Ezeket látta már?

Lombikprogram: a sikeresség a férfin is múlik

Betegségek
2022. november 24. 21:04
lombik

Európában és Magyarországon is sajnos kiemelten kell foglalkoznunk egy olyan témakörrel, mint a sikertelen terhességek.

Mivel a várandósságok egy messze nem elhanyagolható része már csak a korszerű, ám nem mindig bevált lombik bébi programmal oldható meg. Ezeknek a kezeléseknek a száma nő, miközben az eredményességet jobban lehetne fokozni, ha a szervezet alapbetegségeit helyre billentenénk úgy, hogy a női- és férfi szervezetet is felkészítenénk, mielőtt a kemény, és méregdrága hormonkezeléseknek tennénk ki azokat. A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.

In vitro: mit jelent?

Az in vitro, azaz “külvilágban, labor körülmények között” történő fertilizáció során a szervezetet fel kell készíteni arra is, hogy a sejtek találkozása után a beágyazódás is megtörténjen. Ezen felül a sikerességet csak akkor tudhatjuk be, ha az embrionális fejlődés a méh üregében, megfelelő vastagságú és minőségű nyálkahártyára tud megtapadni, és onnan trimeszterről- trimeszterre a baba fejlődési szakaszaiban is jól kontrolálhatóan és nem utolsó sorban megfelelő ütemezéssel követi az egyes trimeszterekben hónapró-hónapra a magzati fejlődést!

De hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a férfiak felkészítésére ugyan úgy szükség van, ez azonban a legtöbb esetben elmarad, ami komoly gondokat is okozhat a teljes terhességi időszakra vonatkozóan. Hiszen Ők is 50%-ban felelnek a termékenység sikerességéért és a magzat méhben történő genetikai fejlődéséért!

A mesterséges megtermékenyítésnek ez a formája mára nem csak elterjedt, de nagyon sok család számára adta meg a hőn áhított gyermeket. Hatékonysági kérdésben bőven van hova fejlődnie az ilyen eljárásoknak is, de ehhez mi is hozzájárulhatunk, hiszen a saját szervezetünkről van szó!

Azt ma már jól tudjuk, hogy a terhesség egy más állapot a női testnek – igaz, biológiailag erre van kitalálva -, vagyis a lombikprogram önmagában nem lesz képes gyermeket adni a családnak, csupán az esélyeket próbálják a külvilágban megoldani és növelni, ehhez azonban a nő szervezetét is alaposan fel kell készíteni - mondja Ratkó Tünde.

Férfi oldal is fontos

Azok, akik már találkoztak ilyen eljárással tisztában vannak azzal, hogy a hangsúly a hölgyeken van, elvégre a terhesség az ő asztaluk- szokták mondani, ez azonban nagyon téves információ!

Azt hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az egészséges gyermek, és sikeresen létrejövő, megmaradó terhesség nem csak a nő szervezetén múlik! A spermium minősége és mennyisége ugyanis alapvetően befolyásolja a fogantatást, sőt, a terhesség lefolyását és a baba egészségét is! Vagyis a szervezet felkészítése a terhességre nem csak a nő, hanem a férfi szempontjából is igen fontos.

Minőség és mennyiség is lényeges

Nem egyenesen arányos az együttlétekkor ürülő ejakultum mennyisége a benne lévő egészséges ivarsejtek számával - ez egy igen nagy tévhit. A mintavétel 5 napos megtartóztatás után, a megfelelő körülmények alatt, a racionalitást is képes megmutatni a mikroszkóp lencséjén keresztül.

A mennyiségi kérdéseket viszonylag jól ismerik a férfiak, a minőségieket már kevésbé. Pedig mindkettő kiemelten fontos ahhoz, hogy a férfi a maga részéről a lehető legtöbbet adja az utódjának, a családalapítás lehetőségének. Mindkét adat a tápanyag ellátottság függvénye, azaz javítható, és ehhez nem is kell olyan sok dolog.

Alapvetően a kiegyensúlyozott étkezés és a rendszeres mozgás adja a test optimális tápanyagbevitelét, de ez ma már nem ilyen egyértelmű. Az élelmiszerek beltartalmának drasztikus romlása, a környezeti ártalmak felerősödése vagy éppen a stressz okozta többlet tápanyagigények nagyon sok esetben teszik szükségessé a tápanyagpótlást. Ennek jó eszköze lehet a férfiak számára kialakított vitamin, de csak abban az esetben, ha komplex, és szerves kötésben tartalmazza az anyagokat (-citrátok és -glükonátok pl.: réz-glükonát, cink-citrát). Ezekkel ugyanis a hasznosulás jelentősen, akár több, mint 80%-kal is javítható.

Tápanyagok és hiányuk hatása

Napjainkra a tápanyagok hiányából adódóan egyre gyakoribb jelenség az úgynevezett rejtett éhség. Ez azt az állapotot takarja, mikor a test nem jut megfelelő mennyiségben egy, vagy akár több tápanyaghoz, így a szervezet kénytelen “választani”, mely funkciók működését biztosítja, hiszen mindenre nem jut elég “üzemanyag”. Ilyen esetekben pedig a nem létfontosságú működések romlanak le elsőnek - és bizony ide tartozik a spermiumképzés és a termékenység egyéb aspektusai is.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# termékenység # tápanyag # Tápanyag-pótlás # lombik

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés