Ezeket látta már?

Sportolhat az, aki szívbeteg? Ilyen teszt után döntik el az orvosok

Testmozgás
2024. április 04. 17:04
szívbeteg, sport, mozgás

A rendszeres testmozgás elengedhetetlen, hiszen számos pozitív hatása van, például javítja a vérkeringést és a szív állapotát. De vajon sportolhat-e valaki, aki kezelt, nem súlyos szívbetegséggel küzd.

Sportolhat, de megfelelő módon!

Már régen ismert, hogy a rendszeres testmozgás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mert segít a testsúlykontrollban, csökkenti a koleszterinszintet, normalizálja a vérnyomást, és támogatja a stressz leküzdését. Régen nem volt egyértelmű, hogy sportolhatnak-e szívbeteg emberek, sőt, egyes egészségügyi problémákkal küzdők kifejezetten tiltva voltak a testmozgástól. Azóta sokszorosan bebizonyosodott, hogy a mozgás hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek progressziójának megelőzéséhez és a gyorsabb felépüléshez is. Például azoknál, akik naponta legalább fél órát mozogtak, ritkább volt a második szívroham.

„A sport nagyon hasznos, de óvatosan kell vele bánni. Ha valaki számára kockázatos a fizikai aktivitás szívproblémák miatt, akkor csak orvosi felügyelet mellett kezdjen mozogni. Ehhez szükséges egy részletes orvosi vizsgálat alapján összeállított, az egyén egészségi állapotához és terhelhetőségéhez igazított mozgásprogram" - mondja Dr. Matusovits Andrea, a Sportorvosi Központ orvosa.

Hogyan vizsgálják a szív állapotát és a fizikai terhelhetőséget?

"Az állapotfelmérés többféle vizsgálatot foglal magában. A szív struktúráját és funkcióját rendszeres EKG és szív ECHO vizsgálatokkal lehet nyomon követni, mind nyugalmi, mind terheléses állapotban” - mondja a sportorvos.

Mivel bizonyos szívproblémák terhelésre alakulhatnak ki vagy romolhatnak, a szakorvos ergospirometriás vizsgálatot, azaz stressz tesztet is kérhet. Ehhez szobabiciklin vagy futópadon kell mozogni, miközben rögzítik a szív működését EKG segítségével. Az egyéni állóképességet a terhelés során végzett gázcsere-mérésekkel lehet vizsgálni. Minél magasabb az oxigénfelvétel terhelés során, annál jobb a terhelhetőség. Ezek az értékek alapján határozzák meg a személyre szabott edzéstervet, figyelembe véve a kórelőzményeket is, például ha szívritmuszavar szerepel az anamnézisben, csak orvos által felügyelt mozgást javasolnak.

Fontos a rendszeres kontroll

"Meglévő szívproblémák esetén a szabadidős sportok is kizárólag orvosi felügyelet mellett végezhetők, hogy minimalizálják a súlyos egészségkárosodások esélyét. Azonban még azoknak is érdemes kivizsgáltatniuk magukat, akiknek nincsenek panaszaik, mivel lehet, hogy terhelés hatására jelentkező kóros eltéréseik vannak. A 35-40 éves kor a határ, amikor már nő a szívbetegségek kockázata. Ha rendszeresen részt veszünk kardiológiai szűréseken és teljesítményfelmérő vizsgálatokon, nagy eséllyel megelőzhetjük a nem várt eseményeket, például a hirtelen szívhalált” - hívja fel a figyelmet Dr. Matusovits Andrea.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A szívbetegség 7 jele: ilyen bőrtünet is utalhat arra, ha romlik a szíve



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sportorvosi Központ
# sport # szivbeteg # Szív- és érrendszeri betegségek # mozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés