvánítják

A vállalat üzletpolitikájában jelentős szerep jut a fejlődő országok támogatásának, minél több emberhez juttatja el gyártói áron a gyógyszereket és oltóanyagokat. Több mint 300 millió gyermek védettségében segít majd az a 850 millió dózis vakcina, melyet a cég 2024-ig csökkentett áron ad el az alacsony jövedelmű országoknak.

Visszatérő betegségek – olvasta a Kincskereső kisködmönt?

A diftéria (torokgyík) egy bakteriális fertőző betegség, mely a mandulákon, illetve a gégében okoz gyulladást, ami akár a beteg fulladásos halálához is vezethet. A védőoltás feltalálása előtt rettegett gyermekbetegségnek számított, az 1880-as években tomboló torokgyík-járványban a halálozási ráta elérte az 50 százalékot is Európa és az USA egyes területein. Mi ezt a betegséget csak gyerekkori olvasmányélményeinkből ismerjük, meg is sirattuk Gergőt, a Kincskereső kisködmön főszereplőjét, akit a torokgyík vitt el.

Az ezredfordulóra a vakcináció eredményeképpen a betegség világszerte jelentősen visszaszorult, 2015-ben a WHO szerint mindössze 4500 esetet jelentettek – a fejlődő országokból. Az oltásellenes kampányoknak "köszönhetően" azonban a diftéria 28 év után 2015-ben újra felütötte a fejét, Spanyolországban. A kórházba került hatéves kisfiú szülei úgy vélték, felesleges beadatni gyermeküknek a védőoltásokat.

Milyen védőoltások ajánlottak felnőtteknek?

Az immunizáció azért is fontos, mert a WHO szerint nem csupán olyan távoli országokban nem jut hozzá sok gyermek a védőoltásokhoz, mint India, Nigéria vagy Pakisztán, de a szomszédunkban, Ukrajnában is 370.000 gyerek marad megfelelő immunizálás nélkül.

Rozsdás szög, vágás, szúrás: a tetanusz életmentő

A tetanusz szintén toxintermeléssel járó bakteriális fertőzés, mely az ideg-izom kapcsolatot károsítja, ezzel merevgörcsnek nevezett izomgörcsöket okoz. Halálozási aránya megfelelő orvosi ellátás hiányában megközelíti a 100 százalékot. Az Európai Unióban, ahol jól működik az immunizáció, évente mindössze néhány tucat eset fordul elő

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés