Ezeket látta már?

Poszt-covid: ezért egyre több a pajzsmirigyprobléma a fertőzés után

Betegségek
2022. július 27. 06:04
post covid, mellkasi fájdalom, covid

A covid endokrin betegségekkel kapcsolatos hatásainak teljes spektrumáról még keveset tudunk, de az idő előrehaladtával egyre több mindenre derül fény - a koronavírus pajzsmirigy betegségeket is okozhat.

2019 decemberi kitörése óta számos összefüggést írtak le a koronavírus és a gyulladásos betegségek, például a szubakut pajzsmirigygyulladás között. A poszt-Covid és a pajzsmirigyavarok közti kapcsolatról dr. Skurdenka Beatrixot, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Koronavírus fertőzés után pajzsmirigyproblémák

Az újonnan diagnosztizált pajzsmirigy betegségek megjelenése poszt-covidban viszonylag gyakorinak számít. Elsősorban pajzsmirigygyulladás és átmeneti hyperthyreosis (pajzsmirigy túlműködés) formájában jelentkezik.

Nemrégiben a The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism nevű lap közzétett egy tanulmányt, amelyben vizsgálták a koronavírus és a pajzsmirigy egészsége közötti kapcsolatot- pontosabban a szubakut pajzsmirigygyulladást.

A szubakut thyreoiditis –azaz a szubakut pajzsmirigygyulladás-, olyan állapot, amely felső légúti vírusfertőzést követ. A felső légutakat megfertőző vírusok közé tartozik például az influenza-és az adenovírus is. Az ilyen típusú kórokozók általában az orr, a torok vagy a légcső gyulladását okozzák, és jellemzően egy-két héten belül leküzdi a szervezet. A fellépő gyulladás azt jelenti, hogy a fertőzés elleni küzdelem érdekében megnő a véráramlás.

A vírusfertőzés a pajzsmirigy területén is generálhat gyulladást, mely általában toroktáji fájdalomban, rekedtségben, nyelési nehézségben nyilvánul meg. A szubakut pajzsmirigygyulladás a pajzsmirigy hormontermelésében változásokat idéz elő: eleinte túl sok, majd később túl kevés pajzsmirigyhormon termelődik.

Kezdeti tünetek:

· fájdalom a pajzsmirigy területén (amely a torok alsó részén található)

· izzadás

· láz

· éhségérzet

· hiperaktivitás

· szívdobogásérzés

· álmatlanság

· fogyás

· remegés

Ezek a tünetek a szubakut pajzsmirigygyulladás első fázisának jelei, amikor a szerv túl sok hormont termel. Ezt követheti a pajzsmirigyhormonok csökkenése, mely ezekkel ellentétes tüneteket generálhat.

Nem elég a TSH vizsgálata post-covidban

Újabb kutatások szerint a hypothyreosis-sal (pajzsmirigy alulműködéssel) kezelt betegek, akik COVID-fertőzésen estek át, átmeneti változásokat tapasztalhatnak a pajzsmirigy működésével kapcsolatos hormonok szintjében.

Poszt-covidban a TSH szint átmeneti emelkedését találták ugyanis a kutatók a fertőzés után a levotiroxint szedő hypothyreosis-os betegeknél. Egyes esetekben a TSH szintje majdnem megduplázódott. A probléma azonban átmenetinek bizonyul, a TSH érték idővel helyreáll. Ez az eredmény azért bír nagy jelentőséggel, mert felvetik annak lehetőségét, hogy a hypothyreosis-ban szenvedő betegeknek bár magas a TSH szintjük a fertőzés után, ám a pajzsmirigy hormonok mennyisége nincs túlságosan alacsony tartományban. Éppen ezért ilyenkor érdemes a TSH mellett a T4, T3 szinteket is ellenőriztetni a túlkezelés elkerülése érdekében.

Mindig legalább 4 értéket kell ellenőrizni: a TSH, T4, T3 mellett az anti-TPO-t, mely az autoimmun gyulladást mutatja. Amikor a TSH magas, de a T4, T3 (ezek pajzsmirigy hormonok) normál szinten vannak, akkor az antitestek gyulladást és blokkolást okozó hatása miatt nem tudnak a pajzsmirigy hormonok megfelelően működni, hiába van a szintjük a referenciatartományon belül. Ezt jelzi a TSH magas száma.

- magyarázza dr. Skurdenka Beatrix.

Ha Ön pajzsmirigybeteg, és COVID-fertőzésben szenvedett, mindenképp tájékoztassa orvosát!

Mit mond a hazai endokrinológus?

A tapasztalatom nekem az, hogy pajzsmirigy túlműködést sokkal nagyobb számban észleltük covid után, ráadásul nehezebben is kezelhető, mint a korábbi időszakokban. Sokáig makacs, terápia rezisztens is lehet, így kombinált kezelést kell alkalmazni a hormongátlás mellet.

A subacut thyreoiditis-nél is tényleges alulműködés van, sok frissen felfedezett beteg kerül hozzám.

Elsősorban az autoimmun betegségek felerősödése, nagyszámú megjelenése áll a pajzsmirigy betegségek hátterében, amit a koronavírus kiválthat. Nagy valószínűséggel a koronavírus stimulálja a meglévő betegséget, a bennünk lévő kórokozókat, vagy amikkel akutan találkozunk. (Ezért tapasztalunk egyre több Herpes fertőzést, Lyme-kórt).

Olvasson tovább! Covid okozta agyi köd: megvan mi lehet a felelős a poszt covid tünetekért

Milyen kezelésre van szükség?

Dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa elmondta, változó, hogy kinek milyen kezelésre van szüksége poszt-covid esetén. A pajzsmirigygyulladás ugyanis lehet átmeneti, de akár krónikussá is válhat az újonnan felfedezett betegeknél- ilyen esetekben gyógyszeres terápia indokolt.

Amennyiben valaki már eleve valamilyen kezelésben részesül pajzsmirigyzavara miatt fontos, hogy magától ne változtasson a terápián, és jelezze orvosának, hogy covid-fertőzésen esett át- főleg, ha tüneteket tapasztal vagy ha az addigiak felerősödnek.

Forrás: Endokrinközpont

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# poszt covid # post-covid # koronavírus # covid

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés