Hogyan ismerhető fel a hólyagrák? Tünetek, kezelés, gyakori kérdések
A hólyagrák a második leggyakoribb urológiai daganat. Férfiakban majd háromszor olyan gyakran fordul elő, mint nőkben.
A hólyagrák rizikótényezői
A dohányzás a legnagyobb kockázati tényező, valószínűleg az új esetek legalább feléért felelős. Emellett az iparban használt festékekkel vagy oldószerekkel való érintkezés is elősegíti kialakulását.
A hólyagrák tünetei
A betegek 90 százalékában az első tünet a véres vizelet megjelenése. Későbbi panasz a fájdalom és a vizelés alatt érzett égő érzés. A sürgető vizelési inger a betegek kis részében jelentkezik, általában a daganat méretével és elhelyezkedésével összefüggésben. Ha a betegség előrehaladott állapotban van, a kismedencei nyirokcsomókban lévő áttétekre az alsó végtagok ödémája, a távolabbi nyirokcsomókban lévő áttétekre pedig a kulcscsont feletti nyirokcsomók megnagyobbodása és megnagyobbodott máj hívja fel a figyelmet.
A hólyagrák diagnózisa
A vizeletvizsgálat során általában vér mutatható ki. A hólyagba vagy vénásan beadott kontrasztanyag befecskendezése utáni röntgenfelvételen rendellenes hólyagfal ábrázolódik. Ultrahang, komputertomográfia (CT) és mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) ugyancsak rendellenességet mutathat ki a húgyhólyagban. A képalkotó eljárásoknak az előrehaladott daganatok stádiumbeosztásában is szerepe van. Ha bármelyik vizsgálat daganatot mutat ki, az orvos szövetmintákat vesz a gyanús területekről mikroszkópos vizsgálathoz (biopszia).
A hólyagrák kezelése
A húgyhólyag belső felszínén érintő, tovább nem terjedő daganatok cisztoszkópia (az eljárás során az orvos a húgycsövön keresztül behelyezett eszközzel betekint a húgyhólyagba, és kisebb beavatkozást is el képes végezni) során teljesen eltávolíthatók. A betegekben azonban gyakran alakul ki később újabb daganat. A daganat ismételt felbukkanása megakadályozható olyan rákban, ami a húgyhólyag belső felszínére korlátozódik. Ehhez a daganat cisztoszkópiás eltávolítása után a beteg húgyhólyagjába rendszeresen egy rákellenes szert, vagy BCG-t (az immunrendszert serkentő szert) juttatnak.
A mélyen a húgyhólyag falába tört, vagy azon túlterjedő daganatok cisztoszkópiával nem távolíthatók el teljesen. Kezelésük általában a húgyhólyag részleges vagy teljes eltávolításából áll.
A rák gyógyításához sugárkezelés is alkalmazható önmagában vagy kemoterápiával kombinálva. A húgyhólyagon túl, a nyirokcsomókba átterjedt daganatot kemoterápiával kezelik. Több különböző gyógyszer-kombináció használható ez ellen a rák ellen, különösen, ha annak áttétei csak a nyirokcsomókra korlátozódnak.
A hólyagrák kórjóslata
A lassan növekedő felszínes tumorok esetében a halálozás kevesebb, mint 5%, ez azonban 15-20%-ra nő olyan daganatok esetében, amelyek gyorsan nőnek, vagy már a húgyhólyag izomrétegébe is behatoltak. Az áttétet adott daganatok esetében az 5 éves túlélés 45-60%.
Megelőzés és életmód szerepe a hólyagrák esetében
Bár a hólyagrák nem minden típusa előzhető meg, bizonyos életmódbeli változtatások jelentősen csökkenthetik a kockázatot. A dohányzás elhagyása az egyik legfontosabb lépés: a nikotin és más, a cigarettafüstben található vegyi anyagok a vizelettel ürülnek ki, közvetlenül érintkezve a hólyag nyálkahártyájával. Már néhány évvel a leszokás után is jelentősen csökken a kockázat.
Fontos a fokozott folyadékbevitel, különösen víz formájában. Ez segít hígítani a vizeletet, és gyorsabb ürülést biztosít, így csökkentve a potenciálisan rákkeltő anyagok hólyagfalon való tartózkodási idejét. Kerülendők azok a munkahelyi környezetek is, ahol ismerten hólyagrákot okozó anyagokkal – például aromás aminokkal – kell dolgozni, vagy ha ez elkerülhetetlen, akkor szigorú munkavédelmi előírások betartása javasolt.
Kontroll és utánkövetés
Mivel a hólyagrák gyakran kiújul, a rendszeres urológiai kontrollvizsgálat elengedhetetlen. A kontrollok gyakorisága a daganat típusától és stádiumától függ: eleinte akár 3 havonta történhet, később fél- vagy évente. Az ismétlődő cisztoszkópiás vizsgálatok segítségével idejében észlelhető egy újabb elváltozás, amely így korai stádiumban kezelhető.
Új terápiás irányok
A célzott terápiák és immunonkológiai kezelések az utóbbi években új lehetőségeket nyitottak meg az előrehaladott hólyagrák kezelésében. Ilyen például a checkpoint-gátló immunterápia, amely az immunrendszert aktiválja a daganatsejtek felismerésére és elpusztítására. E kezeléseket elsősorban áttétes vagy kemoterápiára nem reagáló daganatok esetén alkalmazzák, és hazánkban is elérhetők az onkológiai centrumokon keresztül.
Pszichés támogatás és betegedukáció
A diagnózis gyakran érzelmi megterhelést jelent a beteg és családja számára. Érdemes élni a pszichológiai tanácsadás, betegklubok vagy sorstársi közösségek támogatásának lehetőségével is. A jól informált beteg jobban együtt tud működni a kezelőorvossal, aktívabban részt vesz a terápiás döntésekben, ami javíthatja a kilátásokat és az életminőséget is.
Gyakori kérdések a hólyagrákról
Mennyire gyakori betegség a hólyagrák?
A hólyagrák az egyik leggyakoribb urológiai daganat, világszerte évente több százezer új esetet diagnosztizálnak. Magyarországon évente több mint 2000 új beteget regisztrálnak. Férfiaknál háromszor gyakoribb, mint nőknél, különösen az 55 év feletti korosztályban.
Miért okoz véres vizeletet a hólyagrák?
A hólyagrák gyakran a húgyhólyag belső felszínéről indul ki, ahol gazdag érhálózat található. A daganat kismértékű vérzést okozhat, amit a beteg élénkvörös vagy barnás színű vizeletként tapasztal. Ez lehet fájdalommentes is, ezért sokan nem fordulnak vele azonnal orvoshoz, pedig ez az egyik legkorábbi tünet.
Meddig lehet tünetmentes a hólyagrák?
A korai stádiumban lévő hólyagrák akár hónapokig vagy évekig is tünetmentes lehet. Ezért fontos a rendszeres urológiai szűrés, különösen azoknál, akik dohányoznak, veszélyes vegyi anyagokkal dolgoznak, vagy családi halmozódás miatt érintettek lehetnek.
Hogyan történik a hólyagrák kezelése időseknél?
Idősebb betegeknél a kezelési stratégia egyénre szabott, figyelembe véve az általános egészségi állapotot, társbetegségeket és a daganat típusát. A felszínes tumorok eltávolítása sok esetben elvégezhető minimálisan invazív módon, míg előrehaladott esetekben mérlegelik a kemoterápia vagy immunterápia lehetőségét.
Mekkora az esélye a kiújulásnak?
A hólyagrák különösen hajlamos a kiújulásra. A felszínes daganatok esetén is előfordulhat, hogy hónapok vagy évek múltán újra megjelenik. Ezért elengedhetetlen a rendszeres cisztoszkópos kontroll, és gyakran szükség van fenntartó kezelésre (pl. BCG vagy kemoterápiás hólyagöblítés formájában), hogy csökkentsék az újabb daganat kialakulásának esélyét.
Felhasznált források:
- Mark H. Beers, MD: MSD Orvosi kézikönyv a családban,
- Korszerű orvosi diagnosztika és terápia – Melánia Kiadó
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!