Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Poloskavész: ennek mindenki örül 45 felett

Betegségek
2019. augusztus 26. 07:51
klimax, változókor

A 45-50 éves életkor komoly fordulatokat hoz a nők életében. Ekkortájt köszönt be ugyanis a klimax, azaz veszi kezdetét a változókor. Mivel a hormonális rendszer átalakulása az egész szervezetre hatással van, érdemes fokozottan figyelni az egészségünkre!

A klimax természetes folyamat, mégse vegyük félvállról!

A klimax, avagy változókor a legtöbb nőnél a negyvenes életévei vége felé kezdődik el, majd a következő pár évben fokozatosan megszűnik a szervezet nőihormon-termelése. Eleinte csak rendszertelenné válik a menzesz, amely idővel végleg elmarad, és ezzel lezárul a nő életének fogamzóképes időszaka. Természetes folyamat ez, amelyet anyáink, nagyanyáink szintén átéltek, annak minden nyűgével együtt. Sok nő emiatt azt gondolja, hogy egyszerűen csak ki kell várnia a klimax végét, hiszen a menopauza után úgyis megszűnnek a kellemetlen panaszok, amelyek a hormonális változás gyakori velejárói, mint például a hőhullámok, a fokozott verejtékezés vagy a hangulatingadozás. Holott ezek a nehézségek akár gyógynövények segítségével is csillapíthatók: a Cimicifuga avagy poloskavész a klimax testi tüneteit (pl. hőhullámok, izzadás) enyhíti, a lelki gondokra pedig hatásos lehet egyebek mellett az orbáncfű.

És akinek fontos az egészsége, nem feledkezik el az ilyenkor szinte kötelező szűrővizsgálatokról sem. Lássuk a legfontosabbakat!

Méhrákszűrés

Elvileg minden évben szükséges elvégeztetni a nőgyógyászati rákszűrést, és ha eddig netán ritkábban került volna sor erre a vizsgálatra, a klimax idején semmiképpen ne hagyjuk ki a rendszeres kontrollt! A méhszájról vett minimális szövetminta segítségével időben felismerhető a rákos sejtek jelenléte, és a kóros folyamat korai stádiumban még könnyebben visszafordítható. A vizsgálat során egyúttal HPV-szűrést is elvégeztethetünk.

Hasi/hüvelyi ultrahang

A jól felszerelt nőgyógyászati rendelőkben ma már gyakran van mód ultrahangos vizsgálatra is. A nőgyógyászati jellegű UH-vizsgálat megmutatja méh, a méhnyálkahártya, illetve a petefészkek aktuális állapotát. Ezáltal ismerhető fel például a mióma, amely a klimaxra jellemző hormonális változás során sokaknál kialakuló úgynevezett ösztrogéndominancia miatt jelenhet meg. A mióma a méh jóindulatú daganata, azonban elhelyezkedésétől függően okozhat vérzészavarokat, illetve vizeletürítéssel kapcsolatos panaszokat, ezért ilyen esetekben szükség lehet a probléma valamilyen módszerrel történő kezelésére.

Mammográfia

Negyven éves kor fölött általában kétévente javasolt részt venni mammográfiás mellrákszűrésen. A pár perces, fájdalommentes vizsgálat a mell szöveteinek olyan mélyebb rétegeiben is felfedi az esetleges elváltozásokat, amelyeket a hagyományos, tapintásos vizsgálattal nem lehet megtalálni. A kóros folyamatok mielőbbi felismerése életmentő lehet, hiszen az időben megkezdett kezeléssel a komolyabb betegség kialakulása legtöbbször megakadályozható. Mammográfiai beutalót a háziorvos adhat, a vizsgálatra pedig érdemes olyan időpontot kérni, amely az aktuális havi menzesz elmúlta utáni hétre esik.

Vércukorszint, inzulinrezisztencia, pajzsmirigy-funkciók

A változókor gyakran jár együtt a testsúly változásával is, azonban a hízás hátterében állhatnak a klimaxon túlmutató, egyéb elváltozások is. Ha észleljük, hogy szinte szaladnak fel ránk a plusz kilók, érdemes egy részletes vérvizsgálattal kizárni például a diabéteszt, illetve a cukorbetegség „előszobájának” számító inzulinrezisztenciát, továbbá a pajzsmirigy-működés zavarait, hiszen ezek mind-mind okozhatják a szokatlan súlygyarapodást.

Csontsűrűség-vizsgálat

A változókorral megszűnik a női szervezetben az ösztrogén hormon termelődése, márpedig az ösztrogén hiánya többek között a csontritkulásra is hajlamosíthat. Aki ezzel a problémával küzd, annak nemcsak a csontjai válnak törékenyebbé, illetve forrnak össze nehezebben egy-egy törés után, hanem a mindennapokban is komoly fájdalmai lehetnek. A csontritkulás folyamatát ezért érdemes megelőzni, jó szolgálatot tehetnek erre a célra például a súlyzós edzések. Csontsűrűség-vizsgálat alapján pedig el lehet dönteni, hogy van-e szükség egyéb kezelésre, esetleg gyógyszeres terápiára.

Szívünk egészsége

Változókor idején a nők szív- és érrendszeri megbetegedések iránti kockázata és az ilyen típusú betegségek gyakorisága is fokozódik, mivel a korábban „védőfunkciót” is betöltő ösztrogén hormon szintje jelentősen csökken. Szívünk egészségére fordítsunk tehát fokozott figyelmet: a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a dohányzás mellőzése mind-mind segíthetnek a kockázatok csökkentésében. Érdemes emellett bizonyos időközönként ellenőriztetni a vérnyomást is, valamint a vér koleszterin- és trigliceridszintjét. Ezeket az egyszerű vizsgálatokat egy rutin háziorvosi vizsgálat során letudhatjuk. Konkrét panaszok vagy nagyobb eltérésék kivizsgálása azonban már a kardiológus feladata.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# klimax # vizsgálatok # gyógynövény # változókor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés