Ezeket látta már?

Régóta savlekötőt szed? Fontos ásványianyag hiányához vezet, ha ezt a fajtát veszi

Dietetika
2024. április 21. 13:04
savlekötö gyógyszer foszfor hiány ízületi fájdalom

Nemcsak a csontok és a fogak romlását, hanem ízületi fájdalmakat is okozhat a foszfor hiánya.

Miért fontos a szervezetnek a foszfor?

A foszfor (pontosabban annak egyik ionja, a foszfát), biokémiai szempontból nagy szerepet játszik többek között a sejtek membránjának, illetve örökítőanyagainak, a DNS-nek és az RNS-nek a felépítésében, a sejtek energiaellátásának biztosításában. A foszfor emellett nélkülözhetetlen a csontfejlődéshez, szükséges ugyanis a csontot, illetve fogzománcot alkotó kemény, ellenálló anyagok kialakításához.

A szervezetünk a benne található foszfor mintegy 85-90 százalékát a csontokban, illetve a fogakban tárolja. A foszfor emellett segít a vér megfelelő pH-értékének fenntartásában is, valamint a zsírok és a szénhidrátok energiává alakításában is szerepet játszik.

A foszforhiány tünetei

A foszforhiány lehetséges tünetei közé tartozik a csontok, illetve a fogak állapotának romlása. Amennyiben valami miatt nincs elegendő szabad foszfor a véráramban, a szervezetünk a "raktárakból", vagyis a csontból, illetve a fogakból igyekszik azt pótolni, ez pedig a csontok gyengülésével, a fogak érzékenyebbé válásával, a törésekre, illetve a fogszuvasodásra, foggyulladásra való nagyobb fogékonysággal jár együtt.

A csontok gyengesége mellett izom- és ízületi problémák, fájdalmak is jelentkezhetnek. Az izomgyengeség a legtöbbször a végtagok izmait érinti, de olyan kisebb, de rendkívül fontos izmok is "elgyengülhetnek", mint a szív, vagy a légzéshez szükséges mellkasi, a nyeléshez szükséges nyaki izmok. Az apró szemmozgató izmok funkciózavara pedig kettős látást okozhat.

A foszforhiány emellett viselkedési zavarokkal, ingerlékenységgel, zavarodottsággal és egyéb mentális gondokkal járhat együtt. A foszfor hiánya az immunrendszer működését is befolyásolhatja, például nehezebben gyógyulunk meg a fertőzésekből.

Mi okozhat foszforhiányt?

A nem kielégítő étrend miatt bekövetkező foszforhiány viszonylag ritka. A fehérjéket tartalmazó élelmiszerek általában elegendő mennyiségű foszfort is tartalmaznak, vagyis, ha valaki gondoskodik a megfelelő fehérjebevitelről, az a szükséges foszfort is "elfogyasztja". Természetesen, a súlyos alultápláltság vagy az egyoldalú étrend a foszforhiány rizikóját is növeli. Gyakoribb a foszforhiány az alkoholistáknál, mert az alkohol gátolja a foszfor felszívódását (emellett pedig együtt járhat a már említett alultápláltsággal is). Ritkább esetekben a foszforhiányt a túlzott foszforkiválasztás okozza, vagyis a szervezetünk a kelleténél több foszfortól igyekszik megszabadulni a vizeleten keresztül. Ennek hátterében például a mellékpajzsmirigy nem megfelelő működését találhatjuk okként.

Előfordulhat, hogy éppen az alultápláltság kezelésére alkalmazott "újratáplálás" okoz foszforhiányt (más problémákkal együtt). Ilyenkor ugyanis a hirtelen szervezetbe kerülő nagyobb mennyiségű szénhidrát felboríthatja az érzékeny elektrolit-egyensúlyt, ez pedig számos súlyos tünettel jár együtt. A tápanyagok hasznosításához más ásványi anyagokkal együtt nagyobb mennyiségű foszforra van szükség, ezt pedig a szervezet nem tudja kellően rövid idő alatt biztosítani, ezért egyre többet és többet szabadít fel a csontokból, fogakból (az alultápláltság miatt azonban eleve jóval nagyobb a foszforhiány rizikója).

A véráramba hirtelen bekerülő, nagyobb mennyiségű foszfor azonban egy újabb reakciót is elindíthat: a vesék, hogy az elektrolitok egyensúlyát visszaállítsák, igyekeznek megszabadulni a túl sok foszfortól, így fokozzák annak vizeleten keresztül történő kiürítését. Az újratáplálási szindrómának nevezett tünetegyüttesnek időnként sajnos halálos következményei is lehetnek, mert a szív felmondhatja a szolgálatot, így éppen az okozza az érintett halálát, amivel megpróbálják az életét megmenteni. Ez a szindróma előfordulhat anorexia nervosától szenvedő betegek kezelésénél vagy súlyos betegségekből való felépülés során is.

Csak óvatosan a savlekötőkkel!

Bizonyos gyógyszerek, a vény nélkül kapható savlekötők akadályozhatják a foszfor hasznosulását, illetve fokozhatják a foszfátok ürülését a szervezetünkből. Jelentősen növelheti tehát a foszforhiány kialakulását, ha valaki túl sok, alumíniumot tartalmazó savlekötő tablettával igyekszik enyhíteni a kellemetlen tüneteit.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# foszforhiány # foszfor # izomgyengeség # csontfájdalom # végtagfájdalom # foszforhiány tünetei # savlekötő # reflux

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés