A kardiológus elmagyarázza, milyen érzés a pitvarfibrilláció és miért jelent nagy veszélyt
Az orvos elmondja, hogyan jelez a pitvarfibrilláció.
A szívritmuszavarok közül a legismertebb és leggyakrabban előforduló típus a pitvarfibrilláció. A probléma jellemzően tünetmentesen alakul ki, ugyanakkor jelentős veszélyeket rejt magában. Ez a rendellenesség jelentősen megnöveli ugyanis a stroke és a szívelégtelenség kialakulásának esélyét. Becslések szerint a 40 év feletti felnőtt lakosság akár negyede is érintett lehet benne a jövőben.
Gyakori ok a sztrók hátterében
A stroke, az agyi érkatasztrófa a halálozási statisztikák harmadik helyén áll, és a leggyakoribb ok a felnőttkori rokkantság hátterében. Ennek oka leggyakrabban az agyi erekben kialakuló érelmeszesedés, a kezeletlen vagy nem megfelelő vérnyomás, valamint különböző szívbetegségek, például pitvarfibrilláció - ezek mind megnövelik az agyvérzés esélyét.
Az első lépések a megelőzésben
A stroke kapcsán a legfontosabb az a megelőzés, a kiváltó okok kezelése. Ehhez fontos rendszeresen ellenőrizni, milyen állapotban vannak az ereink és a szívünk, valamint azt, hogy optimális-e a vérnyomásunk - mondja a Medonet-nek Dr. Kinga Gościńska-Bis belgyógyász-kardiológus.
Érdemes vérvizsgálatokkal megnézni a lipidprofilt, a triglicerideket és a vércukorszintet is. Az EKG szintén elengedhetetlen a szív működésének felméréséhez. Egy másik, nagyon egyszerű módszer, amit magunk is elvégezhetünk, a pulzus ellenőrzése. Ehhez azonban meg kell tanulni, hol találja, hogyan mérje és hogyan ismerje fel, ha a szívverés szabálytalan. Ez különösen fontos, mert az egyik leggyakoribb rizikófaktora a stroke-nak a pitvarfibrilláció. Ez azonban szerencsére könnyen felismerhető, és ha szabálytalan pulzust tapasztal, keresse fel orvosát!
Milyen tünetekkel jelez a pitvarfibrilláció?
Az érintettek gyakran érezhetik azt, hogy szívük szabálytalanul ver, ami gyors és erős szívdobogásként vagy lüktetésként jelentkezhet. Emellett angina-szerű mellkasi fájdalom vagy kellemetlenség is kialakulhat, amelyet néhányan nyomásérzésként írnak le.
A pitvarfibrilláció gyakran okoz még légszomjat vagy nehézlégzést, különösen fizikai aktivitás közben, amikor a szívnek fokozottan kell dolgoznia. Érezhetően csökkenhet ekkor a fizikai terhelhetőség, és fáradékonyság vagy gyengeség érzése is gyakori. Néhányan szédülésről vagy ájulásközeli érzésekről is beszámolnak, a nem megfelelő oxigénellátás miatt.
A tünetek súlyossága egyénenként eltérő lehet, és az is előfordulhat, hogy a probléma tünetmentes, míg másoknál kifejezetten zavaróak lehetnek az említett panaszok.
Az EKG szerepe a diagnózisban
Az EKG, vagyis az elektrokardiográfia az egyetlen módszer, amellyel pontosan kimutatható a pitvarfibrilláció, de az orvos javasolhat Holter-vizsgálatot, ahol egy hordozható eszköz rögzíti a szív elektromos aktivitását 24 órán át (vagy tovább).
A pitvarfibrilláció kezelése
Pitvarfibrilláció esetén nagy szerepe van a gyógyszeres kezelésnek, főleg a véralvadásgátló terápiának, mellyel csökkenthető a stroke esélyé. Gyakran alkalmazott műtéti eljárás ekkor a minimálisan invazív ablációs beavatkozás. Ennek során az orvos egy vékony, rugalmas katétert vezet be a szívbe, ami rádiófrekvenciás energiát, lézert vagy fagyasztást használva elpusztít bizonyos kóros kis területeket a szívizomban, melyek felelősek az abnormális elektromos jelek létrehozásáért, amik a szívritmuszavart okozzák.
Pitvarfibrilláció: légszomjjal, szédüléssel jelez a szívritmuszavar
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!