Ezeket látta már?

Meddig csökkentsük a káros koleszterint?

Betegségek
2011. december 19. 15:33
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Matos Lajos, az MTI szakértője írja: A káros koleszterinszint hosszú távú gyógyszeres kezelésének biztonságosságát mutatta ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely tanulmányát a Lancet című angol orvosi szaklapban tette közzé.

A káros, "rossz" LDL-koleszterin vérszintjét a sztatin gyógyszercsoport tagjaival eredményesen lehet egészséges szintre csökkenteni, de felmerült többféle kései mellékhatás kockázata, ezért a hosszú távú kezelést több szakember is vitatta.

sziv-es-erek-d00000D2Fa094f013c86e

Forrás: MTI


A Heart Protection Study nevű, legnagyobb létszámú ilyen tanulmányhoz a nemzetközi kutatócsoport 1994 nyarán kezdte összegyűjteni az önkéntes résztvevőket. 1997 tavaszára 20 536 nagy kockázatú ember került a vizsgálati csoportba, akik átlagosan öt évig szedték a gyógyszert.

A korszerű vizsgálati elvnek megfelelően csak a vizsgálati résztvevők fele szedte a sztatin készítményt, a többiek véletlenszerű kiválasztás alapján hatóanyagot nem tartalmazó, placebo tablettát kaptak.

A kezelés biztonságosságát azzal is mérték, hogy a vizsgálati alanyok egészségét további 11 esztendeig követték, kiváltképp a gyógyszer esetleges mellékhatásai szempontjából. A sztatin készítmény statisztikailag is jelentős mértékben csökkentette a káros, LDL koleszterin vérszintjét. Ennél még fontosabb volt a klinikai eredmény: a szív-és érrendszeri kóros események arányát a kezelés 23 százalékkal vitte lejjebb.

A tanulmány fontos célja volt, hogy a kutatók megfigyeljék a gyógyszer esetleges mellékhatásainak esetleges megjelenését a későbbi időszakban. Ez különösen arra vonatkozott, hogy egyes esetek megfigyelése alapján fölmerült a koleszterincsökkentő készítmény daganatkeltő mellékhatásának esélye.

A vizsgálat lezárásakor egyértelmű volt, hogy a tényleges gyógyszerrel kezelt vizsgálati alanyok, illetve a hatóanyagot nem tartalmazó tablettát szedő résztvevők csoportjában a daganatos betegségek előfordulási gyakorisága nem különbözött.

A vizsgálat jelentőségét a Lancetben közzétett szerkesztőségi közleményben Payal Kohli és Christopher P. Cannon úgy foglalta össze, hogy "...a hosszú távú sztatin kezelés biztonságos, eredménye kedvező, még akkor is, amikor a gyógyszer szedését már abbahagyták".

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# gyógyszer # szív- érrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés