Ezeket látta már?

Kimerült, fáradt és nincs étvágya? Nem csak a hőség, a mája is okozhatja

Tünet
2025. július 01. 11:06
csökkent étvágy, májbetegség, fáradtság

Úgy érzi, alig van ereje, étvágya, esetleg fogyott és fáj a hasa? Ez nem csak azért lehet, mert nehezen viseli a kánikulát, nem ivott eleget, esetleg hőkimerültsége van, de májproblémára is utalhatnak a tünetek.

Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ – Prima Medica hepatológusa, gasztroenterológus szerint különösen oda kell figyelni ebből a szempontból az idősebbekre, a cukorbetegekre, a krónikus betegekre, az alkoholbetegekre és azokra, akik eleve májbetegséggel küzdenek.

A hőség hatása a májra

A máj működését úgy kell elképzelni, mint egy gyárét: feldolgozza az elfogyasztott élelmiszert, kiszűri a káros anyagokat, energiát tárol és még a zsírok emésztésében is szerepet játszik. Ha ennek a gyárnak messze nem optimális körülmények közt, hanem tartós kánikulában, esetleg folyadékpótlás nélkül kell dolgoznia, nyilván nehezítetté válik a feladata. Az alábbi tényezők befolyásolják a hőségben a máj munkáját.

Dehidráció

Amikor sokat izzadunk, nem biztos, hogy elég folyadékot viszünk be a pótláshoz, ami miatt csökken a vér volumene a testben. Mivel pedig a májnak folyamatos vér-utánpótlásra van szüksége a munkához, a dehidráció megnehezíti a helyzetét.

Megnövekedett toxin mennyiség

A melegben az ételek gyorsabban romlanak, különösen, ha nem megfelelően tárolják, hűtik azokat. A baktériumokkal fertőzött ételek fogyasztása pedig közvetlenül vezethet például hepatitisz A és E fertőzéshez. Ne feledkezzünk meg róla, hogy az alkohol is „mérgezi” a májat. Mivel pedig a májnak elsősorban az alkohol lebontására kell koncentrálnia, más alapvető funkcióira kevesebb erőforrása jut.

Magasabb cukorbevitel

Nyáron könnyű belecsúszni a hideg, cukros üdítők, fagyik, jégkrémek túlzott fogyasztásába. E tekintetben még a 100%-os gyümölcslevek is veszélyesek, hiszen gyakran magas a cukortartalmuk. A megnövekedett cukor- és energiabevitel pedig hozzájárul a zsírmáj kialakulásához, ami lassan gyulladást és májkárosodást okozhat.

Túlzott gyógyszer és étrend kiegészítő bevitel

Mind a hőség miatti fejfájásra szedett fejfájáscsillapítók, mint a beach body elérése érdekében szedett fehérjeporok, más étrend kiegészítők feldolgozása komolyabb munkát adnak a májnak. Ráadásul a hőségben a hidratáltsági szint és az általános testhőmérséklet változásai kissé megváltoztathatják ezen gyógyszerek és táplálék kiegészítők feldolgozását, ami potenciális mellékhatásokhoz vagy csökkent hatékonysághoz vezethet.

Milyen tünetek okozhat a máj működési zavara?

Amikor a máj működése zavart szenved, eleinte csak általános tünetek jelentkeznek, amelyeket könnyű betudni a hőségnek. Holott fel kellene figyelni az alábbiakra, melyek közül az utóbbiak már súlyosabb állapotra is utalhatnak:

- kimerültség, állandó gyengeség,

- étvágytalanság, hányinger, hányás, fogyás,

- székelési szokások megváltozása (hasmenés vagy székrekedés),

- ödémák megjelenése a bokánál, lábon, alhason,

- hasfájás, különösen jobb oldalon,

- sárgaság a bőrön, a szemfehérjénél, sötét vizelet, világos széklet.

Ha ödéma, jobb oldali hasfájás, hányás, sárgaság jelentkezik, minél előbb orvoshoz kell fordulni!

Mit tehetünk nyáron a májunkért?

Nyáron fontos mindenkinek odafigyelni az rendszeres folyadékfogyasztásra, legalább 8-10 pohár vizet meg kell inni.

– hangsúlyozza dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ – Prima Medica hepatológusa, gasztroenterológus. - Ugyancsak érdemes könnyű ételeket, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag zöldségekre, gyümölcsökre építeni az étrendet, és amennyire lehet, kerülni az extra feldolgozott élelmiszereket, amelyek minden évszakban terhelést jelentenek a májnak. Az alkoholról nem kell teljesen lemondani – kivéve az alkoholbetegeket -, egy-egy pohár sör vagy bor belefér a nyaralásba, de érdemes mindig vizet is inni utána. A nyaralás alatt egyébként is elővigyázatosnak kell lenni, különösen, ha olyan helyen vagyunk, ahol nem vagyunk meggyőződve a higiénés viszonyokról. Ilyenkor válasszunk frissen főtt, sütött fogásokat a nyers vagy valahol tárolt élelmiszerek helyett és ha a csapvíz is veszélyes, ne kérjünk semmibe jégkockát. Különösen azoknak kell nagyon óvniuk a máj egészségét, akik eleve valamilyen májbetegséggel élnek, esetleg cukorbetegek, krónikus betegséggel vagy alkohol-függőséggel küzdenek, idősek. Aki pedig tüneteket tapasztal, még ha azok általános jellegűek is, mindenképpen forduljon orvoshoz.

Összegzés

  • A hőség és dehidráció hatással lehet a máj működésére.
  • A romlott ételek és az alkohol fokozott terhet róhatnak a májra.
  • A túlzott cukor- és gyógyszerbevitel károsíthatja a májat.
  • A májproblémák tünetei lehetnek például kimerültség, hasfájás, sárgaság.
  • Nyáron fontos a megfelelő folyadékfogyasztás és az egészséges étrend betartása.
7 dolog, amiben a máriatövis a segítségünkre lehet
Kapcsolódó cikk

7 dolog, amiben a máriatövis a segítségünkre lehet

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózis és Hematológiai Központ
# májbetegség # fáradtság # étvágytalanság # zsírmáj # hasfájás # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés