Ezeket látta már?

HPV-oltás - előrehozva...

Betegségek
2010. szeptember 01. 15:43
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Már a 11 és 12 év közötti kislányokat is be kellene oltani HPV (humán papillóma virus) ellen, még azelőtt, hogy szexuális életüket elkezdenének, derül ki az Amerikai Szülész-Nőgyógyász Kollégium (American College of Obstetricians and Gynecologists) hétfőn megjelent ajánlásából, ami az Obstetrics & Gynecology című szaklapban jelent meg.

A kollégákat arra is figyelmeztetik, hogy beszéljenek az oltás fontosságáról az idősebb korosztálynak is, akik a rendeléseken megjelennek, hiszen a szakmai ajánlások ellenére a 13-26 év közötti hölgyek többsége sem kapott HPV oltást.

HPV-oltás - előrehozva...

Forrás: EgészségKalauz


A HPV-nek több mint 100 típusa ismert, ezek közül csak néhány okoz elváltozásokat a nemi szerveken illetve a gáton. A legtöbbünkben az immunredszer hamar legyőzi a fertőzést, ám vannak akik nem gyógyulnak meg spontán, bennük a hosszú idejű fertőzöttség hatására rákos elváltozások fejlődhetnek ki. Elsősorban a méhnyakrák okozója, de a végbélnyílás és a hímvessző rákos elváltozása is kialakulhat.

A HPV oltásoknak két típusa létezik. Mindkét oltásból hat hónap alatt három adag szükséges, ennek ára körülbelül 400 amerikai dollár. Amerikában az oltást 9 éves kórtól 26 éves korig javasolják. Tavaly a Gardasilt fiúk számára is engedélyezték ugyanebben a korosztályban.

"Az oltás ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt kell beadni, hiszen általában ilyenkor fertőződünk" - nyilatkozta Dr. Diane F. Merritt a Kollégiumból. A lányoknak ezért a 11 és 12 éves kor között javasolják az oltást, ám szükség esetén az már akár 9 éves korban is beadható. A Kollégium mindkét oltást jónak gondolja, de kiemelik, hogy a Gardasil két olyan HPV törzs ellen is védelmet biztosít, melyek ugyan igen kis százalékban okoznak rákos elváltozásokat, de amelyekkel szemben a Cervarix nem nyújt védelmet.

A szexuális élet megkezdését követően is tanácsos beadatni az oltást. Azoknak is javasolható, akiknél már kialakult a méhnyak rákmegelőző állapota (úgynevezett cervikális intraepiteliális neoplázia, CIN), ám ilyenkor már nem mindig elég hatékony az oltás. Terhesek számára nem javasolható az oltás, de a a szoptatás időszakában már olthatóak a kismamák.

Az oltás nagyon biztonságos, a szövődmények igen ritkák és 92 százalékuk enyhe : az oltás helyén jelentkező fájdalom, duzzanat, fejfájás, hányinger vagy ájulás. 8 százalékban fordult elő súlyosabb mellékhatás : trombózis, Guillain-Barre szindróma (izomgyengeséggel járó megbetegedés ), és 29 esetben fordult elő halálos szövődmény. Nem sikerült bizonyítani a megbetegedések és az oltások közötti ok-okozati összefüggést. A Cervarix forgalmazását 2009 októberében engedélyezték, mindmáig igen kevés mellékhatását jelentették.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegség # védőoltás # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés