Ezeket látta már?

Még veszélyesebb a jojó-effektus, ha szívbetegséggel küzd

Betegségek
2025. január 13. 15:24
Fogyókúra,  jojó-effektus, szívbetegség, szívinfarktus

Ha az újévi fogadalmai közt a fogyás is szerepel, az igazán dicséretes, ám vigyázzon, nehogy beleessen a jojó-effektusba - főleg akkor ne, ha szívbetegséggel küzd!

A szívbetegek különösen nagy veszélynek teszik ki magukat, ha beleesnek a jojó-effektus csapdájába.

Kutatások szerint a folyamatos fogyással és hízással járó jojó-effektus, amely a helytelen fogyókúra velejárója lehet, jobban megviseli a szervezetet, mint gondoltuk. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakértője elmondta, miért.

Veszélyben a szívkoszorúér-betegek

Egy, a New England Journal of Medicine címűszaklapban publikált tanulmány szerint a szívkoszorúér-betegségben szenvedőknél különösen súlyos egészségkárosodást okozhat a jojó-effektus. Az amerikai tudósok úgy találták, hogy az olyan betegeknek, akik átlagosan 4,7 évig kitették magukat a nagy súlyváltozásoknak, jóval nagyobb esélyük volt a szívinfarktusra, a stroke-ra, és akár a végzetes kimenetelre, mint azoknak, akiknek a súlya csak csekélyebb mértékben változott.

Mi az a jojó-effektus?

A káros, rohamszerű fogyókúrák és "csodadiéták" velejárójaként ismert jojó-effektus káros hatásairól már eddig is sokat lehetett hallani. A viszonylag gyors és nagy tömegű fogyás, majd az utána jelentkező visszahízás nem csak a bőrt viseli meg, hanem a szív-és érrendszert is.

Mi a szívkoszorúér-betegség?

A szívkoszorúér-betegség a leggyakoribb szívbetegség az Egyesült Államokban, évente mintegy 370 ezer ember haláláért tehető felelőssé. Ezt a betegséget az atherosclerosis jellemzi, vagyis az a folyamat, amely során a szívet vérrel tápláló koszorúérben plakkok rakódnak le. Ezek a plakkok felhalmozódva aztán akadályozhatják a szív vérellátását, amely végső soron akár szívinfarktushoz is vezethet.

A nagyobb súlyváltozás halálos lehet

A kutatók 9509 férfit és nőt vontak be a vizsgálatba, akik 35-75 év közöttiek voltak. A szívkoszorúér-betegség mellett valamennyiüknek magas volt a koleszterinszintje, ezért koleszterincsökkentő terápián is részt vettek.

Az utánkövetéses periódusban 4,7 évig követték őket, azt vizsgálva, hogyan hat rájuk a testsúlyváltozás. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy azok a túlsúlyos személyek, akik a legnagyobb súlyváltozásokon mentek keresztül (és ez "csupán" 4 kilogramm fel-le ugrálását jelentette), 117 %-kal növelték a rizikójukat a szívinfarktusra, 136 %-kal a stroke-ra és 124 %-kal a halálozásra, azokhoz képest, akiknek csak kevesebbet ugrándozott a súlyuk. További megállapítás volt, hogy a jojó-effektus a cukorbetegség kialakulásának esélyét is növeli – bár a kutatók hozzáteszik, hogy a téma egyelőre csak megfigyelésnek minősíthető, és további kutatásokat igényel.

Szívbetegek: csak óvatosan a divatdiétákkal

Az elhízás önmagában is rizikófaktora a szív-és érrendszeri betegségeknek, ahogyan a magas vérnyomásnak, a 2-es típusú cukorbetegségnek, a daganatos betegségeknek, az ízületi megbetegedéseknek, az anyagcsere-zavaroknak, és a korai halálozásnak is – ismerteti dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa.

"Vagyis a súlyfelesleges leadása jelentős egészségi előnyökkel jár, ám a tartós, egészséges fogyást csakis életmódváltással lehet elérni."

Ebből a szempontból különösen körültekintőnek kell lenniük a szívbetegeknek, hiszen a jelentős súly gyors leadása, majd visszaszedése az egészségesek szív- és érrendszere számára is megterhelő.

Aki tehát szívproblémával szeretne fogyni, annak mindenképpen előzetes kardiológiai és lehetőleg dietetikus, életmód orvos felmérése ajánlott, valamint a folyamat során is szükséges a rendszeres orvosi kontroll.

Összegezve

  • A jojó-effektus súlyos egészségkárosodást okozhat a szívkoszorúér-betegségben szenvedőknél.
  • A túlsúlyos személyek nagy súlyváltozásai 117%-kal növelik a szívinfarktusra, 136%-kal a stroke-ra és 124%-kal a halálozásra való rizikójukat.
  • A jojó-effektus a cukorbetegség kialakulásának esélyét is növeli.
  • Az elhízás önmagában is rizikófaktora a szív-és érrendszeri betegségeknek, magas vérnyomásnak, cukorbetegségnek, daganatos betegségeknek, ízületi megbetegedéseknek, anyagcsere-zavaroknak és a korai halálozásnak is.
  • A súlyfelesleges leadása jelentős egészségi előnyökkel jár, azonban a tartós, egészséges fogyást csak életmódváltással lehet elérni.
Diéta ellenére sem megy a fogyás? Hormonzavar is akadályozhatja
Ez a cikk is érdekelheti

Diéta ellenére sem megy a fogyás? Hormonzavar is akadályozhatja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# jojó-effektus # szivbeteg # szívbetegek # szívkoszorúér # szívkoszorúér-betegség # fogyókúra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés