Ezeket látta már?

Féreghajtót koronavírus ellen? Ne dőljön be, mérgező

Betegségek
2020. november 26. 07:09
koronavírus, féreghajtó, nébih, covid

Interneten terjed egy álhír, mely szerint az állatoknak szánt féreghajtó az igazi, filléres gyógymód a Covid-19 ellen. Már az állatorvosoknál is sokan keresik, de a hatóság figyelmeztet: ezek a szerek nem embernek valók.

A csodaszernek kikiáltott, úgynevezett ivermektint tartalmazó állatgyógyászati készítményeket alapvetően féreghajtásra használják, hatékony a fonálférgekkel – gyomorbélférgek, szívférgek, tüdőférgek – és számos ízeltlábúval – például tetvek, bagócsok, rühatkák – szemben.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyomatékosan felhívta a figyelmet, hogy az állatgyógyászati készítmények sehol nem engedélyezettek emberi alkalmazásra. Nem emberek számára lettek fejlesztve, kipróbálásuk kizárólag állatokban történt meg. Külön kiemelték, hogy az állatgyógyászatban engedélyezett külsőlegesen alkalmazandó gyógyszerformák – például a különféle ráöntő és rácsepegtető oldatok – szájon át történő bevétele a készítményekben jelen lévő segédanyagok miatt különösen veszélyes lehet, akár mérgezést is okozhat.

A házi gyógymódok sem hatásosak koronavírus ellen, olvasson tovább!

A téma azért merült fel, mert – ezt a Nébih is kifejtette – a koronavírus-járvány terjedésével világszerte egyre nagyobb az érdeklődés a betegség megelőzésére és kezelésére esetlegesen alkalmas molekulák és módszerek iránt. A kutatók a korábban más célra engedélyezett vegyületek között is keresik a gyógyszerjelölteket. Így került a látókörükbe az állatgyógyászatban már évtizedek óta engedélyezett és széles körben használat ivermektin, amely ugyan alapvetően parazitaellenes hatóanyag, de egyes vírusokkal szembeni hatékonysága is ismert.

A hivatal kiemelte, hogy az ivermektin jelenleg nem javallott a Covid-19 megelőzésére vagy gyógykezelésére! Még számos további vizsgálatra van szükség annak eldöntése céljából, hogy alkalmas-e rá, ha igen, milyen dózisban és mennyi ideig adva, valamint milyen betegcsoportokban. Egyúttal kérték az állatorvosokat, hogy a kockázatokat minden esetben jelezzék az érdeklődők felé és hívják fel a figyelmet a kontrollálatlan gyógyszeralkalmazás veszélyeire.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus # covid # féreghajtó # Nébih

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés