Ezeket látta már?

Mérgező lehet az aromaterápia?

Azért használjuk őket, hogy csökkentsék a fájdalmainkat és ellazítsanak. A tudósok szerint azonban az aromaterápiás olajok némelyike többet árt, mint használ.

A szakértők véleménye szerint ezen anyagok egyes vegyületei a levegővel érintkezve irritáló hatásúak lehetnek. A masszázsszalonokban használt illóolajok használatakor akár tízszeresére is nőhet a levegőben a káros vegyületek aránya, amelyek irritálják az orrot, a szemet és a torkot, fejfájást és hányingert okozhatnak, valamint károsítják a vesét és a májat.

Mérgező lehet az aromaterápia?

A kutatás csak a gyógyfürdőkben található illóolajokra terjedt ki, ugyanakkor az otthonunkban használatos füstölők is hasonló anyagokat tartalmaznak, igaz, nem ugyanabban a mennyiségben.

Az olyan illóolajokat, mint a levendula, a teafa, az eukaliptusz vagy a borsmenta fákból és egyéb növényekből nyerik ki. Számos jótékony hatásuk ismert, például feszesítik a bőrt, erősítik az immunrendszert, és hozzásegítenek a jobb alváshoz. Ugyanakkor a taiwani Chia-Nan Gyógyszerészeti Tudományegyetem kutató szerint ártalmaikat sem szabad figyelmen kívül hagyni.

Az Environmental Engineering Science című lapban megjelent cikk arról számol be, hogy a kutatók az illóolajok vegyületeit mérték be néhány taiwani gyógyfürdőben. A legnagyobb számú káros anyagot a levendula, az eukaliptusz, a borsmenta, a citrom és a teafa kivonata bocsátotta ki.

"Mivel az illóolajok széles körben használatosak gyógyászati célokra, nem lehet elhanyagolni a levegő minőségére gyakorolt ártalmas hatásaikat sem. Szerves összetevőik a levegőben található ózonnal reakcióba lépve kicsi, nagyon finom anyagokat, úgynevezett másodlagos szerves aeroszolokat hoznak létre, amelyek a szem és a légutak irritációját okozhatják" – olvasható a tanulmányban.

Egy 2007-es, szintén taiwani kutatás során már kimutatták a levendula, az eukaliptusz és a teafa ártalmas hatását. Az aromaterápiás olajok ronthatják a légzési nehézségekkel küzdők állapotát, és súlyosbíthatják az asztmás tüneteket is. A kádban vagy a bőrön használt túl nagy mennyiség égési sérüléseket és kiütéseket okozhat.

A szkeptikusok szerint mindezen olajok jótékony hatása csupán a placebóhatásnak tudható be: használóik meggyőzik magukat, hogy valójában sokkal kipihentebbek, mint voltak. Azt is hozzáteszik, hogy nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ezen anyagok valójában csillapítják a fájdalmat, gyógyítják a sebeket, vagy éppen erősítik az immunrendszert.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához