Ezeket látta már?

A férfiak nem gondolnak erre a betegségre, pedig nagyobb lenne a túlélés esélye

emlőrák mellrák ösztrogén elhízás hormonterápia szűrővizsgálat kemoterápia

A daganatot gyakran későn fedezik fel, mert hiányzik az önvizsgálat és a szűrés.

A férfiaknál az emlőrák általában az életük második szakaszában jelentkezik. Mint a nő mellrák esetében is ennek genetikai okai is lehetnek. Ha a közeli hozzátartozókról már kiderült a daganatos betegség - például anyai ágon - , a férfiakon az orvosi konzultációt követően rákmutáció-vizsgálatot el kell végezni.

A nőkhöz hasonlóan a férfiak is termelik az ösztrogén hormont, és ez normális. De a megnövekedett ösztrogénszint vagy a jóindulatú megnagyobbodott emlő (gynecomastia) - például az elhízás vagy bizonyos gyógyszerek következményeként - nő az emlőrák kockázati tényezője.

Mitől lehet egy férfinak magas az ösztrogénszintje?

  • hormonterápia prosztatarák kezelésére (androgén szupressziós terápia)
  • túlsúly, elhízás
  • rendszeres alkoholfogyasztás vagy májbetegség, mindkettő korlátozhatja a máj azon képességét, hogy egyensúlyba hozza a vér hormonszintjét
  • le nem ereszkedett herék
  • műtét az egyik vagy mindkét here eltávolítására (orchiectomia)
  • a herék duzzanata vagy sérülése.

Klinefelter-szindróma

A férfiak sejtjeiben általában egy X és egy Y kromoszóma van. A Klinefelter-szindrómás férfiaknál fenn áll egy ritka genetikai állapot, amely akkor fordul elő, amikor egy férfi egynél több X-kromoszómával születik. Ez a betegség a herék rendellenes fejlődését okozhatja, és alacsonyabb androgénszintet, magasabb ösztrogénszintet eredményezhet. A Klinefelter-szindrómás férfiaknál megnövekedhet a gynecomastia és a férfi mellrák kialakulásának kockázata.

Sokan túl későn mennek orvoshoz

„A daganat az emlőmirigyekben keletkezik, amelyek férfiakban is jelen vannak” – mondja Michael Untch professzor, a berlini Helios Klinika nőgyógyászati ​​és szülészeti főorvosa. A férfiak gyakran észreveszik a rákot, amikor beszappanozzák magukat a zuhany alatt, ha csomót éreznek, a mellbimbó be van húzva, vagy folyadék szivárog ki. De sokszor ezt nem tekintik figyelmeztető jelnek, így értékes időt veszítenek, és későn mennek orvoshoz. A daganat pedig növekszik, és átterjed a környező nyirokcsomókra.

Jelek és tünetek

  • kemény csomó a mellben, gyakran közvetlenül a mellbimbó alatt
  • csomó a hónaljban
  • mellbimbó fájdalom
  • mellbimbó befelé fordulása
  • mellbimbó váladékozása
  • sebek vagy kiütések a mellbimbón és a bimbóudvaron
  • a mell bőrének elváltozásai, például irritáció, bőrpír, gödröcskék vagy ráncosodás
  • a mell méretének vagy alakjának megváltozása

„A férfiak sokszor nem tudják, hová forduljanak mellproblémájukkal” – mondja Tanja Fehm professzor, a Düsseldorfi Egyetem Nőgyógyászati ​​és Szülészeti Klinikájának igazgatója. „A mellrákközpontok és a nőgyógyászok férfiakat is kezelnek – szóval ne szégyellje felkeresni a szakorvosokat!”

A férfiakat kevésbé vizsgálják a mellrákkal

Több tudományos kutatás sokat segíthetne a betegség megértésében, de sajnos férfi betegeket évtizedek óta nem vontak be a vizsgálatokba. Nincs 100%-os bizonyosság arra, hogy a mellrákkal kapcsolatos tudás férfiaknál is egyértelműen alkalmazható-e, mert két különböző testrendszerről van szó. De tény, hogy a férfiaknak és a nőknek megközelítőleg azonos esélyei vannak a túlélésre, ha a rákot ugyanabban a stádiumban fedezik fel.

Mivel a férfiaknak sokkal kevesebb mirigyszövetük van, mint a nőknek, a daganat gyorsan terjed az egész mellben. Ezért a műtét általában magában foglalja az egész mell eltávolítását, az úgynevezett masztektómiát. Az emlőmegtartó műtét csak akkor lehetséges, ha a daganat nagyon kicsi. A legtöbb esetben a férfiaknál szükséges a mell eltávolítása, mert a daganatot gyakran csak akkor fedezik fel, amikor már érezhető. A nőket általában korábban diagnosztizálják, főképp rendszeresen szűrővizsgálatnak köszönhetően.

A műtét után további terápiák szükségesek

A műtét nem jelenti azt, hogy legyőzte a betegséget, mert lehet, hogy már a daganat átterjed más szervre is. Többféle módszer létezik a visszaesés kockázatának csökkentésére. Az esetek körülbelül egyharmadában kemoterápiát ajánlanak az orvosok. A legtöbb férfi hormonellenes terápiát is kap, hogy gátolja az ösztrogént a szervezetben. A mellet rendszeresen besugározzák, hogy ezzel akadályozzák meg a daganat kiújulását.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Prosztatarák: az orvos elmondja, hogyan történik a szűrés

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mellrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához