Több millió embernél diagnosztizálnak gyomorrákot egy gyakori fertőzés miatt
Figyelmeztetnek az orvosok: milliók életét fenyegetheti egy alattomos baktérium.
Egy alattomos kórokozó, amely gyakran rejtve marad a szervezetben, évről évre egyre több áldozatot szedhet – figyelmeztetnek a világ vezető rákkutatói. A Helicobacter pylori nevű baktérium, amely elsősorban a gyomor nyálkahártyáját támadja meg, a gyomorrákos esetek túlnyomó többségéért felel világszerte. A legfrissebb előrejelzések szerint ez a fertőzés az elkövetkező évtizedekben akár 12 millió ember halálához is vezethet - írja a Daily Mail.
Tünetmentes, de halálos
A H. pylori által kiváltott fertőzés az esetek többségében nem okoz jellegzetes panaszokat – a fertőzöttek akár 80-90 százaléka semmilyen tünetet nem észlel. Amikor mégis jelentkeznek jelek, gyakran emésztési problémákkal, puffadással vagy enyhe hányingerrel társulnak, melyeket sokan más, hétköznapi eredetű emésztési zavaroknak tulajdonítanak.
A baktérium azonban idővel komoly károsodást okozhat a gyomor szöveteiben, és jelentősen növeli a rosszindulatú daganatok kialakulásának esélyét.
Átfogó szűrésre lenne szükség
A Nature Medicine tudományos lapban publikált tanulmányban a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) szakértői a szűrővizsgálatok szélesebb körű elterjesztésére buzdítanak. Szerintük vér-, kilégzési vagy székletminták elemzésével időben ki lehetne szűrni a lappangó fertőzötteket, és még időben megkezdhetnék a kezelést – például antibiotikumos terápiával –, ezzel megelőzve a daganat kialakulását.
Dr. Jin Young Park, az IARC gyomorrák-megelőzési programjának vezetője kiemelte:
- Elengedhetetlen, hogy az egészségügyi döntéshozók prioritásként kezeljék a gyomorrák visszaszorítását. Ehhez célzott szűrő- és kezelési programok kidolgozására van szükség, különösen azokban az országokban, ahol a fertőzés elterjedtsége magas.
Hol fenyeget leginkább a probléma?
A kutatók becslése szerint az új esetek zöme – a 12 millióból akár 9 millió – Ázsiában jelentkezik majd. Ugyanakkor Észak-Amerikában 2 millió, Európában pedig közel 1,2 millió esetet prognosztizálnak a következő években.
Az Egyesült Királyságban évente körülbelül 6 500 embernél diagnosztizálnak gyomorrákot, és a brit Cancer Research UK szerint ezen esetek 41 százalékát a H. pylori jelenléte okozza.
A fertőzés terjedése és felismerése
A baktérium elsősorban szennyezett étellel, vízzel, illetve személyes kontaktus útján terjed. A britek körében végzett vizsgálatok szerint a lakosság mintegy 40 százaléka fertőzött, bár ez a szám a javuló higiénés körülményeknek köszönhetően csökkenő tendenciát mutat.
Azonban sok fertőzött csak akkor értesül az állapotáról, amikor már fájdalmas gyomorfekély alakul ki, ami komolyabb kivizsgálást indokol. Ekkorra viszont a fertőzés már hosszabb ideje károsítja a gyomorfalat.
A megelőzés szerepe és lehetőségei
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a szűrőprogramok bevezetésével a gyomorrákos esetek háromnegyede megelőzhető lenne. Ez óriási előrelépést jelentene, különösen a magas kockázatú térségekben.
A Cancer Research UK szerint bár nem árt az óvatosság, azonban nem szükséges pánikba esni. Dr. Rachel Orritt, a szervezet egészségügyi kommunikációs szakértője szerint noha globálisan jelentős problémáról van szó, más, megelőzhető tényezők nagyobb szerepet játszanak a rákos megbetegedések kialakulásában.
Hozzátette, hogy a megelőzés kulcsa a helyes életmódban rejlik:
- dohányzás elhagyása
- egészséges testsúly fenntartása
- alkoholfogyasztás mérséklése
- kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag étrend
A CRUK szerint a gyomorrákos megbetegedések több mint fele, körülbelül 54 százalék megelőzhető lenne életmódbeli változtatásokkal.
Tünetek, amikre érdemes odafigyelni
A gyomorrák korai szakaszában gyakran nem okoz markáns panaszokat, ezért különösen fontos odafigyelni az alábbi tünetekre, főként ha azok több mint három hete fennállnak:
- gyomorégés
- nyelési nehézségek
- rendszeres émelygés vagy hányás
- állandó teltségérzet étkezéskor
- puffadás
- étvágytalanság, akaratlan fogyás
- állandó gyomorfájdalom vagy nyomásérzet a has felső részén
- kimerültség
Összegezve
- A Helicobacter pylori baktérium globálisan felelős a gyomorrákos esetek nagy részéért.
- Egyszerű szűrővizsgálatokkal, például vér- és kilégzési tesztekkel időben felismerhető lenne a fertőzés.
- A kutatók az egészségügyi szűrő- és kezelési programok kiszélesítésére hívják fel a figyelmet.
- A fertőzés többsége Ázsiában várható, de Észak-Amerikában és Európában is jelentős hatása lehet.
- Az életmódbeli változtatásokkal és higiéniai körülmények javításával csökkenthető a fertőzések aránya.
Hasfájás és visszatérő puffadás: ezek a gyomorrák korai tünetei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!