Ezeket látta már?

Mi a bárányhimlő

Mi a bárányhimlő?

A bárányhimlő egy igen fertőző betegség, mely főleg gyermekeket betegít meg. Általában mérsékelt lefolyású, egészséges gyermekeknél nem tart hosszabb ideig, azonban csökkent védekezőképességűeknél komolyabb betegségeket, vagy akár halált is okozhat. Azok a felnőttek, akik elkapják, rendszerint gyengélkednek és akár olyan súlyos szövődmények is, mint a tüdőgyulladás, kialakulhatnak náluk.

Mi okozza a bárányhimlőt?

A bárányhimlőt a varicella-zoster vírus okozza, ugyanaz a kórokozó, amelyik az övsömörért is felelős. Ez a vírus igen nagy számban van jelen az orrban és az orrgaratban, köhögéssel és tüsszentéssel terjed gyermekről gyermekre. Fertőződést követően két-három hét kell a tünetek megjelenéséhez.

Melyek a bárányhimlő tünetei?

Kezdetben a felnőttnek vagy a gyermeknek megfázáshoz hasonló tünetei lehetnek: belázasodhat, feje-háta fájhat, étvágya csökkenhet. Ezután gyorsan megjelennek a viszkető, piros kiütések, melyek hamar hólyagszerű sebekké válnak. A kiütés rendben a mellkas és a hát bőrén jelentkezik, később az arcon és a fejbőrön, majd később szétszóródva a test többi részén látható. Egy-két nap múltán a hólyagok hegesednek, pörkösödnek, melyek az 5. és a 20. nap között esnek le. Ezen idő alatt a beteg mérsékelt, vagy akár erős viszketést is tapasztalhat. Néhány gyermeken mindössze néhány kiütés látható, míg másoknál az egész testet ellephetik – beleértve a hüvely, a száj és még az orr nyálkahártyáját is.

A bárányhimlő kezelése

Néhány gyermek számára a kiütések mindössze múló kényelmetlenséget jelentenek, másoknál azonban igen komoly kellemetlenséget okozhatnak. A kezelés ezért elsősorban a tünetek mérséklését célozza meg.

Bár többnyire süket fülekre talál, ha megkérjük gyermekünket, ne vakarja el kiütéseit, azért érdemes legalább megpróbálni a lehető legjobban elterelni figyelmét. Vágjuk rövidre körmeit és többször győződjünk meg keze és körme tisztaságáról. Igen viszkető kiütéseknél zuhanyoztassuk gyakran, majd öltöztessük laza öltözetbe. Kezelőorvosa, gyógyszerésze további viszketés-ellenes készítményeket fog javasolni a viszketés csökkentésére: mentás hintőpor, antihisztamin-tartalmú cseppek stb.. A hazai gyakorlat szerint a bőr felülfertőződésének elkerülése érdekében semmilyen rázókeverék, fedőkrém nem használható: a hólyagok felett kialakult zárt réteg alatt a baktériumok könnyen elszaporodhatnak, ótvarosodás (impetigo) alakulhat ki.

Paracetamol-t és ne aszpirint adjunk láz- és fájdalomcsillapításra. Bőségesen adjunk inni a gyermeknek tiszta folyadékot (gyümölcsleveket, limonádét, jégkockát). Ne aggódjunk, ha nem eszik, míg beteg – 1-2 nap alatt rendbe jön.

Mivel a bárányhimlőt vírus okozza, nem szükséges antibiotikum adása, bár amennyiben bakteriális fertőzésre van gyanú, mérlegelendő alkalmazása.

A vírusellenes készítmények a szövődményes, vagy súlyos bárányhimlő kezelésében használatosak, vagy azoknál, akiknek általánosságban is csökkent a kórokozókkal szembeni védekezőképességük.

A fertőzés megelőzése

Magyarországon is van lehetőség védőoltással védekezni a fertőzéssel szemben. A forgalomban lévő VARILRIX vény- és térítésköteles vakcinából 9 hónapos kor felett 1 adag + 1 emlékeztető oltás javasolt minimum 6 hét különbséggel.

A bárányhimlő a kiütések megjelenése előtt 2 nappal már fertőz egész a pörkösödésig, illetve azok leeséséig, ami nagyjából 7 nap. Ne küldjük gyermekünket közösségbe ezen időszak alatt.

Azoknál, akiket nem nagyon betegített meg a vírus, bosszantó lehet ennyi napig távol maradni a közösségtől, de ne feledjük, néhány gyermek és felnőtt számára a bárányhimlő igen veszélyes lehet.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához