Ezeket látta már?

Migrénem van, CT-t vagy MR-t csináltassak? Az orvos szerint ez a jobb

Betegségek
2025. július 10. 08:04
migrén ct mr vizsgálat

Ez a kérdés gyakran felmerül a migrénben szenvedők fejében.

A kérdésére a legjobb válasz mindig egy személyes orvosi konzultáció alapján adható. A migrénesek közül nagyon sokan ajánlják egymásnak a CT-t, feltehetően azért, mert a vizsgálat rövidebb ideig tart, és a készülék kevésbé zárt, kevésbé zavarja azokat, akik zárt helyen nem érzik jól magukat. És könnyebben is elérhető, ha van orvosi beutalónk - mutatott rá bejegyzésében Dr. Ertsey Csaba PhD neurológus, fejfájás-specialista, aki a témafelvetés kapcsán bővebben is választ adott arra, hogy:

De mit lehet erről mondani orvosként?

"Először is, ahogy már sokszor elmondtam, a migrén okát nem a CT vagy az MRI mutatja ki. Ezeket a vizsgálatokat arra használjuk, hogy más betegségeket (daganat, vérzés, stb) ki lehessen zárni, ha ezek szakmai gyanúja felmerül. A fejfájás-ambulancián az esetek jelentős részében a részletes adatgyűjtés (kórelőzmény, kikérdezés, vizsgálat, korábbi leletek elemzése) már eleve lehetővé teszi a diagnózist, azaz felesleges a képalkotó vizsgálat.

Másrészt, ha ilyen vizsgálatra szükség van, akkor nem jó, ha a páciens választ, mert az alkalmazandó vizsgálat orvosszakmai kérdés - attól függ, milyen gyanú merül fel, mit akarunk kizárni. Nagy barátja vagyok a páciens és orvos közötti párbeszédnek, és annak is, hogy akár a képalkotóról is érdemes párbeszédet folytatni, mert pl. ha valaki irtózik az MRI-től, akkor hiába küldik oda, nem fogja elvégeztetni. Más beavatkozások kapcsán (gondoljunk pl. az esztétikai műtétekre) jóval nagyobb tere lehet a páciens igényeinek, de ott is lényeges a párbeszéd. Ha pl. új ciciket szeretnék csináltatni, fontos lenne tudni, szakmailag mi ajánlott - és itt nem csak a műtét technikája, de az implantátum mérete is fontos lehet (nagy implantátum pl. megváltoztatja a test statikáját, és emiatt tartós hátfájást okozhat). Mielőtt bárki megkérdezné, nem tervezek hasonló beavatkozást.

Sokan nem tudják, de a CT és MR alkalmazhatósága, és a kinyerhető információk minősége között is különbség van

Nagy általánosságban egy kontrasztanyag adás utáni CT is kevesebbet tud az agyról mondani, mint egy kontraszt nélküli MRI, de vannak speciális helyzetek. Ha például csontos eltérést keresünk, a CT jobb az MRI-nél, míg pl. a sclerosis multiplexes gócokat a CT szinte alig mutatja ki (max. a régi, "kiégett" gócokat), az MRI viszont szél ellen, 5 mérföldől is "látja" őket. És jelentős különbség van nyitott és zárt MRI között is - az utóbbi sokkal érzékenyebb, pl. SM, de akár agyi infarktus vonatokozásában is. Láttam olyan nyitott MRI-vel készített képeket, amik teljesen ép viszonyokat írtak le, míg ugyanazon páciens zárt MRI készüléken elvégzett vizsgálata több agyi infarktust (érelzáródást) mutatott.

Végül különbség lehet a két vizsgálati eljárás mellékhatásaiban is

Az MRI vizsgálat hosszabb, zajosabb, és mivel a készülék zártabb, nagyobb eséllyel alakul ki pánikroham, ami nem veszélyes, de rém kellemetlen. Kontrasztanyag adása esetén mind CT, mind MRI esetén kialakulhat allergiás reakció, de a CT-vizsgálathoz használt kontrasztanyagok nagyobb eséllyel allergizálnak (ott is kevesebb, mint 1% erre az esély, és a súlyos allergiás reakciók esélye bőven 1 ezrelék alatt van).

Kevesen tudják, hogy a CT vizsgálatnak később is lehetnek súlyos következményei

A világ egyik legismertebb orvostudományi folyóirata, a JAMA Internal Medicine 2025 áprilisi számában elgondolkodtató elemzés jelent meg a CT vizsgálatokhoz társuló daganatok kockázatáról. A számítások szerint az USA-ban 2023-ban elvégzett 61,5 millió CT vizsgálat következtében összesen 103 ezer daganat kialakulására kell számítani, azaz átlagosan 1,67 ezrelék esélye van a daganat kialakulásának. A konkrét esélyek a vizsgált személyek életkorától és a CT-vel vizsgált régiótól is függnek. Ez nem azt jelenti, hogy tilos CT vizsgálatot elvégeztetni, hanem azt, hogy megfelelő szakmai indok kell egy ilyen vizsgálat elvégzéséhez. Ezzel szemben mai ismereteink szerint az MRI vizsgálat nem növeli a daganatos betegségek kockázatát.

És hogy mi a bejegyzés fő üzenete? Oliver Cromwell ismert mondása jut eszembe: "Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!". Nos, mi orvosok nem vagyunk istenek (bár van orvos, aki szeret Istent játszani), de Cromwell után szabadon azt javaslom: "Bízz az orvosban, és ne hagyd magadban a kérdéseidet!"

Milyen esetben kell(ene) fejfájással orvoshoz fordulni?
Kapcsolódó cikk

Milyen esetben kell(ene) fejfájással orvoshoz fordulni?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# migrén # fejfájás # CT # MR # Vizsgálat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés