Ezeket látta már?

Mi az a szív abláció, és mikor van rá szükség?

Kezelés
2025. március 16. 16:54
mi a szív abláció mikor

Igen gyakran alkalmazzák szívproblémák esetén az ablációt. De vajon mit takar pontosan és milyen esetekben alkalmazzák?

A szív-és érrendszeri betegségek vezető haláloknak számítanak az egész világon, ezért nagy figyelmet kell fordítani különböző állapotok megelőzésére és kezelésére. Az egyik leggyakoribb probléma az a szívritmuszavar, mely terápia hiányában könnyen végzetes szövődményeket okozhat. Aritmia esetén igen gyakran alkalmazzák az ún. ablációt, melynek célja a szív normális ritmusának helyreállítása és a tünetek enyhítése, ami javítja a betegek életminőségét és csökkenti az esetleges szívroham kockázatát.

Mi az abláció?

A szív abláció egy minimálisan invazív orvosi eljárás, amelyet a szívritmuszavarok kezelésére használnak. A szívnek ugyanis van egy elektromos rendszere, amely gondoskodik arról, hogy a szerv szabályosan és normális ütemben verjen. Ha ebben az elektromos rendszerben valamilyen probléma lép fel, akkor a szív túl gyorsan vagy szabálytalanul verhet. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a szívdobogás érzése, légszomj és szédülés.

Gond esetén általában az első kezelési lehetőség a gyógyszerek alkalmazása, ám ha azokkal nem lehet elérni a kívánt eredményt, úgy az orvosok ablációt javasolhatnak.

A szívabláció hatékonysága nagyban függ attól, hogy milyen típusú szívritmuszavara van. Ha a probléma egy rendellenes elektromos kapcsolat a szív felső és alsó része között, akkor a beavatkozással igen nagy eredményeket lehet elérni.

Pitvarfibrilláció esetén előfordulhat, hogy az illető eljárás után is tapasztalhat időnként szívritmuszavart, ennek ellenére az abláció utáni időszakban a pitvarfibrillációval töltött idő körülbelül 98%-kal csökken. Ez jelentős javulást eredményez a tünetek enyhülésében és az általános életminőségben. Az abláció után, 1 éves ritmuszavar-mentesség esélye 80-85%, míg a gyógyszeres kezelés hatékonysága ezzel szemben 20-25%.

Hogy zajlik a beavatkozás?

Az abláció során az orvos egy vékony, rugalmas katétert vezet be a szívbe, ami rádiófrekvenciás energiát, lézert vagy fagyasztást használva elpusztít bizonyos kóros kis területeket a szívizomban, melyek felelősek az abnormális elektromos jelek létrehozásáért, amik a szívritmuszavart okozzák. Az eljárás gyakran jelentősen javítja a betegek életminőségét és csökkenti a szívritmuszavarok okozta komplikációk, például a stroke vagy a szívelégtelenség kockázatát.

Milyen esetekben szokták alkalmazni az ablációt?

  • pitvarfibrilláció
  • supraventrikuláris tachycardia (SVT)
  • atrioventricularis nodális reentry tachycardia (AVNRT)
  • atrioventrikuláris reentry tachycardia (AVRT)
  • Wolff-Parkinson-White (WPW) szindróma (ez egy veleszületett szívrendellenesség)

Ritkán, de előfordulhatnak komplikációk

Bár az eljárás biztonságos, ám előfordulhatnak komplikációk. A leggyakoribb szövődmény a beszúrás helyén kialakuló vérömleny, ami néha sebészeti beavatkozást igényelhet. Ritkábban aneurizma, szívritmus-szabályozó károsodás, a koszorúerek összehúzódása, tüdőembólia, stroke, mélyvénás trombózis és szív körüli folyadékgyülem is jelentkezhet. Az abláció során ritkán sérülhet a rekeszizom idege is.

Ritka esetekben allergiás reakció fordulhat elő a kontrasztanyagra.

Pitvarfibrilláció: ez a terápia életmentő lehet
Hasonló cikk a témában

Pitvarfibrilláció: ez a terápia életmentő lehet

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# abláció # ablációs kezelés # szívbetegség # pitvarfibrilláció # szív abláció # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés