Ezeket látta már?

Nárcizmus vagy bipoláris zavar: ebben különböznek egymástól

nárcizmus, bipoláris zavar, tünetei, depresszió, személyiségzavar

A bipoláris zavar és a nárcizmus tünetei nagyon hasonlóak lehetnek. Ez a különbség köztük.

A bipoláris zavarban szenvedő embereknél mániás és depressziós epizódok váltják egymást, ahol a mániás epizódok jellemző tünetei a túlzott önértékelés és a nagyképűség. Ezek a nárcizmus fő jellemzői is, így érdemes megvizsgálni a két dolog közötti kapcsolatot.

A nárcizmus

Nárcisztikus személyiségzavarról akkor beszélünk, ha valakinél túlzott önbizalmat, nagyképűséget, érvényesítési kényszert, kiszámíthatatlan viselkedést tapasztalunk, amelynek hátterében egy fokozott érzelmi állapot állhat.

Másokkal összehasonlítva önmagát különlegesebbnek, fontosabbnak, feljebbvalónak érezheti, és rendszeres ellentmondással lehet másokkal szemben, ami negatívan hathat a környezetében élőkkel való kapcsolatára is.

A bipoláris zavar

A bipoláris zavar mániás és depressziós epizódok váltakozásából áll. Ezek az időszakok intenzívebbek, mint a legtöbb embernél általánosan tapasztalható hangulat-ingadozások. A betegség diagnosztizálásához egyrészt legalább 7 napig kell az embernek a mániás időszakot tapasztalnia, vagy ha nem is tart egy hétig, a tüneteknek olyan súlyosnak kell lenniük, hogy kórházi kezelést igényeljenek. Emellett depressziós epizód tüneteit is kell produkálnia legalább 2 hétig.

A mániás epizód tünetei:

  • fokozott önértékelés
  • sok energia, kevés alvás
  • agresszió
  • gyors gondolkodás, gyors beszéd
  • depressziós epizód tünetei
  • szomorúság
  • ingerlékenység
  • bűntudat
  • szégyenérzet
  • reménytelenség
  • kevés energia, alvási problémák

Kevésbé általánosnak mondható kísérőtünetei a bipoláris zavarnak a szorongás, kábítószer használata, túlzott alkoholfogyasztás, étkezési zavarok, mániás szakaszban téveszmék arról, hogy másokhoz képest különleges képességekkel rendelkeznek, depressziós fázisban pedig olyan érzés is kialakulhat, mintha az illetőt valaki követné.

Van-e összefüggés a nárcizmus és a bipoláris zavar között?

Egy szakemberek által szerkesztett útmutató szerint /Mentális zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve, 5. kiadás (DSM-5)/ a nárcizmus nem tünete a bipoláris zavarnak. Azonban bizonyos tünetek megegyeznek, ezért fokozott odafigyelés szükséges ahhoz, hogy be lehessen azonosítani, melyik problémáról van szó adott esetben.

Ez is érdekelheti:

Megkülönböztethető a bipoláris zavar a nárcizmustól

A bipoláris zavar depressziós fázisában az illető elhanyagolhatja magát és környezetét, kerülheti a társaságot, esetleg érdektelennek tűnhet mások problémái iránt. Ez az érdektelenség, érzéketlenség feltűnhet egy nárcisztikus személy esetében is, viszont nála ez az alkalmatlanságtól való félelemből fakad. Emellett depresszióra ők is hajlamosak lehetnek, amit nagy önbizalommal próbálnak ellensúlyozni, és jellemzően nem kérnek segítséget. Ezzel szemben a bipoláris zavarban szenvedők depressziós fázisukban felismerhetik, hogy gond van, és eséllyel szakemberhez fordulhatnak.

Orvosi vizsgálatokkal azonosítható a bipoláris zavar és a nárcizmus

Amellett, hogy az orvos részletesen kikérdezi az illetőt a mindennapjairól (mik pontosan a panaszai, érzelmei, megnyilvánulásai), végezhet fizikai vizsgálatokat is annak érdekében, hogy kizárjon más, ilyen tüneteket okozó betegségeket. Amennyiben a szakember arra jut, hogy mentális probléma áll fenn, és nincs semmilyen más szervi betegség, a DSM-5-ben leírtakat figyelembe véve határozza meg a probléma eredetét, és az annak megfelelő terápiát.

Fontos, hogy bipoláris vagy nárcisztikus, mert a kezelés eltérő

Nem minden esetben érzi az ember annak szükségét, hogy szakembert keressen fel, mert nem gondolja, hogy valamit változtatnia kellene. Ez általában a nárcisztikus személyiségzavarral küzdőkre vonatkozik.

Azonban a fennálló probléma eredete lehet depresszió, vagy szorongás, ilyenkor segíthet az orvos gyógyszerrel illetve pszichoterápiával. Azonban ha valaki kifejezetten személyiségzavarral keres fel szakembert, valószínűsíthető, hogy az illető valamilyen traumát élt át, és ennek következtében alakultak ki mentális tünetei. Ilyenkor célravezetőbb lehet egy orvosi tanácsadás, pszichoterápia, mint a gyógyszerek.

Bipoláris zavar esetében gyógymód sajnos nem létezik, de sokan megtanulják kezelni a tüneteiket, és teljes életet élni betegségük ellenére. Orvosi javaslatra a következő gyógyszeres terápiák adhatók önmagukban vagy kombinációban:

  • úgynevezett hangulat-stabilizátorok: ilyen a lítium
  • antidepresszánsok
  • antipszichotikumok
  • szorongás elleni gyógyszerek
  • Léteznek egyéb terápiás lehetőségek:
  • beszéd- vagy viselkedés-terápiák
  • rendszeres testmozgás
  • egészséges táplálkozás
  • rendszeres alvási rutin
  • gyógynövény tartalmú készítmények: fontos szakember véleményét kikérni, mivel például hiába hatásos lehet az orbáncfű egyes tünetek enyhítésére, nem feltétlenül biztonságos bizonyos bipoláris zavarra használt gyógyszerekkel együtt adni.
  • elektrokonvulzív terápia: amennyiben az eddig felsorolt kezelések hatására nem történik javulás, akkor alkalmazhatják az orvosok ezt a lehetőséget, amely során enyhe sokkot adnak az agynak. A pontos hatásmechanizmus jelenleg még nem ismert, de úgy tűnik, a bipoláris zavar és más mentális rendellenesség tünetein jelentősen javíthat.

Akár bipoláris zavarról, akár személyiségzavarról van szó, a nárcisztikus vonások jelenléte nem választás kérdése. Bármilyen, fentiekhez hasonló tünetet tapasztal magán, bizalommal forduljon megfelelő szakemberhez, aki segít kideríteni a probléma okát. Ezen felül olyan személyre szabott kezelést is kidolgoz, amely támogatja, hogy teljes, aktív életet élhessen, és egészséges kapcsolatokat tarthasson fenn.

Dr. Szabó Linda

gyógyszerész

Forrás: MedicalNewsToday
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához