Ezeket látta már?

Szemszárazság: hormonprobléma is kiválthatja

immunrendszer, szem, tünet, jel

Az endokrinológus elmondja, hogy a hormonális betegségek milyen szemproblémákat okozhatnak.

Szemszárazság, látásromlás, szemek kidülledése

Hogy milyen hormonális betegségek okozhatnak szemészeti problémákat, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt. A szemmel és a látással kapcsolatban számtalan panasz megjelenhet, ám az esetek többségében csupán múló problémáról van szó, ugyanis a kellemetlen tüneteket – mint pl. a szemszárazság, homályos látás, könnyezés- okozhatja a szem megerőltetése, fáradtsága, allergia, de akár az időjárás is.

Amennyiben a panasz hosszabb ideje fennáll, ráadásul a szemorvosi terápia sem vezet tartós eredményre, úgy célszerű hormonzavarra is gyanakodni, ugyanis több endokrin probléma is okozhat zavaró szemtüneteket. A leggyakoribbak:

  • a látásromlás
  • látótér kiesés
  • szemszárazság
  • kettőslátás
  • szemfenéki eltérés
  • valamint a szemek kidülledése (exophthalmus).

Milyen hormonális zavarokra utalhatnak a szemproblémák?

  • Graves-Basedow kór
  • Cushing szindróma
  • Hiperaldoszteronizmus
  • Cukorbetegség

Amikor a pajzsmirigy túlműködik

A Graves-Basedow kór gyakran húzódik meg a pajzsmirigy túlműködés hátterében. Az autoimmun zavar során a T3 és a T4 szintje megemelkedik, melyre az alacsony TSH hívja fel a figyelmet. Az állapot gyakran a pajzsmirigy gyulladásával, megnagyobbodásával jár (strúma), és a tipikus pajzsmirigy-túlműködésre utaló tüneteken túl (idegesség, szapora pulzus, izzadás, csökkent melegtűrés, fogyás, menstruációs zavar) szemészeti problémákat is okozhat. Ugyanis a betegség során a szemgolyó mögött kötőszöveti duzzanat jön létre, így a szemgolyó kisebb-nagyobb mértékben kidülled, ami szemszárazsághoz és szemzáródási zavarokhoz is vezethet.

A jellegzetes külső tünetek miatt az endokrinológus szakorvosban gyakran már első ránézésre felmerülhet a gyanú az állapot meglétére, így labor és ultrahangos vizsgálatra irányítja a pacienst. Amennyiben bebizonyosodik a Graves-Basedow kór, úgy gyógyszeres/izotópos kezelésre is szükség lehet, sőt, megfelelő indikációval műtéti beavatkozás is indokolttá válhat.

feszült helyzetek.

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Ha túlműködik a mellékvesekéreg

A mellékvesekéreg túlműködésével járó Cushing-szindróma során a kortizol nevű hormon mennyisége ugrik meg. Amennyiben a problémát az agyalapi mirigy daganata okozza, úgy Cushing kórról, míg más esetben Cushing-szindrómáról beszéltünk. Szemészeti tünetei leggyakrabban látótérkiesés, látásromlás és a szemnyomás emelkedése. Emellett a zavar elhízással, striákkal, holdvilágos arccal, zsírpúppal, sérülékeny, vékony bőrrel és fáradtsággal jár. Az állapot legtöbbször műtéttel orvosolható, ritkábban gyógyszeres terápiával.

Szemprobléma: a hiperaldoszteronizmus

Az állapot a mellékvesében termelődő aldoszteron mennyiségének emelkedésével jár, melynek következtében folyadék-visszatartás, magas vérnyomás és gyengeség lép fel. Mivel az aldoszteron komoly befolyással bír a nátrium és a kálium szintjére, ezért a zavar az előbbi felhalmozódását és a kálium csökkenését eredményezi. Kiváltó oka több minden lehet, pl. a mellékvese daganata (Conn szindróma), vesebetegség, a mirigy túlműködése, szívbetegség, hipertónia, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet.

Mivel a hiperaldoszteronizmus magas vérnyomással jár együtt, így annak szemtünetei is felléphetnek, mint a látászavarok és a szemfenéki elváltozások. Mindezek mellett fülcsengés, fáradtság, izomgörcsök, fokozott vizeletürítés és szomjúság is jelentkezhet. A kezelés a kiváltó októl függ: ha daganat áll a hátterében, akkor műtéti beavatkozásra van szükség, ám ha valamilyen betegség okozza a zavart, úgy annak megfelelő terápiája hoz javulást.

Szemünk elárulja, mi a bajunk: ezek a betegségek jelei

Súlyos szemprobléma alakulhat ki a cukorbetegeknél

A cukorbetegség – legyen szó 1-es vagy 2-es típusról-, egyik veszélyes szövődménye a diabéteszes retinopátia. Ekkor a szemfenéken ún. érújdonképződés, tócsás vérzések léphetnek fel, emellett a retina vérellátottsága romlik, valamint a szem idegei is károsodnak. Legrosszabb esetben teljes vakságot is okozhat a probléma, ezért is fontos a cukorbetegek rendszeres szemészeti ellenőrzése, ahol már kezdeti stádiumban fény derülhet az állapotra, de ugyanilyen – ha nem fontosabb- a diabetes megfelelő kezelése (gyógyszer/inzulin, diéta, testmozgás), hogy elkerülhető legyen a retinopátia.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Pajzsmirigy alul- vagy túlműködés? Számtalanszor ez a 2 betegség áll mögötte

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigy alulműködés

Forrás: Budai Endokrinközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához