Ezeket látta már?

Cukorbetegség - ismerje meg a kezelésében fontos gyógyszereket

Kezelés
2024. június 25. 13:04
cukorbetegség kezelés gyógyszer milyen inzulin

A cukorbetegség kezelésére többféle gyógyszer áll rendelkezésre. Tudja meg, miként működnek.

A cukoranyagcsere változásai szorosan összefüggnek az inzulinnal, a cukorháztartás szabályozásának legfontosabb hormonjával. Ha az inzulin hiányzik, vagy nem tudja kifejteni hatását, a bevitt és felszívódott szénhidrátok nem tudnak hasznosítható energiává alakulni, a cukor pedig ott marad a vérben, magas vércukorszintet eredményezve.

A cukorbetegségnek típusai

Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun eredetű, vagyis a szervezet saját immunrendszere indít támadást az inzulint termelő sejtek ellen. A sejtek pusztulásával rövid idő alatt elfogy az inzulin, ezért a tünetek korán, már gyermekkorban jelentkeznek. Az inzulint ilyen esetben kívülről kell pótolni.

A 2-es típusú cukorbetegség hosszú idő alatt alakul ki, jellemzően felnőtt korban diagnosztizálják. A rendelkezésre álló inzulinra nem reagál elég hatékonyan a szervezet (inzulinrezisztencia), amit a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei további hormonelválasztással kompenzálnak. Az elválasztott hormon idővel nem képes a normál tartományban tartani a vércukorszintet, és kialakul a cukorbetegség. Ebben az időszakban még gyógyszeresen kezelhető a cukorbetegség, de az inzulinrezisztencia előbb-utóbb a béta-sejtek lassú pusztulásához vezet, kimerülésük esetén pedig inzulinpótlás szükséges.

A várandósság alatt kialakuló cukoranyagcsere-zavar, azaz a terhességi cukorbetegség hátterében hormonális változások állnak, melyek hatására az inzulin vércukorszint-csökkentő hatása gyengül. A szülést követően általában helyreáll a szervezet cukoranyagcseréje.

Milyen gyógyszerrel kezelhető a cukorbetegség?

  1. 1 az 1-es típusú cukorbetegség esetén az inzulin az elsőként alkalmazandó szer,
  2. 2 2-es típusú cukorbetegség esetén az inzulinkezelés előtt számos terápiás lehetőség áll rendelkezésre.

A különböző gyógyszereket lehet önmagukban és kombinációban is alkalmazni. A gyógyszerek mellett fontos az étrendi megkötések szigorú betartása, a fizikai aktivitás és az egészséges testsúly kialakítása.

2-es típusú cukorbetegség esetén az életmódterápia az elsőként választandó

2-es típusú cukorbetegség esetén a legfontosabb az az életmódterápia. Gyógyszerre és/vagy inzulinra csakis abban az esetben van szükség, ha ez a fajta kezelés nem vezet kellő eredményre, illetve akkor, ha az eredeti értékek megkívánják. Érdemes azt is tudni, hogy ha javulnak az értékek, úgy a gyógyszer/inzulin egy idő után el is hagyható, "csupán" az életmódterápiát kell folytatnia a betegnek.

A nem-inzulin természetű gyógyszerek

A nem-inzulin természetű vércukorszint-csökkentő gyógyszerek az alábbi mechanizmusok révén fejtik ki hatásukat:

  • serkentik a hasnyálmirigy inzulin-elválasztását;
  • hatásukat a májban, az izmokban és a zsírszövetben fejtik ki, vagy növelik a vese vércukor-kiválasztását;
  • befolyásolják a cukor felszívódását a gyomor-bél traktusban;
  • inkretin-hatáson alapulók: GLP-1-receptor agonisták – DPP-4-gátlók (az inkretinek a gyomor-bél rendszerben a szénhidrátok elfogyasztása után felszabaduló hormonok, melyek serkentik az inzulin elválasztását).

Metformin

A metformin a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének általában elsőként választandó szere. Csökkenti a vércukorszintet és növeli a szervezet inzulin iránti érzékenységét, ami elősegíti az inzulin hatékonyabb felhasználását. A legtöbb beteg esetében biztonságosan alkalmazható, leggyakoribb mellékhatások: hányinger, hasi fájdalom, puffadás, hasmenés.

Szulfanilurea

Szulfanilureák (gliclazid, glimepirid, gliquidon, glipizid, glibenclamid) segítik és fokozzák a hasnyálmirigy inzulinelválasztását. Általában akkor írják fel ezeket a készítményeket, ha a metformin nem választható a beteg számára, vagy már nem biztosít megfelelő vércukorszint-kontrollt. A legtöbb beteg esetében biztonságosan alkalmazhatók, leggyakoribb mellékhatások: alacsony vércukorszint és hízás.

A metformin és a különböző szulfanilurea készítmények hosszú időn keresztül biztosíthatják a megfelelő kezelést a 2-es típusú cukorbetegek részére, ha a gyógyszeres terápia mellett az életmódbeli változásokat is követik a betegek, és odafigyelnek a megfelelő táplálkozásra.

Egyéb gyógyszerek

További készítmények és hatóanyagok is léteznek a cukorbetegség kezelésére, melyeket akkor alkalmaznak, ha metforminnal vagy szulfnailureákkal nem, vagy nem kielégítően kezelhetők a betegek:

  • DPP-4-gátlók (alogliptin, linagliptin, sitagliptin, saxagliptin, vildagliptin): növelik az inzulin szintjét a vérben;
  • alfa-glukozidáz-gátlók (akarbóz): gátolják a glükóz felszívódását a gyomor-bél rendszerben;
  • GLP-1-receptor-agonisták (exenatid, liraglutid, semaglutid, dulaglutid): növelik az inzulin szintjét a vérben (az inzulinhoz hasonlóan bőr alá kell bejuttatni injekció formájában);
  • SGLT-2 gátlók (dapagliflozin, empagliflozin, ertugliflozin): befolyásolják a vesékben a cukor kiválasztását és visszavételét, ezáltal fokozzák a cukor vizelettel való ürülését; általában más szerekkel kombinálják; vércukorcsökkentő hatásuk független az inzulinelválasztástól és az inzulinhatástól is; mellékhatása a húgy-ivarszervek gyakoribb fertőzése lehet.

Teendők gyógyszer-mellékhatások esetén

Ha a gyógyszeres kezelés alatt bármilyen mellékhatás, vagy a gyógyszerrel kapcsolatos nemkívánatos esemény észlelhető, haladéktalanul jelezni kell a kezelőorvosnak, a gyógyszerésznek vagy a kezelésben részt vevő egyéb egészségügyi szakembernek (pl. diabétesz szaknővér). Mindenképpen egészségügyi szakember tanácsát kell kérni a gyógyszer abbahagyása vagy adagolásának megváltoztatása előtt. A mellékhatások az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek is bejelenthetők, illetve az adott gyógyszert forgalmazó- vagy gyártó vállalat felé is jelezhetők (elérhetőségük megtalálható a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztatóban).

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a 9 tünet hétköznapinak tűnhet, de cukorbetegséget is jelezhet

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: NNK/EgészségKalauz
# Cukorbetegség # diabétesz # gyógyszer # Kezelés # cukoranyagcsere

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés