Ezeket látta már?

Mitől folyik az orrom? Az orvos elmondja, mit tehet ellene

Mitől folyik az orrom vazomotoros nátha

Ha náthának, megfázásnak, egyéb léguti betegségnek nyoma sincs és az allergiateszt is negatív, akkor előfordulhat, hogy vazomotoros náthával van dolgunk.

A vizes orrfolyás leggyakrabban nátha vagy légúti allergia tünete, de ha ezeket kizárhat, vazomotoros nátha is lehet az oka. Az orrfolyás e típusával kapcsolatos tudnivalókat Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus foglalta össze.

Ezek a vazomotoros nátha tünetei

A levegőben szálló szennyeződések vagy szagok, bizonyos ételek vagy italok, egyes gyógyszerek, az időjárás változásai vagy a mögöttes krónikus egészségügyi problémák mind kiválthatják a nem allergiás nátha tüneteit. Ezek a tünetek jöhetnek és mennek, vagy állandóak lehetnek.

A nem allergiás rhinitis leggyakoribb tünetei a következők:

  • eldugult orr
  • orrfolyás
  • tüsszentés
  • csepegő orr

Az allergiás formával ellentétben a nem allergiás rhinitis ritkán okoz orr-, szem- vagy torokviszketést. Fontos a pontos diagnózis, hogy megfelelően kezelhesse állapotát. Mivel a tünetek nagyon hasonlóak, az allergiás nátha kizárása érdekében gyakran allergiavizsgálatot javasolnak. A nem allergiás nátha nem gyógyítható, de sokan megkönnyebbülést találnak a kiváltó okok elkerülésével, sós öblítő oldat, vény nélkül kapható vagy vényköteles gyógyszerek szedésével.

Állandó vizes orrfolyás

Vazomotoros nátha tehát a nem-allergiás rhinitisz (nátha) egyik típusa, melynek jellegzetes tünetei - elsősorban a vizes orrfolyás - nagyon hasonlóak a légúti allergiához. Vazomotoros nátha esetén azonban nem lehet sem allergént, sem kórokozót kimutatni, amely a tünetek megjelenését magyarázná, az orrfolyásos panaszok mégis hosszú hetekig jelentkeznek, naponta legalább egy vagy több órán át fennállnak.

Vizes orrfolyás - eltérő kiváltó okok

  • Ha orrdugulás és orrfolyás jelentkezik, melyhez nem társul szem- és orrviszketés, torokkaparás, akkor nagy valószínűséggel nem légúti allergiás tünetekkel van dolgunk.
  • Ha nem érezzük levertnek magunkat, nem rossz a közérzetünk, nincs láz, és a vizes orrfolyás elhúzódóan fennáll, akkor valószínű, hogy nem vírusos eredetű nátha áll a háttérben.
  • Szintén gyanúra ad okot, ha az orrfolyásos tünetek reggel - hideg hatására, a meleg ágyból kikelve -, vagy a szabadban, a meleg lakásból kilépve törnek ránk.

Kiknél fordul elő gyakrabban az elhúzódó vizes orrfolyás?

  • Ha valaki erős vegyszerekkel, vagy illatokkal – akár festékanyagok, oldószerek vagy parfüm - dolgozik, szmogos környezetben él vagy az otthonában dohányoznak, akkor ezek a körülmények mind fokozhatják az orrnyálkahártya gyulladásának, így a vizes orrfolyás kialakulásának kockázatát.
  • Szintén hajlamosító tényező az időjárási változások: az érintettek megérzik a levegő páratartalmának változását és a lehűlést is, orrfolyásos tüneteik általában száraz időben és hidegben erősödnek.
  • A forró, fűszeres ételek fogyasztása szintén felerősítheti a panaszokat, de aszpirin érzékenység, stressz, hisztamin túlérzékenység és hormonális változások is előhozhatják az orrfolyásos tüneteket, nőknél például gyakori klimax idején.

A vizes orrfolyás kivizsgálása egyéb betegségeket is felfedhet

Vazomotoros nátha esetén a tüneteket az orrnyálkahártyában futó erek tágulata, és az így előidézett duzzanat okozza. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során a kezelőorvos, a beteg részletes kikérdezése mellett endoszkóp segítségével vizsgálja az orrnyálkahártya állapotát, szükség esetén allergiavizsgálatra is sor kerülhet; a CT vizsgálat segítségével pedig az orrmelléküregek állapotáról kaphatunk képet. Így gyakran fény derül olyan elváltozásokra is, amelyek szintén orrdugulást és vizes orrfolyást okozhatnak.

Ilyenek lehetnek például

  • az orrpolip, vagy az
  • orrsövényferdülés,
  • de krónikus orrmelléküreg-gyulladás is okozhat hasonló panaszokat.

Attól függően, hogy mi okozza az orrfolyásos panaszokat, a kezelés történhet gyógyszerekkel – antihisztaminok, hosszabb időn át is biztonsággal alkalmazható orrspray-k – vagy szükség esetén műtéttel.

Miért csöpög az orrunk?

Először is jó tudni, hogy egy egészségesen eltöltött napunkon is folyik az orrunk – hátrafelé, a garatba. Ugyanis mindannyian megtermelünk naponta kb. egy-másfél liternyi orrváladékot, melynek nagy része vízből áll. Ennek feladata az, hogy kiszáradás ellen védje a nyálkahártyánkat, nedvesítse az orron beáramló levegőt, és ami nagyon fontos: nedves csapdaként viselkedve a levegővel érkező szennyeződések, kórokozók nagy részét még azelőtt megkösse, hogy azok a légutakon át a tüdőbe juthatnának.

Ha a szokottnál is több váladék termelődik és előrefelé távozik, akkor annak oka van.

  • A leggyakoribb ok a nátha. A vizes orrfolyás a vírusfertőzés egyik leggyakoribb tünete. Az orrfolyás ilyenkor minket vád, segíti a gyógyulásunkat.
  • A vírusok által okozott orrcsöpögés azért alakul ki, mert a szervezet a folyékony váladék segítségével próbál megszabadulni a kórokozóktól.
  • Teljesen egészséges embereknek is csöpöghet az orra például akkor, ha hideg van kint – a síelők például jól ismerik és elszenvedik ezt a tünetet.
  • Létezik allergia nélküli orrcsöpögés is – szintén egészségeseknél. Ezt okozhatják egyes élelmiszerek, mint például az erőspaprika, amely erős izgató hatást produkál a nyálkahártyán, de extrém csöpögést váltanak ki akár olyan élelmiszerek is, amelyek nem csípnek – például egyeseknél a tej. 

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyors leszámolás a náthaval: tippek, amiktől jobban lesz

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nátha

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához