Ezeket látta már?

A rövid edzések fokozhatják bizonyos típusú rákkezelések hatékonyságát

Betegségek
2024. június 16. 10:04
rövid edzések rákkezelés hatékonyság

Szakértők szerint a testmozgásról egyre inkább bebizonyosodik, hogy hatékonyan segíti az immunrendszert a rák elleni küzdelemben.

Az erőteljes intenzitású testmozgás elősegítheti a rituximab, a krónikus limfocitás leukémia (CLL) kezelésére általánosan használt antitestterápia hatékonyságát – mutat rá egy új kutatás.

Az egyesült királyságbeli Birmingham és Bath Egyetem tudósai a Brain, Behavior and Immunity folyóiratban publikáltak egy tanulmányt , amely egy 20 fős CLL-ben szenvedő emberből álló csoportot vizsgált.

A krónikus limfocitás leukémia (CLL) a leggyakrabban előforduló felnőttkori leukémia típus, amely a B-limfociták betegsége. DNS-károsodás következtében kontrollálatlan osztódásnak indulnak a B-sejtek, a tumorsejtek felhalmozódnak a csontvelőben, a nyirokcsomókban, valamint a vérben, kiszorítva ezzel a normális vérsejteket. A betegek zöme 50 év feletti, többségük férfi, de néha fiatalabb korban is jelentkezhet. A tudósok évek óta próbálnak olyan eljárást kidolgozni, hogy az immunrendszert stimulálásával küzdjék le a daganatos betegségeket.

A CLL-t gyakran kezelik rituximabbal, egy anti-CD20 monoklonális antitest immunterápiával. Azonban a rituximab nem mindig képes teljesen megszüntetni a betegséget, részben az antitest-függő sejtes citotoxicitás (ADCC) kudarcának köszönhetően, amely az NK-sejtek rituximabhoz kötött CD20-hoz való kötődésén alapul.

Az új tanulmány szerint a testmozgás jelentős hatással lehet a CLL kezelésére. A kutatók 20 kezelésben még nem részesült CLL-beteg részvételével végeztek egy pilot tanulmányt, amelyben a betegek 30 perces kerékpározási epizódot teljesítettek, amely 15%-kal meghaladta az anaerob küszöböt. A vérmintákat a testmozgás előtt, közvetlenül utána és 1 órával utána gyűjtötték.

  • A flow citometria kimutatta, hogy a testmozgás 254%-os növekedést idézett elő az effektor NK-sejtekben a vérben,
  • és 67%-os növekedést a CLL-sejtekben.
  • Az NK-sejteket a vérmintákból izolálták és primer izolált CLL-sejtekkel inkubálták rituximab jelenlétében vagy anélkül.
  • A rituximab által közvetített sejtlízis 129%-kal nőtt a testmozgás után,
  • míg a CLL-sejtek közvetlen NK-sejt lízise nem változott.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a testmozgás javította a rituximab által közvetített ADCC hatékonyságát az autológ CLL-sejtekkel szemben ex vivo. Javasolják, hogy a testmozgást, mint módszert vizsgálják meg alaposabban, mint az anti-CD20 immunterápiában részesülő betegek klinikai válaszainak javítására szolgáló eszközt.

A tanulmány új lehetőségeket nyithat meg a CLL kezelésében azzal, hogy rámutat: a testmozgás nemcsak az általános egészségi állapotot javíthatja, hanem a daganatos betegségek kezelésének hatékonyságát is növelheti.

„Ez a tanulmány az első, amely kimutatta, hogy egyetlen erőteljes intenzitású kerékpáros gyakorlat javítja a rituximab által közvetített ADCC-t [antitest-függő sejtes citotoxicitást] az autológ CLL-sejtekkel szemben ex vivo ” – írják a szerzők.

„A CD5 + CD19 + CLL sejtek és részhalmazaik mobilizálása a kerékpározásra adott válaszként ebben a tanulmányban egy olyan új eredmény, amelyet korábban nem írtak le. A CLL-sejtek hasonló fenotípusúak, mint az egészséges B-sejteké (pl. CD19), és ezek a sejtek akár 100%-ra is megszaporodhatnak egészséges emberekben egy erőteljes ciklus után”összegezték.

Dr. Catherine S. Diefenbach, a NYU Langone Health Perlmutter Cancer Center Klinikai Limfóma Programjának igazgatója, aki nem vett részt a kutatásban, a Medical News Todaynek elmondta, hogy bár a tanulmány eredményei érdekesek, még mindig vannak megválaszolatlan kérdések, leginkább a nagyon kis mintanagyság miatt.

„Ez egy kis kísérleti vizsgálat 20 beteggel, kontrollált helyzetben - meghatározott módon a testmozgásra korlátozva -, néhány érdekes biológiai megállapítással a testmozgás aktiválta NK-sejt-aktivitás és a Rituxan által kiváltott CLL-ölés tekintetében” - magyarázta.

„Ezeket az adatokat azonban nagyobb, heterogénebb betegpopulációval végzett vizsgálatokban validálni kell” - figyelmeztetett Diefenbach. „Az sem világos, hogy ez a megállapítás hogyan befolyásolta a klinikai kimeneteleket, vagy hogy volt-e bármilyen hatása a terápiára adott válaszra vagy a betegség stabilitására”.

„Ez a vizsgálat nem bizonyítja, hogy a testmozgás befolyásolta volna a CLL klinikai lefolyását, csupán azt, hogy fokozott Rituxan-irányított CLL-citotoxicitást idézett elő” - mutatott rá. „Tudomásom szerint nincs olyan randomizált klinikai vizsgálat a rák területén, amely a testmozgást beavatkozásként alkalmazta volna, és a klinikai kimenetel javulását mutatta volna ki.”

Harb hozzátette azt is: a fizikai aktivitás jól dokumentált módja a szervezet immunrendszerének erősítésének a rákos sejtek elleni küzdelemben. Számos tanulmányt idézett az elmúlt évekből, amelyek a rövid edzések hatásait és egyebeket vizsgáltakrendszeres tevékenységi minták.

„Azt ajánljuk, hogy legyünk aktívak és végezzünk testmozgást – hisszük, hogy számos bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a rákkezelés során végzett gyakorlatok segíthetik az immunrendszert, és most minden eddiginél jobban megértjük az immunrendszer szerepét a rák elleni küzdelemben” – mondta. a klinikusok tanácsaira.

"Valójában a rák új terápiái közül sok olyan immun-alapú terápia, amely segít aktiválni az immunrendszert a rák elleni küzdelemben" - tette hozzá Harb, bár volt néhány óvatosabb szava a testmozgást illetően. a rákterápiára.

„Ami az erőteljes edzés részt illeti – ez egy kicsit kihívást jelent. Ez alapvetően a személy mozgásképességétől, életkorától, a mozgást megnehezítő társbetegségektől függ. Tehát lehetnek gyakorlati kérdések, amikor erőteljes testmozgásról beszélünk”– magyarázta Wael Harb.

Dr. Wael Harb, a MemorialCare Cancer Institute at Orange Coast and Saddleback Medical Centers Orange County-ban (Orange County, Kalifornia) működő hematológus és orvosi onkológus szakorvosa, aki szintén nem vett részt a kutatásban, szintén azt mondta az MNT-nek, hogy nehéz lenne ebből a vizsgálatból egy széles körű kezelési sablont levonni.

"Az a beteg, aki képes erőteljes testmozgásra, vélhetően eleve más immunrendszerrel rendelkezik, mint azok, akik nem. Hogyan általánosíthatjuk ezeket az adatokat vagy ezeket az információkat másokra a gyakorlat megvalósíthatósága és a minta nagysága miatt?".

"A legfontosabb az, hogy ez hogyan befolyásolja az eredményt? Tehát szükség van egy hosszú távú eredményre, hogy lássuk, a testedzés valóban jelent-e különbséget a kezelésre adott válaszban, a leukémiás fájdalom remissziója szempontjából? Ehhez több strukturális vizsgálatra lenne szükségünk, és randomizált betegeket tennénk ki különböző kezelési sémáknak ugyanazzal a kezeléssel - rituximabbal - vagy rituximab-alapú kezelésekkel, és ehhez különböző edzésprogramokat adhatunk hozzá„ - vélekedett Dr. Wael Harb.

Hogyan befolyásolhatja a testmozgás a rákot?

Míg számos rákkezelés, különösen a kemoterápiával vagy műtéttel járó kezelések extrém fáradtságot okozhatnak, ami megakadályozhatja a fizikai aktivitást, egyre több bizonyíték van arra, hogy a testmozgás serkentheti az immunsejteket. Ágynyugalom helyett a testgyakorlást ajánlja a rákos betegeknek egy ausztrál egyetem kutatása. A testedzés hatására az izmok úgynevezett miokineket – a fehérjék egy fajtája – választanak ki a véráramba. Az ausztrál Edith Cowan Egyetem (ECU) tudósai kimutatták, hogy a miokinek gátolhatják a tumor növekedését, sőt segíthetik a rákos sejtek elleni harcot is.

A Medicine and Science in Sports and Exercise című szaklapban ismertetett kutatás vezetője, Jin-Soo Kim azt mondta, hogy ugyan a miokinek küldhetnek a rákos sejteknek olyan szignált, hogy lassabban növekedjenek – vagy teljesen álljanak le -, de maguk nem képesek elpusztítani őket. A miokinek azonban a véráramban lévő immunsejteknek jelezhetik, hogy aktívan harcoljanak a rák ellen.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Napi fél óra testmozgással felére csökkenthető a rák kockázata



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# edzés # mozgás # rákkezelés # Kutatás # rák # daganat # tumor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés